A magyar nemzet hálával tartozik Farkas Bertalannak, hiszen a mai napig ő az egyetlen magyar űrhajós, aki hivatalosan is a magyarokat képviselte a világűrben - hangsúlyozta Nyitrai Zsolt miniszterelnöki megbízott hétfőn az MTI-nek.
Kiemelte, hogy Magyarország kormánya rendkívül fontosnak tartja az űrkutatást és az űripart, mert az ezen a területen jelentkező innovációk és eredmények az élet sok területén használhatók. Példaként említette a mezőgazdaságot, a hadiipart, valamint a hétköznapi közlekedésben a helymeghatározó rendszert. Hozzátette: ezért is erősítették meg Magyarország pozícióját az Európai Űrügynökségben (European Space Agency, ESA).
Kitért arra is, hogy Farkas Bertalan nagy szolgálatot tett Magyarországnak, és 70. születésnapja alkalmából Magyarország miniszterelnöke egy köszöntést juttatott el neki.
Hálásak vagyunk, hogy kiemelkedő szakmai tudásával, majd az űrben szerzett tapasztalataival nemcsak felkészülése és űrrepülése során szolgálta a nemzetközi és a hazai tudományt, hanem mind a mai napig tevékenyen részt vesz az űrkutatás és a csillagászat népszerűsítésében, valamint a következő űrhajósnemzedékek felkészítésében
- olvasható a miniszterelnök köszöntésében.
Farkas Bertalan az MTI-nek felidézte: 2015-ben Magyarország az Európai Űrügynökség rendes tagja lett, s ezzel az űrkutatással és űrtevékenységgel foglalkozók lehetőséget kaptak arra, hogy részesei lehessenek egy nemzetközi, békés célú űrkutatásnak.
A jövő év eseményei közül felhívta a figyelmet a Nemzetközi Űrhajós Szövetség jövő évi kongresszusára, amelyet Magyarországon rendeznek majd ősszel mintegy 100 űrhajós részvételével, emellett 2020-ban lesz űrrepülésének 40. évfordulója is. Ehhez kapcsolódva kifejtette, hogy szeretne részt venni a második magyar űrhajós felkészítésében, átadná szakmai tudását.
Felidézte, hogy azok a műszerek, amelyeket felvitt az űrbe 1980-ban, ma is léteznek és a gyakorlati életben dolgoznak velük. A Pille dozimétert például ő vitte magával először az űrbe, s ennek továbbfejlesztett változatai most is a nemzetközi űrállomáson találhatók.