A külgazdasági és külügyminiszter abból az alkalomból tartózkodott a támaszponton, hogy idén májustól augusztus végéig Magyarország látja el a balti légtér védelmét.
A küldetésben 92 magyar katona, köztük 7 pilóta és négy Jas-39 Gripen gép teljesít szolgálatot.
A három balti országnak - Észtországnak, Lettországnak és Litvániának - nincs önálló légiereje, ezért légterületüket rendszeresen a NATO-tagországok légiereje védi.
Akárhol járunk a világban, ahol magyarok vállalnak szerepet nemzetközi missziókban, a helyiek a legnagyobb elismeréssel beszélnek a magyar honvédek teljesítményéről
- mondta Szijjártó Péter.
A légtérvédelmi missziót Linas Linkecius litván külügyminiszter
Vytautas Umbrasas helyettes védelmi miniszterrel személyesen köszönte meg a magyar honvédeknek.
Szijjártó Péter szólt arról is, hogy jelenleg mintegy ezer magyar katona teljesít szolgálatot az ország határain túl, különböző nemzetközi missziókban, a NATO, az Európai Unió vagy az ENSZ kötelékében. Ezt a létszámot
az elkövetkező hónapokban Koszovóban 130, Afganisztánban 70 fővel növelik meg a NATO-erőkben, emellett az ENSZ libanoni missziójába 60 magyar katonát küldenek.
A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Magyarország, megbízható szövetségesként, már
az idén teljesítette azt a NATO-elvárást, hogy a honvédelmi költségvetés 20 százalékát fejlesztésekre fordítsa,
és a 2024-es határidő előtt el fogja érni azt is, hogy a GDP 2 százalékát védelmi kiadásokra költse.
Szijjártó Péter beszámolt arról, hogy a litvániai bázison szolgálatot teljesítő 92 katona kiválóan tette dolgát az elmúlt négy hónapban.
A hét pilóta összesen 43 éles riasztásban vett részt, mindegyik esetben sikeresen megvédték a balti országok légterét, szuverenitását,
és hozzájárultak ahhoz, hogy a NATO továbbra is a legsikeresebb és a legerősebb szövetség legyen a világban. A magyar pilóták 456 órát töltöttek a levegőben négy hónap alatt.
A miniszter bejelentette: döntés született arról, hogy
2022-ben a magyar katonák és a Gripenek visszatérnek Litvániába, és abban az évben
- szeptembertől négy hónapig - újra Magyarország adja a balti légtérvédelmi misszió egyik erejét.