Bár a fővárosiak jelentős része markáns politikai nézeteket vall, sok szavazó abban közel sem annyira elszánt, hogy le is adja a voksát az őszi önkormányzati választáson, a jelöltekről pedig még kevesebben tájékozódtak – derül ki a Magyar Nemzet utcai körképéből.
A beszélgetések alapján a budapestiek leginkább Tarlós István főpolgármestert ismerik, a kormánypárti és az ellenzéki oldalon egyaránt.
A kerületi polgármesterek nevét jellemzően inkább az adott városrész vezetőjének munkájával elégedettek tudják, míg a kritikusok e téren tájékozatlanabbak - írja lap.
Érdekes jelenség, hogy még a kormányellenes érzelmű fővárosiak közül is sokan vannak, akik nem hallottak az - amúgy is kudarcos, repedező - ellenzéki összefogásról.
Jelentős csoportot képviselnek azok is, akiket elmondásuk szerint egyáltalán nem érdekel sem az országos, sem pedig az önkormányzati politika, és nem tervezik, hogy októberben az urnákhoz járulnak. Ez utóbbi azért is lehet fontos, mert ha ez így marad, komoly jelentősége lesz annak, hogy a pártok mennyire tudják majd mozgósítani a saját szavazótáborukat.
Egy újpesti vagyonőr a lapnak azt mondta, Wintermantel Zsolt (Fidesz) egész jól végzi a dolgát a IV. kerületben, és:
eldöntött dolog, hogy rá, valamint Tarlós Istvánra voksol majd.
A Hold utcában beszélgető középkorú férfi és nő először úgy fogalmazott, nem érdekli őket a politika, ám hamarosan kiderült, hogy ez csak a kerületi ügyekre vonatkozik,
Budapest vezetőjének továbbra is határozottan Tarlós Istvánt szeretnék tudni.
A Fidesz-szavazók érzékelik a város fejlődését, főleg a korábbi, katasztrofális Demszky-korszakhoz képest.
A Szabadság téren megkérdezett nyugdíjas házaspárnak sem volt vita tárgya, hogy Tarlós Istvánnak szavaznak bizalmat, s
kérdés nélkül kezdték sorolni, hogy mennyivel többet tett le az asztalra a jelenlegi városvezetés, mint a Demszky-korszaké.
Lakhelyükön, Terézvárosban pedig Hassay Zsófiát támogatják immár közel tíz éve.
Egy idősödő, de aktív férfi azt mondta, egyértelmű neki, hogy Rozgonyi Zoltánra, a Fidesz polgármesterjelöltjére szavaz. Karácsony Gergelynek, a XIV. kerület jelenlegi polgármesterének és az ellenzék közös főpolgármester-jelöltjének a teljesítményét értékelve nem tudott visszafogottan beszélni.
Felháborító, mit művelt a parkolással! Eltüntette a kerületi pénzeket, romokban fogja otthagyni Zuglót
– fogalmazott a férfi, aki Tarlós István munkájával elégedett:
A jelenleginél normálisabb vezetést nem is tudok elképzelni
– hangsúlyozta.
Mint arról korábban beszámoltunk, a Századvég közvélemény-kutatása szerint a fővárosiak 52 százaléka úgy véli, hogy Tarlós István képes Budapestnek kiharcolni mindazt, amire a városnak szüksége van, 64 százaléka pedig erőskezű vezetőnek látja, szemben balliberális kihívójával, akiről pusztán a megkérdezettek 16 százaléka vélekedik így. Ezzel összefüggésben Tarlóst több mint kétszer annyian tartják alkalmasnak a főpolgármesteri teendők ellátására (a válaszadók 55 százaléka), mint Karácsony Gergelyt (27 százalék).
Ezenfelül
Karácsony Gergelyt a budapestiek 57 százaléka egy határozatlan, bizonytalan politikai karakternek tartja, továbbá a többség azt sem feltételezi, hogy Karácsony hajlandó lenne teljes mellszélességgel kiállni a főváros mellett
(mindössze a megkérdezettek 26 százaléka van eltérő állásponton). Ez utóbbi állítás azért sem tekinthető alaptalannak, mert amennyiben győzedelmeskedne is Karácsony, a mögötte álló pártok – gyakran egymásnak is ellentmondó – politikai igényeit kellene kielégítenie, így nem a városvezetést tekintené elsődleges feladatának, ahogyan azt jelenleg Zuglóban is láthatjuk.
Szintén írtunk arról, hogy a Nézőpont Intézet 500 fős, a fővárosi választókra reprezentatív mintán érdeklődött a főpolgármester-választás esélyei felől. Ahogy 2018-ban országosan, úgy 2019-ben a fővárosban is elmondható, hogy nincs váltóhangulat.
A budapestiek 51 százaléka jelezte azt, hogy elégedett Tarlós István főpolgármester munkájával, és csupán 40 százalékuk mondta azt, hogy elégedetlen.
Márpedig egy ellenzéki jelöltnek a hivatalban lévő főpolgármesterrel elégedett szavazókat szinte lehetetlen megnyernie az előttünk álló másfél hónapban, különösen, ha többen is jelentkeznek e feladatra. A baloldal előválasztását ugyan Karácsony Gergely nyerte meg, de Puzsér Róbert (független) vagy Berki Krisztián (független), vagy Thürmer Gyula (Munkáspárt) személyében lesznek versenytársai az ellenzéki, elégedetlen szavazókért.
Mint arról korábban az Origo is beszámolt, az ellenzék azzal próbálkozik az október 13-i önkormányzati választásokon, hogy megpróbál egyetlen jelöltet állítani a kormánypártok által támogatott jelölttel szemben, aminek az az eredménye, hogy
egymással egyáltalán nem kompatibilis pártok működnek együtt csak és kizárólag a hatalom megszerzése érdekében.
Hozzá kell tenni, hogy eddig nem minden budapesti kerületben és nem is minden nagyobb településen sikerült megegyezniük, hiszen nem szabad elfelejteni, hogy az ellenzéki pártok nemcsak a kormánypárti jelöltekkel versenyeznek, hanem a saját túlélésük érdekében is.
Szintén írtunk arról is, hogy kétharmadosnál is nagyobb többségben Fidesz-KDNP-s polgármesterek vezetnek budapesti kerületeket több ciklus óta, ami ellentétben áll a közvélekedéssel, miszerint a főváros alapvetően baloldali-liberális beállítódású. A sikerességhez szükséges összetevők közül a lap által megkérdezett szakértők egyebek mellett a személyiség szerepét emelték ki, ám arra is rámutattak, hogy a szavazók bizalmának elnyeréséhez a helyben élők széles körét érintő projektek kellenek.