Orbán Viktor miniszterelnök a III. Budapesti Demográfiai csúcson elmondta, hogy a népességfogyás esetén először magát a problémát kellett megnézni. Kiderült, hogy nem civilizációs, és nem a kereszténységhez köthető baj a népességfogyás.
A fogyás szinte teljes egészében csak Európára jellemző probléma a mai világban
- tette hozzá. Mindennek több oka van: az egyik a két világháború megvívása, ami egy nyugati polgárháború volt - hangsúlyozta a kormányfő. Csak a két világháborúban 50 millió embert vesztett Európa, és ebből máig nem sikerült felállni - tette hozzá.
Éppen ezért a politikának egy ilyen érzékeny kérdésben, mint a demográfia, lépnie kellett, mert maga a politika idézte elő a bajt - mondta a magyar miniszterelnök.
Éppen ezért döntött úgy a magyar kormány, hogy erőteljes demográfiai politikát kell folytatnia -
tette hozzá. A migrációról azt mondta, hogy az európai népességcsökkenés esetében nem lehet elfogadni, hogy a globális migráció majd megoldja ezt a problémát.
Politikákat építenek Európában arra, hogy lakosságcserét akarnak -
mutatott rá a magyar kormányfő. Ha demográfiai politikát akarunk csinálni, akkor a migrációs megoldást távol kell tartani - tette hozzá.
Orbán Viktor arról a nézetről is beszélt a konferencián, ami azt hirdeti, hogy a kevesebb gyermekkel fel lehet lépni a klímaváltozás ellen. Ezeket a nézeteket esztelenségnek nevezte a kormányfő.
Nem lehet a természetet szembefordítani az emberi élettel -
mondta Orbán Viktor. Mi a hagyományos családmodellt védjük és nemzeti keretekben gondolkozunk. Ha nincsenek családok, akkor egy nemzeti közösség el tud tűnni - mondta a kormányfő. Orbán Viktor szerint
egy szerb, egy cseh és egy magyar nézőpontból nézve valóságos veszély, hogy olyan kicsire csökken le a népesség, hogy a nemzeti identitás fenntartása lehetetlenné válik.
Egy nemzet eltűnésével egy pótolhatatlan dolog tűnik el a világból - mondta Orbán Viktor.
Orbán Viktor a magyar családpolitikáról azt mondta, hogy annak alkotmányos alapja van. Mindezen alap nélkül az államon kívüli családellenes szereplők be tudnak lépni az adott állam terébe - tette hozzá.
A jó családpolitikához kellenek erős gazdasági alapok is -
mondta a miniszterelnök. A sikeres családpolitikához pénz is kell - tette hozzá. 2010 óta kétszeresére nőttek Magyarországon a családoknak juttatott források - hívta fel a figyelmet.
Magyar tapasztalat, hogy a családtámogatási juttatásokat mindig össze kell kötni a munkavállalással - mondta.
A családtámogatás minél több elemét össze kell kötni a munkavállalással -
hangsúlyozta a kormányfő. Ha a szülő nem teljesíti a kötelességeit, így nem küldi a gyermeket óvodába, vagy iskolába, akkor nem várhatja, hogy támogatást kap az államtól.
Sajnos mindennek ellenére még nem érkezett el a fordulópont a demográfiai területen - hívta fel a figyelmet.
Akkor győztünk, ha olyan családtámogatási rendszert tudunk felépíteni, hogy a gyermeket vállalók garantáltan jobb életszínvonalon élnek, mint azok, akik nem vállalnak gyermeket -
mondta el Orbán Viktor. Ezt a pontot keressük, és itt fog átbilleni a magyar családtámogatási rendszer - tette hozzá.
Vajon sikeres lesz-e ez a magyar politika? - tette fel a kérdést a kormányfő. 10-ből 9 vezető európai vezető azt mondta, hogy nem.
Korábban az IMF hazaküldése esetén, a bankadó bevezetése esetén, a multiadó esetén és a rezsicsökkentés esetében is azt mondták, hogy nem lehetséges.
Orbán Viktor felidézte, hogy a migráció megállítása esetében is azt mondták, hogy nem lehetséges.
De mindezek ellenére a magyarok bebizonyították, hogy meg lehet csinálni.
Persze nem lehet tudni, hogy most sikeresek leszünk-e, de meg kell próbálni - hangsúlyozta a kormányfő. A magyar demográfiai politika sikerességének három feltétele van: a kereszténységnek vissza kell erősödnie Európában, legyenek társaink az európai és a nemzetközi porondon és a magyar nemzeti össztermék 2030-ig legalább kettő százalékponttal haladja meg az EU átlagát. Mindezek kellenek a sikerhez - zárta felszólalását Orbán Viktor.
A család fontosságát, a demográfiai problémák megoldásának szükségességét hangsúlyozták európai vezetők a III. Budapesti Demográfiai Csúcson. A Várkert Bazárban megrendezett kétnapos nemzetközi konferencián Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök kiemelte:
helyes a demográfiai változásokat a jelenlegi problémák élére emelni, azon kihívások közé, amelyek azonnali cselekvést követelnek.
Minden ország, Közép-Európa és az egész kontinens jövője szempontjából fontos, hogy megoldják ezeket a problémákat - jelentette ki. Hozzáfűzte: Szerbia készen áll, hogy együttműködjön Magyarországgal és a többi közép-európai országgal a demográfiai kihívások kezelésében.
Andrej Babis cseh miniszterelnök arról beszélt, hogy
a demográfiai változások nem olyan népszerű téma, mint a klímaváltozás, de a csökkenő népességnek hasonlóan súlyos következményei lehetnek országainkban.
A jó államot onnan lehet megismerni, hogy az emberek nem féltik a jövőjüket, a népesség nő, de nem a migráció révén - mondta.
Tony Abbott korábbi ausztrál miniszterelnök elmondta: olyan politikára van szükség, amely támogatja a családokat, és nem bevándorlással akarja elérni a népességnövekedést.
Magyarország családbarát programja egyedi, és veszi a politikai bátorságot, hogy ösztönözze a népességnövekedést, ezért más országoknak is tanulmányozniuk kell -
hangoztatta.