A drónhasználat komoly fennakadásokat okoz a repülőterek közelében. A Budapest Airport hétfőn azt írta:
Drón észlelése miatt a HungaroControl légiforgalmi irányítás 23 percre lezárta a légteret. A Budapest Airport a drón távozása óta, 21:29-től normál üzemben működik.
Kedden szintén drón észlelése miatt nem indítottak és nem fogadtak járatokat a reptéren, este kilenckor részlegesen újra megnyílt a repülőtér, fél tíztől pedig ismét normál üzemben fogadott és indított járatokat – írja a Ripost.
A HungaroControl a közösségi oldalán közölte, hogy kedden öt gép, és a rajtuk lévő több száz utas nem tudott leszállni, mert megint drón repült a futópályák fölé.
"A repülőgép felszállási sebessége nagy, egy drónnal való ütközés úgy hathat rá, mint egy puskalövés.
Ha betöri az ablakot, akkor sérülést okozhat, de amennyiben a drónnak akár csak egy alkatrésze is a hajtóműbe kerül, annak beláthatatlan következményei lehetnek. A karambolozó drón bárkire rázuhanva halált okozhat" – mondta a lapnak Török Ágnes repülésbiztonsági elemző. Pokoraczki András repülésbiztonsági szakértő ehhez annyit tett hozzá, hogy
a reptéren repkedő drón a repülőgép kommunikációs rendszerét is megzavarhatja, ami balesetveszélyes.
A Ferihegyi repülőtéren egyre többször jelentenek problémát a drónok. Tavaly több gép személyzete jelezte, hogy ilyen repülőszerkezeteket látott a közelben. A HungaroControl szerint egy
év alatt megnégyszereződtek az ezekkel kapcsolatos bejelentések.
"A biztonságos közlekedést veszélyeztető drónok jelenléte radikálisan nő a légiközlekedésben, fontos tehát, hogy egy biztonságért felelős szervezet tisztában legyen ezek tevékenységével.
Mivel jelenleg nincs a felderítést szolgáló késztermék a piacon, ezért a HungaroControl a világelsőséget megcélozva drónfelderítő rendszer telepítésén dolgozik."
- nyilatkozta Szepessy Kornél, a HungaroControl vezérigazgatója az Infostartnak.