Fordulat jöhet az úzvölgyi temetőgyalázás ügyében

Úzvölgye, 2019. június 6. Sírt rongál egy román férfi az úzvölgyi katonatemetőben, ahol ortodox szertartás keretében felszentelték törvénysértően létesített román emlékművet és parcellát 2019. június 6-án. MTI/Veres Nándor
Vágólapra másolva!
Fontos előrelépés történt az úzvölgyi temető ügyében, mivel az új Bákó megyei prefektus, Valentin Ivancea két bírósági keresetben megtámadta a dormánfalvi tanács által kibocsátott 69/2019-es építkezési engedélyt, illetve két tanácshatározatot – közölte szombaton Hargita Megye Tanácsának sajtóirodája. Ha a közigazgatási bíróság helyt ad a prefektus keresetének, és semmissé nyilvánítja a fenti határozatokat, akkor a végleges döntés után Csíkszentmárton kérheti a temető eredeti állapotának visszaállítását, azaz a törvénytelen román kőkeresztek lebontását. Írja szombati cikkében a Maszol. Ahogy arról korábban az Origo is beszámolt, szeptemberben leváltották Bákó megye prefektusát, Maricica-Luminiţa Coşa-t, aki a csendőrséget arra utasította június 6-án, hogy biztosítsa a temetőgyalázó román futballhuligánok randalírozását, akik rárontottak a békésen imádkozó magyarokra.
Vágólapra másolva!

Pozitív fejleményekről számol be a Maszol.ro az úzvölgyi temetőgyalázás ügyében. Az új bákói prefektus által megtámadott két határozattal a város magánvagyonából annak közvagyonába helyezte át a temetőt annak ellenére, hogy az korábban sem képezhette a város közvagyonát, lévén – rendeltetéséből fakadóan - közterületnek minősül.

A város tulajdonjogszerzése – a temető leltárba vétele – már alapjaiban törvénytelen volt, így a közvagyonba való áthelyezéssel ugyancsak illegálisan, mindenféle jogcím nélkül szerzett látszólagos tulajdonjogot – emlékeztet a közlemény.

Úzvölgye, 2019. június 6. Sírt rongál egy román férfi az úzvölgyi katonatemetőben, ahol ortodox szertartás keretében felszentelték a törvénysértően létesített román emlékművet és parcellát 2019. június 6-án. MTI/Veres Nándor Forrás: MTI/Veres Nándor

Ha a közigazgatási bíróság megállapítja, hogy a szóban forgó határozatok nem törvényesek, semmisnek nyilvánítja ezeket, és minden olyan lépés, ami az illető akták alapján történt, semmissé válik.

A végleges döntés után a jogaiban sértett fél – ebben az esetben Csíkszentmárton – kérheti a temető eredeti állapotának visszaállítását, azaz a törvénytelen építkezések lebontását,

valamint a temető telekkönyvezésére vonatkozó bejegyzés törlését a kataszteri hivatalnál.

Mi továbbra is azt mondjuk, amit eddig: be kell tartani a törvényeket, amelyek egyértelműen kimondják, hogy Úzvölgye Csíkszentmártonhoz tartozik, a dormánfalvi határozatok törvénytelenek, ennél fogva az úzvölgyi temetőben történt építkezés is illegális.

Bízunk a bíróság döntésében, amely végre rendezheti ezt a helyzetet" – idézte a közlemény Borboly Csabát, Hargita Megye Tanácsának elnökét.

Szeptemberben leváltották a temetőgyalázást engedélyező prefektust

Ahogy arról korábban beszámoltunk, még szeptemberben leváltották Maricica-Luminiţa Coşa-t, a romániai Bákó megye prefektusát. A prefektus asszony azzal váltotta ki a magyar közvélemény haragját, hogy előbb törvénytelennek ítélte meg a dormánfalvi polgármesternek az úzvölgyi temetőben végrehajtott építkezéseit,

majd június 6-án mégis arra utasította a csendőrséget, hogy biztosítsák a román nacionalisták zavartalan temetőgyalázását.

Maricica-Luminiţa Coşa leváltott Bákó megyei prefektus Forrás: Origo

Az esetről Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke elmondta, hogy

Törvénytelen, minden tudományos alapot nélkülöző és kegyeletsértő temetőgyalázást hajtottak végre a románok

Ahogy arról korábban részletesen beszámoltunk, a románok ortodox szertartás közepette avattak fel június 6-án egy engedély nélkül kialakított parcellát az úzvölgyi temetőben,

annak ellenére, hogy semmilyen hiteles bizonyíték nincsen arra, hogy oda valaha is román katonákat temettek volna. Ott kizárólag az első és második világháborúban elesett magyarok, osztrákok és németek fekszenek végső nyughelyükön, amit a közeli, székelyek lakta Csíkszentmárton tart fenn.

Az emlékhelyet az első világháború után létesítették az Úz folyó völgyében az 1916-ban meghalt honvédoknak.

Úzvölgye, 2019. június 6. Az úzvölgyi katonatemetőbe erőszakkal bejutott románok 2019. június 6-án. A temetőben ortodox szertartás keretében felszentelték törvénysértően létesített román emlékművet és parcellát. MTI/Veres Nándor Forrás: MTI/Veres Nándor

Az egész magyarellenes provokáció a szintén közeli, de román többségű, és a mintegy 20 kilométerre fekvő, Bákó megyei Dormánfalva román polgármesterének kezdeményezése volt.

Ő döntött úgy, hogy kőkereszteket állít az állítólagosan ott fekvő román katonák emlékére, pedig még az illetékes hatóságok is elismerték, hogy erre nincsen jogalapjuk, és a döntés nemzetközi jogot is sért.

A románok tehát a tudományos tényeknek, saját hatóságaik tiltásának és a törvényeknek ellentmondva mégis ezrével gyülekeztek június 6-án az úzvölgyi temetőnél.

A románok az élőláncot alkotó székelyföldiekkel szemben próbáltak meg bejutni a temetőbe, a helyi csendőrség pedig látványosan nem tett meg mindent a rend és törvényeik betartása érdekében - sőt, most már alapos a gyanú, hogy szervezte azt. Jean-Adrian Andrei, a magyar többségű Hargita megye román prefektusa korábban fel is szólította Csíkszentmárton polgármesterét, hogy nyissa ki a temetőt.

Úzvölgye, 2019. június 6. Román résztvevők, miután áttörték a csendőrsorfalat az úzvölgyi katonatemető bejáratánál, ahol ortodox szertartás keretében felszentelték a törvénysértően létesített román emlékművet és parcellát 2019. június 6-án. MTI/Veres Nándor Forrás: MTI/Veres Nándor

A beszámolók szerint részeg, jórészt fociultrákból álló tömeg a magyarokat becsmérlő jelszavakat skandált, miközben az élőláncban álló magyarok békésen imádkoztak.

Románok egy csoportjának végül a temető hátsó részén sikerült bejutnia a területre, zászlórudakkal kezdték el ütni a békés magyarokat, belülről kitépték a székelykapu szárnyát, így a tömeg benyomulhatott a temetőbe.

A magyaroknak végül testi épségük védelmében el kellett onnan távolodniuk. Egy román férfi még fel is mászott a beton emlékműre, és onnan lengette a nemzeti zászlójukat, közben egy hangszóróból a román himnusz szólt.

Úzvölgye, 2019. június 6. Csendőrökkel dulakodnak román résztvevők, mielőtt erőszakkal bejutottak az úzvölgyi katonatemetőbe, ahol ortodox szertartás keretében felszentelték a törvénysértően létesített román emlékművet és parcellát 2019. június 6-án. MTI/Veres Nándor Forrás: MTI/Veres Nándor

Az agresszív tömeg, miután elfoglalta a temetőt, kitépte az elesett magyar katonák betonkeresztjei mellé állított mogyorófa kereszteket, és azt üvöltözték, hogy

"ki a magyarokkal az országból".

Ezután sor került az ortodox szertartásra, amelynek keretében felavatták és felszentelték az onnan húsz kilométerre lévő Dormánfalva polgármesteri hivatala által önkényesen állított emlékművet. A magyar tüntetők elvonultak a helyszínről, az ortodox szertartást pedig koszorúzási ünnepség, majd a szervező civil szervezetek vezetőinek szónoklatai követték.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!