Egy nappal az után, hogy Karácsony Gergely megnyerte a főpolgármester-választást, megszólalt Demszky Gábor, Budapest korábbi bukott, SZDSZ-es vezetője. A dolog szépsége, hogy a liberális politikus nem is olyan régen kirgiz népviseletben, tyubityelkában jelezte, szívesen elindulna ismét a választáson. A felvetést gyorsan levették a napirendről, azonban véleményére továbbra is adnak a balliberális elit köreiben. Ugyan Demszky az ellenzéki előválasztás második fordulójában Kálmán Olgát, a Demokratikus Koalíció (DK) jelöltjét támogatta, később azonban beállt a sorba, és Karácsony mellett érvelt. "Örültem a Momentum megjelenésének, Karácsony Gergelyt kifejezetten támogatom" - fogalmazott a Hírklikknek egy nappal a megmérettetés előtt.
A fővárosi választás másnapján sem rejtette véka alá véleményét, és a Klubrádiónak nyilatkozva arról beszélt, hogy Karácsony első intézkedéseinek egyikeként nemzetközi pénzintézetekhez kellene fordulnia hitelért.
Újra kapcsolatot kell kialakítani a Világbankkal, az Európai Beruházási Bankkal, illetve meg kell teremteni azt a lehetőséget, hogy egyes beruházásokhoz a főváros közvetlenül fordulhasson európai uniós forrásokat, nemzetközi segítséget kérve partnerszervezetekhez
- szögezte le a balliberális rádió hétfői adásában a volt főpolgármester, aki ebben látja a kormány "megkerülésének" egyetlen útját. Demszky azt is elárulta, már egy ideje bízott az ellenzék budapesti győzelmében, és előkészület gyanánt váltott néhány szót a budapesti ügyekről a balliberálisok egyik európai vezérével, Frans Timmermansszal, mégpedig egy gdanski díjátadón. Kérdés, mit szól a felvetéshez az újdonsült főpolgármester?
Lehet, hogy Karácsony az egykori főpolgármester nyomdokain haladva ismét eladósítaná a várost?
Mi az a Világbank?
A Világbank (World Bank) fogalma alatt a Nemzetközi Újjáépítési és Fejlesztési Bank (IBRD) és a Nemzetközi Fejlesztési Társulás (IDA) értendő, melyek a Világbank-csoport részeit képezik. A két szervezetben közös, hogy alacsony kamatú, esetleg kamatmentes hiteleket adnak, illetve segélyeket juttatnak a fejlődő országokba, hogy csökkentsék a szegénységet, javítsák a gazdasági növekedést, vagy a szociális rendszert. Emellett kiemelten foglalkoznak még a korrupció elleni harccal, a HIV és az AIDS elleni küzdelemmel is. Mindenképpen említésre méltó, és ezen a ponton jön be a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerepe: a Világbank és más intézmények nem hiteleznek vagy nyújtanak támogatást olyan országoknak, amelyek nem rendelkeznek az IMF "jóváhagyásával".
De mik is azok a Demszky-módszerek? Amikor 2010-ben az SZDSZ-es főpolgármestert Tarlós István váltotta, 180 milliárd forint volt Budapest adóssága, amit az új városvezetésnek a felére sikerült csökkentenie, és ez a tartozás is csupán fejlesztési hitel volt. A Demszky-korszak eredményeképpen a BKV mintegy 80 milliárd forintos működési adósságot halmozott fel, ezzel szemben Tarlós ideje alatt, egész pontosan 2011 óta a közlekedési társaság működési hitelt nem vett fel. A társaság üzemi eredménye évek óta pozitív, és az államit meghaladó béremeléseket sikerült itt elérni. Pénzügyi elemzők egybehangzóan azt állítják, hogy a
2010 előtti városvezetés a mértéktelen hitelfelvétellel adósította el Budapestet.
Mint ismert, az akkori szocialista és szabad demokrata kormányzat abban látta a főváros (és az ország) pénzügyi stabilitásának megteremtését, hogy különböző, nagy nemzetközi bankokhoz fordult segítségért. Ezt jól példázza: 2009-ben, amikor már tisztán látszott, hogy az addig uralkodó balliberális politikai elitet el fogják söpörni a választók, Demszky még ekkor is hitelért folyamodott. 32 milliárd forintos hitelt szeretett volna kiharcolni az addigra brutálisan eladósodott város költségvetésében, amire a Fidesz és a KDNP politikusai kivonultak az ezt tárgyaló Fővárosi Közgyűlés üléséről.
A választási eredmények ismeretében mindenképpen érdekes ifj. Lomnici Zoltán nyilatkozata, amit a választás előtt adott az Origónak. Az alkotmányjogász azt vette számba, mi várható Karácsony győzelme esetén: "Hagyó Miklós és Demszky Gábor politikai örökösei vissza akarják venni Budapestet, ez derül ki Karácsony Gergely kampányszlogenjéből, ezért vasárnap arról is döntünk, hogy akarjuk-e viszontlátni a nokiás-dobozos, pofátlan végkielégítéseket osztogató, metrókorrupcióban nyakig érintett balliberális bagázst" - fogalmazott akkor a szakember.