Ennek megfelelően a támogatás odaítélésekor előnyben részesítik majd azokat, akik borászati üzemmel rendelkeznek, vagy az általuk művelt ültetvények termését jellemzően hosszú távú szerződés keretében értékesítik már most is, illetve a létesítendő ültetvény termésére hosszú távú felvásárlási szerződéssel rendelkeznek - jelezte az agrárminiszter.
Szólt arról is, hogy külön figyelmet fordítanak a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának javaslataira, és az unió által engedélyezett legmagasabb, 75 százalékos támogatást biztosítják a borvidék azon szőlőtelepítéseihez, amelyek
a magas minőséget és a régi, jó adottságú területek termelésbe vonását célozzák.
Kiemelte: az Agrárminisztériumban felismerték, hogy a térségre irányuló támogatások nélkülözhetetlenek az ágazat jövője szempontjából. Ennek érdekében a tárca több programot indított el és támogat a borvidéken.
A Tokaj Közösségi Infrastruktúra Alapprogram keretében 25 ezer hektoliteres borászati kapacitás, szőlőműveléshez szükséges géppark és közösségi anyagbeszerző központ áll a borvidék szőlő- és bortermelőinek szolgálatára. Ugyanakkor anyagilag és szakmailag is támogatják a hegyközségi tanácsot a Tokaj eredetmegjelöléssel kapcsolatos nemzetközi jogérvényesítő tevékenységében. Eddig már Kínában, Szingapúrban és Kanadában léptek fel a név védelmében.
Bármerre is viszünk tokaji bort, az Magyarország kiváló hírnevét öregbíti
- hangoztatta a miniszter.
Emlékeztetett arra, hogy az Agrárminisztérium
3,5 milliárd forintos borpromóciós támogatási programot indít
a hazai borok piacra jutásának segítésére. Rámutatott: borpromóció nélkül nem lehet elérni a hozzáadott érték növelését, a hazai szőlő-bor ágazat fenntartható növekedését, hatékonyabb termelést.
Magasabb termelési értéket lehetővé tevő szőlőültetvényekre van szüksége az ágazatnak, ezért indokolt ennek támogatása.