Szigorú, többszintű biztonsági átvizsgálás után engedték be az újságírókat a kilencvenes évek egyik alvilági vezérének szerdai tárgyalására. Félórás késéssel, ma is kommandósok gyűrűjében lépett a terembe az 52 éves férfi, akinek ezúttal egy 23 évvel ezelőtti, gyilkossági kísérlet miatt kell a vádlottak padjára ülnie. A bírónő elmondta, hogy az ügyészi indítvány szerint, ha lemond a tárgyalás jogáról, 11 évet börtönbüntetést kap.
Abszolút nem"
- mondta Portik Tamás mosolyogva, majd szót kapott. Azt mondta, hogy
már a Prisztás-gyilkosságban sem vett részt, így ezt sem követhette el, amivel ma áll a bíróság előtt.
Bár a bírónő tájékoztatta róla, hogy nem kell vallomást tennie, hiszen ez egy előkészítő ülés, de a vádlott ragaszkodott hozzá. Azt állította, hogy Tanyi György vallomása hamis, vagyis a férfi hazudott, majd az érintettek vallomásaiból idézett abból a vastag papíroszlopból, amit magával hozott. Aztán arról beszélt, hogy Tanyi valóban gyilkos, de ő soha nem adott neki utasítást Lakatos Csaba likvidálásra, soha nem jött létre az a találkozó, amin erről egyeztettek.
Abból élt Lakatos Csaba, hogy ügyeket kreált pénzért, vagy már meglévő ügyeket tussolt el, nekem soha semmilyen kapcsolatom nem volt vele. Tanyi György Radnai Lászlónak és Vizoviczki Lászlónak volt a végrehajtó embere és még egy embernek, akit most nem kívánok megnevezni"
- mondta.
Arról is beszélt, hogy már csak azért sem ölette volna meg, ha róla beszél a rendőrség folyosóján a Prisztás-gyilkosság után, ami szerinte elképzelhetetlen, mert
Lakatos Csaba szavának sosem volt jelentősége.
A bírónő figyelmeztette, hogy az egyes vallomások értékelése nem az előkészítő ülésre tartozik, és a bíróság fogja eldönteni, hogy ki a hiteles tanú.
Portik Tamás ezután Ács Károly, Váradi Róbert, Baranyi László, Radnai László, Csákány Tibor, Ferencsik Attila, Drobilics Gábor és Bódor Ferenc vallomását kérte, hogy mellőzzék a tárgyaláson. Aztán hosszasan keresgélt a papírjai között, végül még Pap Csaba, Csüllög Zsigmond, Kelemen Györgyi, Takács Gábor, Jozef Rohác és Sándor István egykori főnyomozó, vagyis a Papa nevét említette.
A vádirat szerint Portik Tamás a kilencvenes évek közepétől egy olyan,
mintegy 15-20 főből álló csoportot szervezett maga köré,
amelyet ő irányított, és a tagoknak az volt a feladatuk, hogy végrehajtsák az utasításait.
Miután Portik Tamás megölette Prisztás Józsefet, az ügyben nyomozni kezdtek, amiben tanúként hallgatták ki egy ügetőn hajtóként dolgozó barátját is. Lakatos Csaba a kihallgatás után, a folyosón mondta el a rendőröknek,
hogy a gyilkosság hátterében Portik Tamás állhat.
A magát keresztapának gondoló bűnöző megtudta, hogy a fogathajtó "terhelő adatot közölt róla",
elhatározta, hogy a besúgónak, „vamzernek" tartott férfit megöleti.
Portik 1996 novemberének elején vette rá Tanyi Györgyöt, hogy végezzen Lakatossal.
A megbízott alvilágban élő bűnöző nem egyedül állt neki, öt társát, köztük a testvéreit is, bevonta a tervbe, amihez
beszerzett egy golyós puskát is.
A fegyvert a VIII. kerület, Fiumei úti temetőben rejtette el a támadás előtt, mivel a sírkert fala határos az ügetőpályával.
Úgy tervezte, hogy átmászik a falon és egy épület tetejéről lő rá a kiszemelt áldozatra.
Tanyi, akit ezért már 11 évre elítéltek, 1996. november 13-án este négyszer lőtt a pályán lévő férfira, akit 3 lövedék el is talált. Lakatos végül súlyos, életveszélyes sérüléseket szenvedett, de orvosi segítséggel túlélte Tanyi György támadását.
A férfi (Tanyi) társai a szállításban, a menekülés biztosításában, valamint a helyszínre érkező rendőrök figyelemmel kísérésében vettek részt
- írta a Fővárosi Főügyészség Origónak küldött közleményében, majd azt is hozzátették, hogy
Portik ellen felbujtóként előre kitervelten, aljas indokból elkövetett emberölés kísérlete miatt nyújtottak be vádiratot a Fővárosi Törvényszékre.
Ebben az ügyben "a vádemelésnek nem volt eljárási akadálya, és nem merült fel perújítás indokoltsága, figyelemmel Legfelsőbb Bíróságnak az élet és a testi épség védelméről szóló 3/2013 Büntető Jogegységi Határozata II/6. pontjára, amely szerint a több emberen elkövetett emberölés csak azonos tetteshez kapcsolódva eredményez törvényi egységet a részes, így a felbujtó tekintetében is" - tették hozzá.
Az előkészítő ülés 10 órakor befejeződött, a tárgyalás január 15-én folytatódik, amin várhatóan Portik Tamás részletes vallomást tesz.