Az Origo írta meg elsőként a magyarországi médiában, hogy a Momentum Mozgalom romániai testvérpártjának, az USR-PLUS-nak az államelnökjelöltje, Dan Barna USR-vezető súlyos korrupciós botrányba keveredett.
A RISE Project oknyomozó portál feltárta, hogy
az önmagát - hamisan - sikeres vállalkozónak állító Barnának kudarcok hosszú sorozata jutott osztályrészül, amelyek közel 6 millió euró veszteséget okoztak.
A tényfeltáró cikk rámutat arra, hogy
a korrupcióellenes harc témájával kampányoló államelnökjelöltnek a felügyelete alatt csalások és összeférhetetlenségek sorozata történt uniós alapok felhasználásánál.
A RISE Project oknyomozói azt járták körül, hogy hogyan kapott Dan Barna cége, a Grupul de Consultanță și Dezvoltare (GCD) támogatást szociális felzárkóztatásra az Európai Bizottság kohéziós alapjából, majd hogyan osztotta azokat el úgy, hogy
a rászorulókhoz nem, hanem csak Barna családi és haveri köreinek zsebébe jusson belőle, köztük a politikus nővérének, Gabriela Popának, illetve gyerekkori jó barátjának Sorin Pădurariunak.
A cikk szerint Barna olyan fogyatékkal élő és/vagy hátrányos helyzetű embereket használt ki, akiknek nehéz integrálódni a munkaerőpiacon, és Romániában rendkívül elhanyagolt a helyzetük.
A nevükben a fejlesztési tanácsadó csoport, a Dan Barna által alapított cég milliókat tett zsebre „jó cselekedet" ürügyén, viszont a pénzből a hátrányos helyzetű emberek már nem részesülhettek.
Ráadásképpen, annak az időszaknak egy részében, amikor a feltételezett visszaéléseket elkövették,
Dan Barna államtitkár volt a szélsőjobboldali múltú, magyarellenes Dacian Cioloș jelenlegi Renew Europe-frakcióvezető akkori kormányában.
Barna az európai uniós alapok lehívásért felelős minisztériumnak dolgozott, annak tárcavezetője pedig nem más volt, mint későbbi párttársa, Cristian Ghinea, aki most EP-képviselő, és a Renew Europe frakcióban ül, a magyarországi momentumos kollégái társaságában.
A G4Media.ro információi alapján Dan Barna ügyében – Romániában - közben
elkezdett vizsgálódni a visszaélések feltárására szakosodott csalásellenes hivatal (DLAF), illetve a korrupcióellenes ügyészség (DNA).
Fekete-Győr András, a Momentum Mozgalom elnöke tehát egy korrupcióval gyanúsított román politikus kolozsvári kampányrendezvényén vett részt, és
a feddhetetlen múltú, sokkal kompetensebb, illetve tapasztaltabb, a bukaresti politika mélységeit átlátó, magyar nemzetiségű Kelemen Hunor RMDSZ-elnök helyett Dan Barnát biztosította a támogatásáról.
A kampányrendezvényen ott volt Dacian Cioloș is, de Fekete-Győr Barnát és az USR-PLUS pártszövetséget istenítő beszédében valahogy „elfelejtette" számon kérni tőle a magyarellenes intézkedéseit, illetve a szélsőséges szervezetekben vállalt szerepét.
Az Origo a liberális párt sajtóosztályához kérdésekkel fordult Fekete-Győr kolozsvári performanszával kapcsolatosan.
Cikkünk megjelenéséig a Momentum azonban nem válaszolt a megkeresésünkre.
Az alábbi kérdéseket küldtük el a pártnak:
Annak ellenére, hogy romániai testvérpártjához hasonlóan – papíron – a Momentum is „harcol" a korrupció ellen, valójában Brüsszelben megszavaz minden olyan korrupcióval, hivatali visszaéléssel és egyéb bűncselekményekkel gyanúsított, illetve később hivatalosan is megvádolt politikust, aki az ő EP-frakciójukban (Renew Europe) politizál, és bírja Emmanuel Macron francia államfő, valamint Charles Michel belga Európai Tanács-elnök, volt kormányfő támogatását.
Jó példa erre Cseh Katalin, aki az Európai Parlament kutatási és energiaügyi (ITRE) bizottságának a tagjaként
a szavazatával támogatta a korrupcióval és hivatali visszaéléssel vádolt francia liberális biztosjelöltet, Sylvie Goulard-t.
Az európai adófizetőket 45 ezer euróval megkárosító, és a keresetét részben eltitkoló Goulard egyébként nem ment át a bizottsági meghallgatáson.
A Momentum másik EP-képviselője, Donáth Anna, aki a bel- és igazságügyi együttműködésért felelős bizottság (LIBE) tagja, szintén megszavazott egy korrupcióval gyanúsított liberális biztosjelöltet, a belga Didier Reynderst.
A 11 titkosszolgálati jelentés által alátámasztott, gazdasági bűncselekmények elkövetésével vádolt Reynders amúgy átment a meghallgatáson, vélhetően azért, mert Macron és Michel közeli szövetségesének számít.
Kelemen Hunor államelnökjelölt közösségi oldalán megjelent egy videó, amelyben egy fiatal lány látható, aki a Momentumnak odaszúrva arról beszélt:
Dan Barna nem ismeri el, hogy van egy kisebbségi helyzet Romániában, neki csak az erdélyi magyarok szavazatai kellenek. November 11-én el fogja felejteni, hogy vannak magyarok Romániában
- fogalmazott, hozzátéve, hogy
november 10-én csak azért sem fog otthon ülni, elmegy szavazni, és a magyar jelöltre fogja adni a voksát.
Facebook-oldalán egy táblával üzent Fekete-Győr Andrásnak Orbán Balázs, a Miniszterelnökség államtitkára, aki azt kifogásolta, hogy a Momentum inkább egy korrupcióval gyanúsított román politikust támogat a romániai államfőválasztáson, mintsem a magyar jelöltet.
Kedves Fegyőr! Nekünk meg az az alap, hogyha van magyar jelölt, akkor azt támogatjuk!
- tette egyértelművé a magyar álláspontot Orbán Balázs.