Elnök úr olyan szépen keresztelte át a de facto vétójogot együttműködési kényszerré, hogy bennem felmerült, hogy tulajdonképpen az elmúlt hetekben a közvéleményt borzoló zaklatási ügyek azok nem is zaklatásnak minősíthetőek, hanem tulajdonképpen együttműködési kényszernek
- ezt mondta Burány Sándor, szocialista politikus, a Párbeszéd képviselője az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottságának hétfői ülésén. A politikus mellett a szocialista Bangóné Borbély Ildikó ült, aki nagyot nevetett a Párbeszéd frakciójába átült párttársának szavain.
Mint ismert, az elmúlt hetekben különösen érzékeny téma lett a szexuális zaklatás témaköre, miután a Katona József Színházban komoly botrány tört ki. Kiderült, hogy Gothár Péter rendező több női munkatársát is szexuálisan zaklatta, az intézmény vezetése pedig megpróbálta eltussolni az ügyet. Máté Gábor igazgató 11 hónapon keresztül nem tett semmit. Amikor pedig már muszáj volt beszélni a zaklatásról, akkor is megpróbálták eltitkolni, hogy ki a zaklató.
Ezután a Színház- és Filmművészeti Egyetem is megpróbálta megvédeni Gothárt, és csak azután bocsátották el, hogy Fekete Péter kulturális államtitkár és a fenntartó Innovációs és Technológiai Minisztérium határozottan fellépett.
Burány kijelentése kapcsán mindenképpen érdemes felidézni, a Párbeszéd politikusai korábban mit mondtak a zaklatásokról.
"Ma van a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja. Ebből az alkalomból mécsest gyújtottam az áldozatok emlékére, és erre kértem az ülésteremben tartózkodó minisztereket, államtitkárokat és frakcióvezetőket is" - ezt posztolta Facebook-oldalára az akkor még független parlamenti képviselő, a Párbeszéd Magyarországért (PM) társelnöke, Szabó Tímea 2014-ben. Persze, mécsest gyújtani egy világnapon könnyű, amikor a Katona József Színház ügyében tenni kellett volna valamit, nemcsak Szabó Tímea, de Karácsony Gergely főpolgármester is hallgatott.
Pedig Karácsony pártja annyira hangsúlyosnak találta a témát, hogy 2016-ban még azt követelte a kormánytól, nevezzenek ki egy nők elleni erőszak megszüntetésért felelős kormánybiztost.
2017-ben Szabó Tímea arról beszélt, hogy a nők elleni erőszak nem a fizikai bántalmazással kezdődik, hanem azzal, ha egy társadalom megengedi a lányokat nyíltan prostitúcióra buzdító internetes oldalak hirdetéseinek közzétételét. Hozzátehetjük: meg ott, ahol politikusok ilyen otrombán viccelődnek, mint most Burány.
A párthoz köthető leglátványosabb, a nők védelméért indított akció egyértelműen az volt, amikor 2018 novemberében az MSZP, a Párbeszéd és civil szervezetek képviselői Ne maradj csendben! címmel tartottak flashmobot az V. kerületi Deák Ferenc utcában. A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapjára időzített performanszon a tiltakozók beragasztott szájjal tiltakoztak, köztük volt Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke is. A megmozdulás keretében mécseseket is gyújtottak.
Jól látható tehát:
amikor performanszokat lehet tartani, akkor a Párbeszédes politikusok élen járnak, amikor tenni kellene valamit, akkor hallgatnak.
Sőt, a szexuális zaklatások áldozatait sértegetik.