Az egyéni és idéntől már a munkáltatói befizetésekre is járó évi 20 százalékos, legfeljebb 150 ezer forintos adó-visszatérítést jelent mindenkinek, aki felkészül a jövőjére, gondol az egészségére, takarékoskodik. A pénztárak ez okból komoly rohamra számítanak, ugyanakkor bíznak abban is, hogy az adókedvezmény, az évek óta kiemelkedő eredményeik és minden élethelyzetben hasznos szolgáltatási körük miatt a jövőben még többen lépnek a pénztári takarékoskodás útjára.
A pénztári takarékoskodásban, tágabban véve az öngondoskodásban három oldal érintett: a munkavállalók, a munkáltatók és az állam.
Mindhárman megkerülhetetlenül fontosak és a piac megfelelő működéséhez a partnerségükre van szükség – áll az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége korábbi közleményében. A Pénztárszövetség szerint
a pénztárakon keresztül történő takarékoskodás az egyik legjobb alternatívát jelenti a jövőjükről és az egészségükről gondoskodó embereknek.
Havi több, mint 15 ezer forintos illetve közel 38 ezer forintos, évi 114 milliárd forintos befizetési adatok, 7,6%-os hozam, 36 százalékos utolsó negyedév – többek között ezekre a számokra alapozza az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége, miért is számít nagy rohamra az év utolsó heteiben.
Ahogy korábban említettük,
ma mintegy 2 millióan vannak azok, akik az önkéntes pénztárakon keresztül takarékoskodnak nyugdíjas éveikre és igyekeznek az egészségpénztárak segítségével megőrizni az egészségüket, gondoskodni családjukról.
Ők minden év végén jelentős egyéni befizetésekkel gyarapítják a pénztári számlájukat, nem utolsó sorban azért is, mert kiemelkedő állami támogatás – 20%, akár évi 150 ezer forint - jár a befizetésekhez, mely így közvetlenül gyarapítja a megtakarításokat. Az E kedvezmény igénybe vételére pedig csupán ez év végéig van lehetőségünk, így érdemes utánaszámolni, miként lehet ezt maximalizálni. Nem véletlen, hogy az elmúlt években rendre november-december volt az öngondoskodás főszezonja a kasszák esetében, ekkor ugrottak meg ugyanis a befizetések.
2018-ban például az utolsó negyedévben a Pénztárszövetséghez tartozó önkéntes nyugdíjpénztáraknál az egyéni befizetések összege meghaladta a 41 milliárd forintot, amely jelentősen túltesz az azt megelőző negyedévek 24-25 milliárd forintos befizetésein.
Az érintett pontokon a múlt év végén 14 milliárd forintot fizettek be egyénileg a tagok, amely közel a triplája a megelőző negyedévekre jutó 5,3 milliárd forintos átlagnak.
A korábban említett számsor azért is kiemelkedő, ugyanis egy-egy pénztártag tavaly, az utolsó negyedévben megközelítőleg 38 ezer forintot fizetett be egyénileg, az egészségpénztári tagok pedig átlagosan több mint 15 ezer forintot tettek félre adókedvezményüket kihasználandó.
Azért is tekinthetjük ezt főszezonnak, mert az önkéntes nyugdíjpénztáraknál tavaly 114 milliárd forint folyt be egyéni befizetésekből és ennek a 36 százaléka jutott az év utolsó hónapjaira.
A Pénztárszövetség az elmúlt évek, különösen a tavalyi adatok alapján tehát bízik abban, hogy az idén is megugrik az egyéni befizetések összege. Erre komoly esély van, mert
idén már a munkáltatók is segíthetnek a dolgozóknak az adókedvezmény kihasználásában.
A már említett hármas partnerségben résztvevő munkáltatók szerepe korábban is kiemelkedő volt, ugyanis nagyban hozzájárulhatnak a munkavállalók takarékoskodásához a nekik adott tagdíjhozzájárulásokkal, ám idei újdonságként a tagok a munkáltatójuktól kapott pénztári hozzájárulás után is igénybe vehetik ugyanis az adó-visszatérítést. Erre korábban nem volt lehetőség. Dr. Kravalik Gábor, a Pénztárszövetség elnöke szerint ez a lehetőség egyrészt felfelé húzhatja az idei befizetéseket és sokak számára megnyithatja az utat a pénztári takarékoskodás felé.
Az egyéni befizetésekre és a munkáltatói hozzájárulásokra igénybe vehető, az év utolsó heteiben maximalizálható adókedvezmény remek lehetőség ahhoz, hogy aki még nem tagja valamelyik pénztárnak és szeretne gondoskodni a jövőjéről, azaz a nyugdíjas éveiről és az egészségéről, most megkezdje a takarékoskodást a kasszák segítségével
– fogalmazott az elnök. A Pénztárszövetség bízik abban, hogy a következő időszakban a kasszák közel 2 milliós tábora jelentős növekedésnek indul, mely az ismert adatok alapján egyáltalán nem lenne meglepő.