Az év vége a petárdák, tűzijátékok főszezonja, ilyenkor különösen fontossá válik a kutyatartó gazdák előrelátása és felkészültsége - írta a Nébih.
Célszerű ellenőrizni például, hogy a kutyába beültetett mikrochip regisztrációja is sikeresen megtörtént-e,
ami a Nébih honlapján található nyilvános kereső alkalmazás használatával egyszerűen megtehető.
Ez nagyon fontos, mert a regisztrálatlan chiphez nem köthető adat, így a megtalált állatot sem tudják visszajuttatni gazdájához.
Hasznos az is, ha az állat nyakörvére a gazda nevével és telefonszámával, esetleg lakcímével ellátott biléta is kerül
- tették hozzá. Ha az állat eltűnt, a gazdák legtöbbször a közösségi oldalakon és fórumokon tesznek közzé figyelemfelhívó bejegyzéseket. Emellett azonban ilyenkor célszerű megkérni a kutya állatorvosát, hogy az eb-adatbázisban a kutya adatlapjára megjegyzésként vezesse fel az "Eltűnt" bejegyzést.
A közterületen kóborló ebeket az önkormányzatok által megbízott gyepmesterek fogják be, ezért eltűnés esetén érdemes felkeresni a közeli ebrendészeti telepeket is.
A chippel ellátott, elkóborolt kutyák hazajutását ma már az ország több mint 200 pontján segíti a Vigyél Haza Alapítvány Nébih által is támogatott mikrochip-leolvasó hálózata.
A figyelemfelkeltő matricával megjelölt kutyabarát helyeken, ingyenesen elérhető eszközök segítségével, könnyedén leolvasható az állat mikrochipjének száma. Ez alapján a programban résztvevő önkéntes állatorvosok kikeresik a kutya adatait, majd felveszik a kapcsolatot a gazdájával - olvasható a közleményben.