Jövő héten újra a Magyarországgal szembeni hetes cikkelyes eljárást vitatja meg az Európai Parlament (EP), ennek apropóján a Fidesz-KDNP delegációja ma délután információs ülésre hívta az Európai Néppárt parlamenti képviselőit Brüsszelben.
A közel másfél órán át tartó tanácskozáson Szájer József, Deutsch Tamás, Győri Enikő és Hidvéghi Balázs képviselők ismertették a magyar álláspontot, többek között a hazai igazságszolgáltatás, az akadémiai és médiaszabadság helyzetével, valamint az országgyűlési törvénnyel kapcsolatban.
Rendkívül pozitív fogadtatása volt az ülésnek.
Különböző szinteken, de az Európai Néppárt szinte valamennyi nemzeti delegációja képviseltette magát - tudatta lapunkkal Hidvéghi Balázs Brüsszelben, példaként francia, német, holland, máltai, szlovén és belga képviselőket említve a tanácskozás résztvevőiként.
A Fidesz EP-képviselője szerint egyrészt
sikerült felhívni a figyelmet arra, hogy a baloldal visszaél a jogállamiság fogalmával és azt politikai fegyverként használva akarja a néppártot megosztani.
Továbbá az Európai Parlament szerepe a Magyarországgal kapcsolatos eljárásban már lezárult, vagyis az EP további részvételének erőltetése ellentétes az uniós alapszerződéssel – húzta alá Hidvéghi Balázs.
Az ülésen egyébként francia részről is volt felszólaló, aki úgy érvelt:
„káros és veszélyes", ahogy a jogállamiság fogalmát ma politikai eszközként használják.
Ez veszélyes precedenst teremthet az uniós berkekben, már csak amiatt is, mert nem egyértelműen EU-s hatáskörökről van szó – idézték a felszólalót forrásaink.
A Magyarországgal szemben az uniós parlament által 2018 szeptemberében indított jogállamisági eljárást eddig két alkalommal, a finn EU-elnökség idején tárgyalták az Általános Ügyek Tanácsában. A január elsejével munkába lépett horvát elnökség viszont máris jelezte: objektív és nyitott párbeszédre törekednek a folyamat szereplőivel, ugyanis meglátásuk szerint az eddigi tárgyalási fordulók leginkább a tagállamok közötti feszültséget fokozták.