Brexit: A brit nagykövet szerint a kilépés után szuverénebb lesz az Egyesült Királyság

Brexit
London, 2020. január 31. A brit termékek reklámozásának céljával ingyen osztott, a brit zászlót ábrázoló red viking fajtájú piros almák egyike a londoni Parlament téren 2020. január 31-én. Közép-európai idő szerint éjfélkor megszűnik az Egyesült Királyság tagsága az Európai Unióban. MTI/AP/Alastair Grant
Vágólapra másolva!
Az Európai Unióból való kilépéssel szuverénebb lesz az Egyesült Királyság, mert függetlenebb politikát folytathatnak, és visszanyerik az irányítást a gazdaság és a migráció területén is - közölte Iain Lindsay, az Egyesült Királyság budapesti nagykövete pénteken az M1 aktuális csatornán.
Vágólapra másolva!

Iain Lindsay úgy fogalmazott, hogy különleges nap a pénteki, mert az Egyesült Királyság több mint negyven év tagság után lép ki az EU-ból. Szombattól elkezdődik az átmeneti időszak, amely alatt a jövőbeli kapcsolatokról folytatnak tárgyalásokat az EU-val.

Azt mondta, hogy az Egyesült Királyság a világ ötödik, Európa második legnagyobb gazdasága,

a kilépéssel pedig lehetőségük lesz saját kereskedelmi szerződéseket kötni.

Szeretnék erősíteni a kapcsolatot az EU-n kívüli országokkal, például az Egyesült Államokkal, Kínával, Japánnal, de ez nem jelenti azt, hogy az EU-s tagországokkal romlik majd a viszony.

Sőt az a cél, hogy az átmeneti időszakban még szorosabb kapcsolat alakuljon ki közöttük,

ezért az EU-val kötött kereskedelmi megállapodások is nagyon fontosak lesznek - hangsúlyozta.

A brit termékek reklámozásának céljával ingyen osztott, a brit zászlót ábrázoló red viking fajtájú piros almák egyike a londoni Parlament téren 2020. január 31-én. Forrás: MTI/AP/Alastair Grant

A migrációval kapcsolatban elmondta: az Egyesült Királyság lakossága évről évre Debrecen lakosságával egyenlő mértékben nő,

tízévente Budapest méretű a lakosságnövekedés.

A kilépés után az ország fogja meghatározni a bevándorlási szakpolitikát,

így az embereket képzettségük alapján és nem földrajzi okok vagy törvények alapján engedik majd be

- tette hozzá.

Kiemelte, hogy a már ott élő magyaroknak nem kell félniük, nem kell elhagyniuk az országot, mert őket - csakúgy, mint a többi európai uniós állampolgárt - szívesen látják ott. A magyarok év végéig továbbra is mindenféle korlátozás nélkül mehetnek az Egyesült Királyságba élni, tanulni és dolgozni - fűzte hozzá.

Iain Lindsay szerint az Egyesült Királyság és Magyarország között erős kapcsolat van. Az ország az ötödik legnagyobb befektető Magyarországon, és 60-70 ezer magyar iskolásra számít jövő nyáron a középiskolások ingyenes külföldi nyelvtanfolyamainak keretében.

A kapcsolatot tovább szeretnék erősíteni, mert az elmúlt 3-4 évben nem volt más EU-s ország, amelyik annyira

volt a kilépési folyamat alatt, mint Magyarország - mondta a brit nagykövet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!