Karácsony Gergely főpolgármester hétfőn az ATV-ben amellett, hogy kínosan magyarázkodott a Népszava álhírével kapcsolatban egy olyan kijelentést is tett, mely szerint az uniós forrásokra vonatkozó kormányzati javaslatban az szerepel, hogy
három célterület van, amelyek fontosak, de nem az Európai Uniós prioritásokat követik: nincs benne a klímavédelem, az innováció, a társadalmi leszakadás megállítása.
Az Origo megszerezte a kormányzati javaslatot és alapos áttanulmányozása után arra jutottunk,
ha Karácsony egy egyébként kormányzati munkanyagról beszél úgy, mint a kormány álláspontjáról, akkor vagy szándékosan vezeti félre a választókat, vagy egyszerűen nem tud angolul.
Fontos megemlíteni, hogy az ominózus kormányzati anyag nem egy, az unió által elfogadott terv, hanem csupán egy ajánlás. Ráadásul még elfogadott büdzséje sincs az uniónak a 2021-27-es időszakra. De nézzük a részleteket.
A kormányzati javaslat szerint három nagy területre költenék el az uniós forrásokat. Az egyik terület a versenyképes gazdaság programja lenne. Az alábbi ábrán mutatjuk ennek a területnek a részletes bontását.
A kormányzati tervek szerint tehát
innovációra (Research, development, innovation) a teljes uniós támogatási összeg 13 százalékát költenék.
A kormányzati anyag szerint a másik terület a versenyképes infrastruktúra operatív program lenne. Abban a fejezetben
8 százalék jutna a megújuló energiák támogatására (Renewable energy economy), de szintén 8 százalék jutna a városi és elővárosi közlekedés környezetbarátabbá tételére
(strengthen clean urban-suburban transport). Alább látható a pontos bontás.
A kormányzati tervezet szerint a megújuló emberi erőforrások operatív programra pedig a források 14 százaléka jutna. Ebben a fejezetben szerepel az, hogy
többek között a befogadásra (inclusion) 4 százalék, az anyagi depriváció csökkentésére (Reducing material deprivation) egy százalék, míg két százalék jutna társadalmi felzárkóztatásra, fejlesztésre (social development).
Alább látható a pontos bontás.
A kormányzati munkaanyag és Karácsony Gergely hétfői nyilatkozata tehát köszönőviszonyban sincsen egymással.
Érthetetlen, hogy a főpolgármester egy élő televízióműsorban, hogyan mer úgy beszélni egy kormányzati munkaanyagról, hogy annak semmi köze a valósághoz.
Az egyik lehetőség, hogy nem is ismeri a tartalmát, és nem is érdekli: a lényeg a balliberális politikai propaganda. A másik, hogy ismeri és szándékosan elhazudja. A harmadik lehetőség, hogy elolvasta az anyagot, de mivel angolul van, nem érti.
Az utóbbi lehetőséget azért sem érdemes kizárni, mivel a főpolgármesternek a mai napig nincsen nyelvvizsgája egyetlen élő vagy holt nyelvből.
A mostani ügy háttere, hogy tovább folytatta a balliberális propaganda a hazudozást az uniós pénzek elosztásával kapcsolatban. Hétfő reggel a Népszava írta meg azt az álhírt, hogy a következő években nem jutna fejlesztési pénz Budapestre, mert a kormány büntetni akarja Budapestet. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium azonnal cáfolta a nevetséges hazugságot.
Az Orbán-kormány ugyanis eddig is mindent megtett azért, hogy támogassa a fővárosi fejlesztéseket, ráadásul még nincs is új uniós költségvetés. Vagyis Budapesttől nem a kormány, hanem Brüsszel vehet el pénzt.
Az egyértelmű cáfolat ellenére Karácsony Gergely folytatta a hazudozást: azt állította Facebook-oldalán, hogy személyesen látta a repülőn Palkovics Lászlót, amint Brüsszelbe ment tárgyalni arról, hogyan vegyenek el pénzt Budapesttől. Csakhogy azon a napon Brüsszelben a hetes cikkelyről szóló tárgyalás volt, a miniszter oda ment.
Írtunk arról is, hogy Hargitai Miklós, a Magyar Újságírók Szövetségének elnöke jegyezte azt a cikket a Népszavában, amihez egy hamis térképet csatoltak.
Az uniós források esetleges magyarországi jövőjével kapcsolatos cikkükhöz egy olyan, kormányzati prezentációra hivatkozó térképet csatoltak, ami lényegesen különbözik az idézett kormányzati prezentációban szereplő ábrától.
A hírhamisítási üggyel kapcsolatban megkerestük a MÚOSZ-t is, és arról érdeklődtünk, hogy ezt követően maradhat-e az elnöki székben Hargitai. A szervezet az elmúlt években azt állította, háborút indít az álhírek ellen, éppen ezért kíváncsian várjuk a fejleményeket.