2019-ben teljes mértékben átalakultak az ellenzéki erőviszonyok, a májusi EP-választás után világossá vált, hogy az egykor az ellenzék vezető pártjainak számító MSZP és Jobbik helyét átvette a DK és a Momentum- mondta Deák Dániel az Origónak. A XXI. Század Intézet elemzője szerint
a két párt közül a legnagyobb bajban a Jobbik van, amely a szocialisták lassú eljelentéktelenedésével ellentétben hirtelen omlott össze, hiszen míg 2018-ban 20 százalék környékén volt a párt támogatottsága, mára a parlamenti bejutási küszöb is gondot okozna egy országos választáson a Jobbiknak.
Az ugyanakkor mindkét párt esetében igaz, hogy a gyengülés és a sorozatos kudarcok mögött Gyurcsány Ferenc „halálos ölelése" áll – tette hozzá.
Deák szerint az MSZP esetében az eljelentéktelenedés az őszödi beszéd 2006-os kiszivárgását követően indult meg, amelyet az a Gyurcsány Ferenccel és Bajnai Gordonnal fémjelzett négy éves kormányzati ciklus követett, aminek eredményeként az MSZP teljesen elvesztette nagypárti jellegét, az SZDSZ pedig kiesett az Országgyűlésből.
Jól példázta az MSZP politikai súlyának csökkenését, hogy újabbnál újabb formációk kezdtek el megjelenni a baloldalon. Míg korábban az LMP és az Együtt akarta betölteni az MSZP helyét, jelenleg a Párbeszéd, a DK és a Momentum törekszik ugyanerre.
Az MSZP sokáig megpróbált ellenállni az újabb pártok nyomásának, azonban mára elvesztette ezt a képességét. Sem Mesterházy Attila, sem Botka László nem tudta megállítani Gyurcsány Ferencék közeledését, hiába igyekeztek egy önálló identitást adni az MSZP-nek, az kudarcba fulladt – vélekedett az elemző.
Botka László csupán pár hónapig bírta ki miniszterelnök-jelöltként, az ő bukásával minden akadály elhárult Gyurcsány Ferenc előtt, az MSZP-t könnyedén bedarálta a többi balliberális párt, különösképpen a Demokratikus Koalíció, amely nyíltan azon dolgozott a kampányok során, hogy elcsábítsa a szocialista szavazókat. Erre rá is jöttek az MSZP vezetői, egy tavaly áprilisban kiszivárgó hangfelvételen Tóth Bertalan arról beszélt, hogy „megint az a belső indíttatása Gyurcsány Ferencnek, hogy az MSZP-t kell legyőzni". A szocialista pártelnök úgy fogalmazott, hogy szerinte Gyurcsány „nem tud letenni erről a szándékáról, hogy minket kell legyőzniük, több mandátumot szerezni, nagyobb százalékú támogatást".
Deák szerint ez a felismerés azonban már túl későn jött, az ellenzéki együttműködés és Gyurcsány Ferenc „halálos ölelésének" következtében az MSZP a májusi EP-választáson csupán 6 százalékot ért el. Az önkormányzati választásra valamelyest összeszedték magukat, és Karácsony Gergely mögé beállva sikereket értek el, de ezzel csak egy ideig maradtak fenn a víz felett,
borítékolható az MSZP belátható időn belül bekövetkező eltűnése, hiszen karakteres politikusok nélkül nincsen esélyük Gyurcsány Ferencékkel szemben. Ennek a jele az is, hogy sorra lépnek át MSZP-s politikusok a DK-ba, ami a következő pár évben minden bizonnyal még inkább fel fog gyorsulni.
A XXI. Század Intézet elemzője szerint a Jobbik vesztét is az eredményezte, hogy feladták önállóságukat, és mára nyíltan együttműködnek a balliberális pártokkal és Gyurcsány Ferenccel. Ez vezetett a 2018-as pártszakadáshoz és ahhoz, hogy lényegében minden karizmatikus és országosan is ismert politikus elhagyta a pártot. A Mi Hazánk megalakulása újabb pofont jelentett a Jobbik számára, és mindenki számára egyértelművé tette, hogy az egykori nemzeti párt mára egy bevándorláspárti balliberális formációvá vált, a Jobbik által egykor képviselt értékeket pedig már máshol kell keresni.
Deák Dániel úgy látja,
a Jobbik 180 fokos fordulata a rendszerváltoztatás utáni magyar politikatörténet egyik legnagyobb összeomlását eredményezte, hiszen a még 2018 áprilisában 19 százalékot kapó Jobbik 2019 májusában már csupán 6 százalékot szerzett, és a kutatásokban azóta is ebben a tartományban mozog a párt támogatottsága.
Miután minden karakteres politikus otthagyta a Jobbikot, olyan botránypolitikusok kaptak fontos szerepet, akik tovább rombolták a párt megítélését. Ilyen politikus például Jakab Péter, aki színvonaltalanabbnál színvonaltalanabb módon viselkedik az Országgyűlésben, illetve Juhász Péterhez hasonlóan bolondot csinál magából és pártjából.
Az elemző szerint a mélypont talán az volt, amikor Jakab Péter beleült a miniszterelnök parlamenti székébe, jól szimbolizálva ezzel azt a hatalomvágyat és gyerekes stílust, amit a jobbikos politikus képvisel. Ha Jakab Péter továbbra is a Jobbik élvonalában lesz, és ő fogja szimbolizálni a pártot, akkor garantálható, hogy a Jobbik az Együtt sorsára jut, és teljesen eltűnik a magyar közéletből, hiszen a magyar választók mindig is elutasítóak voltak az ilyen politizálással szemben. Nem véletlen, hogy a párt választmányának ellenállása miatt elhalasztották a tisztújítást, amelynek következtében Jakab Péter nem lett a Jobbik elnöke – tette hozzá.
Gyurcsány Ferenc célja, hogy előbb-utóbb az ő vezetésével létrejöjjön egy egységes ellenzéki párt, amelynek ő vagy a felesége a vezetője. Ebben a formációban a Momentum lenne az új SZDSZ, amely még elődjénél is nemzetellenesebb politikát folytat, míg az MSZP, az LMP és a Jobbik már nem kapna szerepet, teljes mértékben felolvadnának ebben az új alakulatban.
Erre jelen pillanatban jó esélye van Gyurcsány Ferencnek, hiszen a Jobbik és az MSZP gyakorlatilag felszámolta önmagát, mára semmilyen ellenállást nem tanúsítanak, és teljes mértékben feladták az önállóságukat – zárta szavait Deák Dániel.