A rendszerváltás utáni egyik legmeghatározóbb MSZP-s politikus, Szöllősi Istvánné is kilépett a pártból. „Mint olyan, aki soha nem fogadta el sem a globális, sem a nemzeti kapitalizmusnak a társadalom nagyobbik részét kiszorító – neoliberális – politikáját, nemrég én is persona non grata lettem az MSZP-ben, ahonnan egy látszólag alapszabályi, a valóságban politikai indíttatású vita után 2019. december 13-án kiléptem" – írta közösségi oldalán Szöllősiné.
Szöllősi Istvánnénak azért is kellett távoznia a szocialistáktól, mert a tavalyi önkormányzati választáson az ellenzéki összefogás jelöltje ellen indult.
A volt MSZP-s országgyűlési képviselő egyébként egy kaposvári egyéni körzetben 3,43 százalékot szerzett, így pedig nem jutott képviselői poszthoz.
Hétfőn Szanyi Tibornak lett végleg elege az MSZP-ből, míg korábban Botka László szegedi polgármester csapta rá a szocikra az ajtót. Pár hete gyakorlatilag a teljes IV. kerületi szocialista szervezet állt fel, és ültek át a Demokratikus Koalíció soraiba. Szanyi Tibor a szakítást azzal indokolta, hogy
az MSZP elvesztette baloldaliságát.
Kiemelte: új mozgalmán keresztül másfajta társadalmi szerepvállalásra készül.
Bár Szanyi kilépett az MSZP-ből, Ujhelyi István, egykori EP-beli képviselőtársa nem állta meg, hogy még egyet odaszúrjon volt riválisának. Azt mondta: „nálunk ma senki nem ragadott zsebkendőt és sírta vörösre a szemét az ő távozása miatt. Ezzel együtt az egy súlyos jelenség, hogy eközben Tibor, miközben nem rengette meg a közéletet ez a bejelentés, Tibor szaporítani kívánja a baloldalon lévő mozgalmak, pártok számát."
Az MSZP egyre mélyülő válságát nemcsak a kilépések, hanem a legújabb felmérések is visszaigazolják.
A Medián tavaly december eleji kutatása szerint a biztos szavazóknak csupán a 7 százaléka voksolna az MSZP-re,
míg a Závecz-Research szerint 9 százalékon állnak. Minden bizonnyal ezek a számok is közrejátszanak abban, hogy szocialista politikusok lépten-nyomon arról beszélnek, hogy közös listát kell alkotnia az ellenzéki pártoknak 2022-ben. Érthetőek ezek a kijelentések, mivel ha a Párbeszéddel közösen indulnának, akkor nem sok esélyük lenne a 10 százalékos küszöb átlépésére.
Szanyi Tibor kilépése az MSZP-ből már a sokadik példa arra, hogy a szocialisták komoly válságban vannak, már egyáltalán nem vehető biztosra, hogy a párt 2022 után is létezni fog.
Az elmúlt időszakban tapasztalható sorozatos kilépések mögött Gyurcsány Ferenc erősödő és megosztó szerepe áll: míg sokan a Demokratikus Koalícióba lépnek át, addig mások – éppen az ő növekvő befolyása miatt – tőle független, alternatív politikai formációkat keresnek.
Gyurcsány Ferenc célja egyértelmű, egy általa vezetett ellenzékkel akar nekifutni a következő országgyűlési választásnak – minderről már Deák Dániel, a XXI. Század Intézet elemzője beszélt.
Az elmúlt időszakban több helyben, illetve országosan is ismert, meghatározó politikus hagyta ott az MSZP-t. Ezek közé tartozik Botka László, akivel az egyik legemblematikusabb polgármesterét, egykori miniszterelnök-jelöltjét veszítette el az MSZP.
De Újpesten is komoly veszteségeket szenvedett el a párt, ahol több helyi politikus a Demokratikus Koalíciót választotta az MSZP helyett: tavaly decemberben a budapesti IV. kerület képviselő-testületi ülésén Farkas István és Szabó Gábor jelentette be döntését, míg októberben Trippon Norbert alpolgármester ült át Gyurcsány Ferenc pártjába.
Deák Dániel szerint az MSZP sokáig megpróbált ellenállni az újabb pártok nyomásának, azonban mára elvesztette ezt a képességét.
Sem Mesterházy Attila, sem Botka László nem tudta megállítani Gyurcsány Ferencék közeledését, hiába igyekeztek egy önálló identitást adni az MSZP-nek, az a belső és külső ellenállás következtében teljes mértékben kudarcba fulladt.
Gyurcsány Ferenc célja, hogy előbb-utóbb az ő vezetésével létrejöjjön egy egységes ellenzéki párt, amelynek ő vagy a felesége a vezetője. Ebben a formációban a Momentum lenne az új SZDSZ, amely még elődjénél is globalistább politikát folytat, míg az MSZP, az LMP és a Jobbik már nem kapna szerepet, teljes mértékben felolvadnának ebben az új alakulatban - mondta az elemző.
Erre jelen pillanatban jó esélye van Gyurcsány Ferencnek, hiszen a Jobbik és az MSZP gyakorlatilag felszámolta önmagát, mára semmilyen ellenállást nem tanúsítanak, teljes mértékben feladták az önállóságukat.