Vasárnap a Momentum EP-képviselője, Cseh Katalin az RTL Klub Híradójában nyilatkozott a magyar kormány Ukrajnával kapcsolatos politikájáról.
A kül- és biztonságpolitika, a nemzetpolitika, illetve az oktatáspolitika területein szakértőnek nem minősülő, orvos és egészségügyi közgazdász végzettséggel rendelkező politikus tehát egy olyan téma kapcsán szólalt meg, amihez ugyan nem ért, de ezáltal egyszerre tudja támadni a kárpátaljai magyarságot, illetve a nemzeti érdekeket képviselő Orbán-kormányt.
A liberális EP-képviselőnek az volt a problémája, hogy a magyar kormány világossá tette:
egészen addig blokkolja Ukrajna euroatlanti integrációját, amíg a nacionalista kijevi kormány meg nem változtatja a kisebbségellenes, nyíltan diszkriminatív ukrán oktatási törvényt,
amely hatályba lépése esetén ötödik osztálytól felfelé fokozatosan felszámolná a nemzetiségek, köztük a kárpátaljai magyarok anyanyelvi oktatását.
Cseh Katalin nyilatkozatára a következőképpen reagált a Facebook-oldalán Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára:
A magyarellenes Momentumról egy kicsit bővebben
Ha egy politikusnak a külhoni magyarok nem fontosak, az itthon élők sem lesznek azok! Ne legyen kétségünk! Akkor neki valami, valaki más fontos.
A momentumos Cseh Katalin tegnap azért támadta a kormányt, mert a magyar kormány kiáll a kárpátaljai magyarok mellett. Valójában Cseh Katalin nem a kormányt, hanem a kárpátaljai magyarokat támadta. A Momentum megcsinálta már ezt a Felvidéken és Erdélyben is, most Kárpátalja volt soron.
Cseh Katalinnak nem tetszik, hogy a magyar kormány blokkolja Ukrajna euroatlanti integrációs folyamatait, szerinte a kormány veszélyezteti a régió stabilitását - fűzte hozzá az államtitkár.
...Nem jókedvünkből blokkoljuk Ukrajna integrációs folyamatait, hanem azért, mert nincs más eszközünk, és a kárpátaljai magyarokat nem áldozzuk fel a világpolitika oltárán. Cseh Katalin és a Momentum megtenné - hangsúlyozta Menczer.
...Akkor vajon mi az oka annak, hogy a Momentum következetesen a külhoni magyarok ellen lép fel? A magyarok helyett kit képvisel ilyenkor? Hogy lehetne bízni abban a magyar politikusban, aki a magyarok ellen cselekszik?
Menczer Tamás teljes bejegyzése alább olvasható.
Kijevnek a nemzetiségek asszimilációjára irányuló, elsősorban az oktatási törvényen keresztül véghez viendő törekvése alól csak a kis létszámú tatárok kapnának kivételt, mivel őket elismernék őshonos nemzetiségnek, míg
a több mint 1100 éve ott élő kárpátaljai magyarokat nem.
Az őshonos nemzetiségiek iskoláiban ugyanis a diákok az első osztálytól az érettségiig anyanyelvükön tanulhatnak minden tantárgyat.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a napokban azt javasolta, hogy az ukrán kormány minősítse át őshonos nemzetiségnek a magyarságot, ám Hanna Novoszad oktatási miniszter ezt azzal az indokkal utasította el, hogy a magyar kisebbségnek van anyaországa, és azért nem teljesíthető ez.
A magyar diplomácia vezetőjének azon javaslatát is elvetette Kijev, hogy a tantárgyak ukránosítása helyett inkább az ukrán nyelv és irodalom órák számát növeljék.
Ez a nyílt diszkrimináció „természetesen" nem zavarja Cseh Katalint és a Momentum többi politikusát (sem), ezért ennek kapcsán várhatóan nem is fognak tiltakozni.