Valentinyi Katalin abból az alkalomból nyilatkozott újságíróknak, hogy bemutatták azt az eljárást, amellyel a Kínából érkező utasokat szűrik, szükség esetén elkülönítik, valamint elvégzik a fertőtlenítéseket.
AZ MTI kérdésére elmondta: a Kínából közvetlenül érkező járatok mindig a 39-es kapuhoz állnak be, majd miután az utasok átjöttek az utashídon, hőkamerával és hőmérővel megmérik a hőmérsékletüket. Ha egy utasnál 38 fokos, vagy annál magasabb testhőmérsékletet mérnek, elkülönítik, felveszik az adatait, kikérdezik, és újabb vizsgálatokat végeznek.
Amennyiben beigazolódik a fertőzés gyanúja - folytatta - az utast egy izolált helyiségbe kísérik, onnan pedig a mentők kórházba viszik. Ha fennáll a fertőzés gyanúja, a Repülőtéri Kényszerhelyzeti Központ munkatársai fertőtlenítik a repülőgépet, és mindazon helyiségeket, ahol az utas megfordult - ismertette az eljárást.
Arról is szólt, hogy
eddig egy utasnál mértek 38 foknál magasabb hőmérsékletet, ám ő sem bizonyult fertőzöttnek.
Hozzátette, hogy Kínából vasárnapig még négy közvetlen járat érkezik Budapestre, hétfőtől pedig már csak az Air China Peking-Budapest járata közlekedik hétfőn, szerdán és pénteken.
A Budapest Airport honlapján olvasható tájékoztatás szerint a Hainan Airlines közölte, hogy a Csungking-Budapest járatot február 7. és március 27. között felfüggeszti. A Shanghai Airlines közlése szerint a Csengtu-Budapest járatot függesztették fel február 4-től és március 28-ig, a Hszian-Budapest járatot pedig február 6. és március 26. között. A Shanghai Airlines azt is tudatta, hogy a Sanghaj-Budapest közvetlen járatot február 10. és március 31 között szünetelteti a légitársaság.
Müller Cecília országos tiszti főorvos a sajtóbejáráson az MTI érdeklődésére hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ a járvány kitörésének kezdetétől szorosan együttműködik a repülőtérrel, és
biztosítják a szűrés elvégzéséhez szükséges szakembereket.
Arról, hogy mely utas esetében válik szükségessé az elkülönítés, egy orvos, egy egészségügyi szolgálat egyik munkatársa és a kormányhivatal járványügyi felügyelője együttesen dönt az Egészségügyi Világszervezet definíciói alapján.
Az elkülönített utast a Szent László Kórházba viszik, majd a Nemzeti Népegészségügyi Központ virológiai laborjában állapítják meg, hogy koronavírussal fertőzött-e. Pozitív eredményt még nem mutattak ki - mondta a tiszti főorvos. Hangsúlyozta, hogy ez hatósági eljárás, vagyis
a fertőzésgyanús utas köteles alávetni magát a procedúrának.
Ezt a közérdek indokolja - fűzte hozzá.
A Budapest Airport repülőtér szerte kivetítőkön és több ezer, magyar, angol, orosz, kínai és koreai nyelvű szórólap segítségével tájékoztatja az utasokat arról, hogy mi a teendő, ha koronavírussal fertőzött régióból érkeznek, lázasnak érzik magukat vagy légzési nehézségekkel küzdenek.