Bognár Lajos szerint fontos hangsúlyozni, hogy eddig
tudományosan nem bizonyított, hogy a koronavírus, az olyan ismert fertőzési módokon túl, mint például a cseppfertőzés, más módon is terjedne, mondjuk szennyezett élelmiszerrel.
A WHO, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) és a Német Szövetségi Kockázatértékelési Intézet (BfR) sem ír ilyesmiről.
A járvány megelőzése érdekében, elővigyázatosságból
fokozott figyelmet kell fordítani a napi higiéniai szabályok szigorú betartására, folyamatosan követni és alkalmazni kell a humán járványvédelmi intézkedéseket.
Vajon mi történik akkor, ha a koronavírussal fertőzött ember kerül az elkészített termékek, ételek közelébe, jelenthet-e veszélyt, terjedhet-e így a vírus?
Az eddig rendelkezésre álló információk alapján az élelmiszerek csomagolásán a koronavírus nagyon rövid ideig képes életben maradni, ezáltal fertőzni. A nem csomagolt élelmiszerek esetében, mint a zöldségek és a gyümölcsök felületén, a csomagolt élelmiszerhez hasonlóan nagyon alacsony a vírus túlélési esélye"
- mondta.
Ugyanakkor, különösen az olyan élelmiszereknél, amelyek hőkezelés vagy mosás nélkül fogyaszthatók,
az élelmiszer-vállalkozásoknak meg kell akadályozniuk, hogy az esetlegesen fertőzött emberek köhögése, tüsszentése útján fertőző anyag (kórokozót tartalmazó nyálcsepp) kerülhessen az élelmiszerekre.
Ennek megelőzését segítik a cseppfertőzés elleni védelemre alkalmazott plexi-, vagy egyéb védő-, légterelő burkolatok, tárolók alkalmazása. Most viszont hasonló megfontolásból a szakember nem javasolja a saját csomagolóanyagok és ételtároló edények használatát.
Nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy egészségünk megóvása érdekében evés, ivás előtt és után egyaránt kezet kell mosni és fertőtleníteni"
- tette hozzá.
Vajon jelent-e kockázatot az, hogy az elmúlt hetekben jelentősen nőtt a kereslet az élelmiszerek iránt?
A jelenlegi járványhelyzetben az élelmiszerbiztonság biztosítása, a szokásostól eltérően, magasabb szintű megoldásokat igényel, mint járványmentes időben.
A hatóság eddigi ellenőrzési tapasztalatai alapján az üzletekben és az élelmiszer-előállító üzemekben fokozottan betartják az élelmiszerhigiéniai előírásokat, a vállalkozások együttműködőek a helyzet okozta szigorúbb intézkedések megvalósításában"
- mondta a szakember.
A NÉBIH oldalán a legfontosabb tudnivalókat egy tájékoztató formájában is közzétették.
Az ellátás és a készletek utánpótlása folyamatos. Az árufeltöltés időigényessége miatt átmeneti készlethiány léphet fel annak függvényében, hogy a lakosság a járvány hírére készletezéssel reagál"
- tette hozzá.
Bognár Lajos elmondta, hogy a rendelkezésre álló információk szerint
a koronavírus +60°C felett elpusztul.
Ezért ajánlott a biztonságos hőkezeléssel készíthető ételek fogyasztása, ami azt jelenti, hogy
legalább 2 percen át tartó 72°C-os maghőmérsékletet, vagy az étel minden pontján legalább 75°C-ot kell biztosítani.
Fontos továbbá a zöldségek, gyümölcsök alapos folyóvizes lemosása. A nyers, kellően nem tisztítható alapanyagot tartalmazó ételek fogyasztása átmenetileg kerülendő
- mondta.
Jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy a társállatok vagy más háziállatok, illetve a vadállatok megfertőződhetnek a koronavírussal, mint ahogy arra sem, hogy az állatok a fertőzés további forrásaivá válhatnak az ember számára"
- magyarázta.
Ugyanakkor mivel az állatok és az emberek egymás között terjeszthetnek bizonyos betegségeket, ezek a "zoonózisok", ezért aztán az állatok kezelése és gondozása során, elővigyázatosságból, az alapvető higiéniai feltételeket mindig be kell tartani. Például
célszerű elkerülni, hogy idegenek simogassák a kedvenceinket.