Hét embert ápolnak intenzív osztályon koronavírus-fertőzéssel a Szent László Kórházban - közölte a Dél-pesti Centrumkórház infektológiai osztályának vezetője az Operatív Törzs ülése utáni vasárnapi online sajtótájékoztatón. Szlávik János elmondta, hogy
vasárnap újabb két ember - egy 65 és egy 75 éves nő halt meg. A halottak átlagéletkora 66, az intenzív osztályon kezelteké 69 év.
Szlávik János arról is beszámolt, hogy összesen 49 beteget ápolnak jelenleg, a betegek között vannak gyermekek, középkorúak és idősek is, de hangsúlyozta, a gyermekeknél ritka a súlyos lefolyás, a halál pedig extrém ritka.
Vasárnap további gyógyultakat engedtek ki a kórházból, így összesen már 16 ember gyógyult meg, köztük vannak 40 és 60 év körüliek is.
Az enyhébb panaszok esetén nem szükséges kórházba menni, otthon is leküzdhető a vírus. Kórházi ápolásra jellemzően azok szorulnak, akiknél súlyosabb szövődmények, tüdőpanaszok lépnek fel, és ez általában az időseket sújtja.
Müller Cecília országos tisztifőorvos a szabályok betartására figyelmeztetett.
Mindannyiunkra nézve kötelezőek azok a szabályok, melyek a járványt lassíthatják
- tette hozzá.
Az elmúlt 24 órában 131-re nőtt a laboratóriumi vizsgálattal igazolt fertőzések száma. Ez 28 fős emelkedést jelent az elmúlt naphoz képest, ami igazolja azt, hogy egyre inkább a tömeges megbetegedések felé tartunk
- mondta, majd hozzátette: az idősek védelmében a koronavirus.gov.hu oldalon egy olyan plakát jelent meg, amelyet bárki szabadon letölthet. Felhívta az önkormányzatok, lakóközösségek figyelmét, hogy minél több helyen jelenjen meg a figyelemfelkeltő felhívás.
Müller Cecília az otthoni karanténnal kapcsolatban felhívta a figyelmet:
Az otthoni karantén azt jelenti, hogy az illető nem megy sehova, mert bármilyen kontaktus fertőzési veszélyt jelent.
Ezután a sajtótájékoztatón részletesen ismertette az otthoni karantén legfontosabb higiéniás szabályait, melyek a következők:
Lakatos Tibor, az Operatív Törzs ügyeleti központvezetője elmondta, jelenleg 3945 ember van hatósági házi karanténban, őket 19 ezernél többször ellenőrizték a rendőrök,
84 emberrel szemben tettek szabálysértési feljelentést, 14 embert megbüntettek két embert pedig figyelmeztettek.
Lakatos Tibor a határátkelők helyzetéről azt mondta, folyamatosan dolgoznak a teherforgalom gyorsabb átjutásán. Hosszú sorok már nincsenek, de néhány határátkelőnél még lehetnek torlódások. A lakosság figyelmét pedig arra hívta fel, hogy a jelen helyzetben lejárt okmányokkal is lehet utazni, a diákigazolványokat sem szükséges meghosszabbítani, így el lehet kerülni, hogy emiatt a diálkok bemenjenek az oktatási intézményekbe.
Újságírói kérdésre válaszolva elmondták, Mohácson - a polgármester állításával szemben - nincs gócpont, az ország egész területén egyenletesen eloszlik a betegek száma.
Továbbra sem terveznek lezárásokat és kijárási tilalmat, de ha lesznek gócpontok, ahonnan elutaznak az emberek, és megszegik a szabályokat, akkor bevezethetik.
Egyelőre nem terveznek szigorításokat, abban bíznak, az idősek betartják az ajánlásokat és otthon maradnak. Ha segítségre van szüksége valakinek, akkor az az önkormányzathoz forduljon - közölte Müller Cecília.
A tisztifőorvos elmondta, igazak azok a sajtóértesülések, melyek arról szólnak, hogy egy magyar orvos is megfertőződött. Az ő esetében a kontaktkutatás megtörtént, több mint 120 mintavétel történt, az érintettek karanténban vannak, a vizsgálat még zajlik.
A védőfelszerelések pedig minden olyan helyen, ahol betegellátás történik, rendelkezésre állnak
- közölte Müller Cecília.
Lakatos Tibor elmondta, minden önkéntes adomány számít, de
az egészségügy esetében jelenleg nem anyagi korlát van, a kormány biztosítja a szükséges forrásokat.
A nemzetközi helyzet nehezíti a megfelelő felszerelések beszerzését, de a jövő héttől érkeznek szállítmányok külföldről.
Szó esett még arról, hogy a postások is megkapták a védőfelszereléseket, ennek ellenére a csomag átadásánál érdemes megtartani a megfelelő távolságot.
Azok, akik külföldről jönnek haza, kerüljék a tömegközlekedést, ezután vonuljanak két hétre karanténba.
Müller Cecília újságírói kérdésre válaszolva azt is elmondta, a tüdőgyulladásos betegeket külön figyelemmel kísérik, és elvégzik rajtuk a szükséges vizsgálatokat, de az ilyen típusú megbetegedések száma nem nőtt a korábbiakhoz képest, majd emlékeztetett, épp az influenzajárvány végén vagyunk, aminek egyik szövődménye a tüdőgyulladás.