Száz évvel ezelőtt tombolt Európában a spanyolnátha, melynek kétszer annyi áldozata volt, mint az I. világháborúnak, és ez volt a nyitánya a globalizációnak, egy technicizált és demokratikus korszaknak –mondta a Terror Háza kutatási igazgatója a Hír Tv-n. Békés Márton szerint most, hogy a koronavírus ellen küzdünk,
mintha a globalizáció lebomlását látnánk.
A történész úgy véli, a demokrácia marad, ugyanakkor az a torzulás, amivé a liberalizmus - főleg az elmúlt harminc évben vált-, ezzel a járvánnyal elmegy. Az angol nyelv hegemóniája, a repülőgépek minden bizonnyal maradnak, de a globalizációnak az a módszere, ami az elmúlt harminc évben volt, az így nem folytatódhat. A járvány elleni védekezésben azok a szuverén nemzetállami eszközök vannak a segítségünkre, ami ellen a globalizáció, az Európai Unió jelenlegi formája létrejött.
Minél inkább küzdünk a koronavírus ellen, annál jobban bontjuk vissza a globalizációt
–tette hozzá. Arra a felvetésre, hogy ezzel az emberek szabad mozgása az országok között elszigetelődést jelent-e majd, Békés Márton úgy reagált: ezt nevezhetjük nemzeti szolidaritásnak vagy a nemzetállamok újjáéledésének vagy a nemzetállamok közötti szolidaritásnak is. Példaként említette, hogy a koronavírus okozta krízisben Olaszországon Kína, Oroszország és Kuba előbb segített, mint Brüsszel. A történész emlékeztetett továbbá arra is, hogy Brüsszel akkor jött rá, hogy kénytelen lezárni a határait, amikor ezt a nemzetállamok, Magyarországgal az élen már megtették.
Jelenleg főként a globalizáció árnyoldalát láthattuk, mint például a migrációt, a terrorizmust, vagy most egy globális járvány formájában.
Most azokat az eszközöket kell elővennünk, amik a globalizáció előtt is velünk voltak –fűzte hozzá Békés. Példaként említette a nemzetállami szuverenitást, a nemzetállami határok, keretek védelmét és közte egy hatékony nemzeti szolidaritás működtetését.
Lassan át kell lépnünk egy járvány utáni korszakba, ami olyan értékek és olyan állami cselekvések előtérbe helyezését fogja hozni, amit Magyarország már tíz éve csinál –emelte ki. Hozzátette: Minden válság egy lehetőség is, és Magyarország a változások élére is léphet.
A kormány akár az európai színtéren, a V4-ek körében, vagy a hatalmas népi felhatalmazásával jól él, és ezeket meg tudja erősíteni, és ezen a vonalon tovább tud menni, akkor a válság utáni világ nyertese lehet
–zárta gondolatait Békés Márton.