Orbán Viktor miniszterelnök arra kéri az Európai Néppárt tagpártjainak vezetőit nyilvánosságra került levelében, hogy válságidőben mindenki a vírus jelentette veszélyre összpontosítson.
Ezekben a nehéz időkben a szokásosnál is nagyobb jelentőséggel bír, hogy egységesek maradjunk és támogassuk a másikat
– írta a kormányfő, illetve hozzátette: aggasztó, hogy Donald Tusk, az Európai Néppárt lengyel elnöke belpolitikai játszmákra használja a pártcsaládot.
Az elnöknek még békeidőben sem szabadna a személyes belpolitikai érdekeit szem előtt tartania, nemhogy egy válsághelyzetben
– írja Orbán Viktor.
Brüsszel elismerte, hogy hibáztak a járvány kezelésében
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke elismerte, hogy az új koronavírus-fertőzés olaszországi kezdetekor az unió káros magatartást követett, és nem ismerte fel, hogy csakis egységesen lehet leküzdeni a járványt. Itáliában a csütörtök esti adatok szerint 13 915 ember halt meg a betegségben.Tusk a liberális és baloldali retorikának is aláveti magát, amikor megalapozatlan vádakkal illeti a tagpártok demokráciához való viszonyát. Miután Európa leküzdi a világjárványt, alkalmunk nyílik rá, hogy levonjunk a következtetéseket és értékeljük a különböző megoldásokat – érvel a kormányfő a levélben. Azt is a néppártiak figyelmébe ajánlja:
Ez nem játék. Minden tagállamban a polgárok élete forog kockán.
Vélhetően a levél elolvasása után Donald Tusk már ismét a Fidesz kizárásával fenyegetett, ugyanakkor ehhez a Magyar Nemzet néppárti forrásai szerint továbbra sincs meg a többsége.
Nem mindenki veszi jó néven, hogy épp most mutogat a magyarokat benntartani akaró pártokra. Van más dolgunk is
- mondták a lapnak. Az Európai Néppárt vezetője egy videót is készített, amiben elég félreérthetetlenül gyalázta politikai ellenfeleit. Azt mondta, hogy "néhány politikus és néhány társadalom úgy viselkedik, mint egy vírus". A gondolatot folytatva azonnal
a brexitet, Orbán Viktort, Donald Trumpot és Kaczynskit bírálja Donald Tusk, egyértelműen a magyar társadalomról is úgy beszélt, mint egy vírusról.
A magyar miniszterelnök mellett Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke is nyílt levélben üzent az Európai Néppárt elnökének, melyben kiemelte, a politikai megosztottságot egy járvány idején háttérbe kell szorítani.
Az Európai Unió késlekedő járványpolitikája ellenére (vagy inkább éppen emiatt) a védekezésben élen járó Magyarországgal kezdett foglalkozni, és összeült az Európai Parlament Elnökök értekezlete nevű formációja, ami a frakcióvezetőkből és az EP elnökéből, David Sassoliból áll. Utóbbit pedig felhatalmazták, hogy szorgalmazza az Európai Bizottságnál, hogy vizsgálja meg a magyar koronavírus-törvény összeférhetőségét az Európai Unióról szóló szerződés 2. cikkével, és amennyiben szükséges, saját hatáskörében indítsa meg a 7. cikk szerinti, úgynevezett jogállamisági eljárást.
Forrásaink szerint a levelet még nem küldte el David Sassoli elnök, ám ez csak idő kérdése: azt a liberális, a szociáldemokrata, a zöld és a szélsőbaloldali frakció is támogatta.
Donald Tusk méltatlanná vált a néppárti elnökséghez
A Századvég azt írja friss elemzésében, hogy az Európai Néppárt elnökének azon szavai, amelyek nem átallanak politikai szövetségeseket egy halálos fertőzéshez hasonlítani, mindez pedig összeegyeztethetetlen a Néppárt politikai krédójával, emiatt pedig Donald Tusk méltatlanná vált pozíciójára.Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár meghökkentőnek nevezte, hogy miközben Nyugat-Európáról és Dél-Európa néhány országáról egészen döbbenetes képek érkeznek a vírus pusztításának következményeiről, illetve arról, hogy milyen mulasztásokat követtek el az ottani kormányok és szervek, Magyarországot ismét sikerült "megtalálni".
Nemcsak kritizálják Magyarországot a koronavírus elleni törvény miatt, hanem politikai boszorkányüldözés és összehangolt sajtólejárató kampány zajlik - mondta az államtitkár videóüzenetében.
Az Operatív Törzs csütörtökön ismét sajtótájékoztatót tartott a magyarországi járványhelyzetről. Müller Cecília országos tisztifőorvos elmondta, hogy az egész ország területén egyértelműen növekszik a fertőzöttek száma. Ezúttal is azt javasolta, hogy
ne találkozzanak másokkal, ha mégis, tartsák a másfél méteres távolságot, és csak akkor hagyják el otthonukat, ha feltétlenül szükséges.
Azt is hozzátette, hogy akinek van saját autója, azzal járjon munkába és haza egyaránt. Hogyha ő még utasokat is szállít, azok helyezkedjenek el a hátsó ülésen, és természetesen csak egészséges ember menjen munkába. Ezenkívül felhívta a figyelmet, hogy nemcsak hasznos és praktikus, de egészséges dolog is akár kerékpárral munkába járni.
Az elmúlt 24 órában 585-re emelkedett a regisztrált fertőzöttek száma Magyarországon, egy ember meghalt. Az elhunyt szív- és érrendszeri betegségben, anyagcsere-betegségben szenvedett. Vele 21-re emelkedett az elhunytak száma, emellett viszont már 42 embernek sikerült felépülnie a fertőzésből.
Müller Cecília utóbbival kapcsolatban elmondta, hogy a gyógyult koronavírusos betegek terápiáját a szakmai kollégium kézikönyve tárgyalja. Illetve, a genetikának is nagy szerepe van a betegség lefolyásában.
Lakatos Tibor rendőrezredes arról számolt be, hogy több olyan személy is van, akik visszatérően megszegik a kijárási korlátozás szabályait, velük szemben helyszíni bírságot és feljelentést kellett alkalmaznia a hatóságoknak. A kijárási korlátozások ellenőrzése során a rendőrség 187 esetben figyelmeztetést alkalmazott, több mint 70 esetben helyszíni bírságot szabtak ki, 162 esetben pedig feljelentést is tettek - mondta.
Sokszor előfordul, hogy fiatalok gyülekeznek közterületeken. Ezeket a közterületi tartózkodásokat azonban minimálisra kellene csökkenteni - tette hozzá.
Azt is elmondta, hogy a börtönökben már a járvány kezdete óta meghozták a szükséges rendkívüli intézkedéseket, és ez idáig nem volt egy megbetegedés sem. A büntetés-végrehajtási intézmények is részt vesznek a maszkok gyártásában, és növelik a kapacitást.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium által támogatott koronavírus-kutatócsoportok munkájáról tájékozódott csütörtökön videokonferencia keretében Orbán Viktor miniszterelnök és Palkovics László miniszter; a megbeszélésen a kormányfő a hazai gyógyszergyártás és -raktározás fejlesztésének szükségességéről beszélt - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár.
A munkacsoportok vezetői ismertették kutatásaik eddigi eredményeit, valamint tájékoztatást adtak a közeljövőben várható lépésekről, eredményekről. Orbán Viktor elmondta: a járvány hosszú lesz, a java most következik. Vakcina nincs, sokáig nem is lesz. Aláhúzta: szükségünk van minden lehetséges gyógyszerre, ami enyhíti a betegség tüneteit. Magyarországon több gyógyszer tesztelése is zajlik, és vannak olyan gyógyszerek, melyeket gyártani is tudunk - tette hozzá a miniszterelnök. A feladat, hogy a következő hetekben elegendő mennyiségű gyógyszert halmozzunk fel - mondta.
Világszerte a fertőzöttek száma csütörtök estére átlépte az 1 milliót, a betegségben 51 558-an vesztették életüket.
A járvány európai színterén legsúlyosabban érintett Olaszországban a járványgörbe napok óta stabil adatokat mutat jelentős csökkenés nélkül,
az új koronavírus áldozatainak száma csütörtökön elérte a 13 915-öt.
Az elmúlt 24 órában 760 beteg halt meg az előző napi 727-hez képest és az ezt megelőző 837 után. A diagnosztizált fertőzöttek száma az elmúlt napban 2477 volt. A fertőzöttek száma a szerdai 2937-ről így valamelyest csökkent ugyan, de magasabb volt a kedden jelzett 2107-nél.
Franciaországban két hír miatt aggódnak sokan, természetesen más-más okokból: egyrészt közel 900 nagyon idős ember halt meg a francia idősotthonokban, ez drámaian magas szám. Másrészt a rossz börtönviszonyok miatt járványtól félnek, ezért 7 ezer rabot idő előtt kiengednek.
Vlagyimir Putyin orosz elnök április 30-ig meghosszabbította a kényszerszabadságot az országban, de nem zárta ki, hogy a helyzet javulása esetén le lehet rövidíteni ezt az időszakot. Az orosz járványhelyzetről csütörtök délelőtt közölt összesítés szerint az igazolt fertőzöttek száma egy nap alatt 771 fővel nőtt, és elérte a 3548-at.
A fertőzöttek közül 2475-öt Moszkvában szűrtek ki. A gyógyultak száma 235, a halottaké 30.
Az ország régióinak több mint kétharmadában kijárási korlátozásokat vezettek be, sőt több terület, köztük stratégiai fontosságú üzemeknek otthont adó város lezárta, vagy hamarosan le fogja zárni határait a magáncélú személyforgalom elől.
Az Egyesült Államokban elhalasztják a demokraták elnökjelölt-állító konvencióját is,
amit az eredeti július közepi időpontról az augusztus 17-i hétre tettek át. Ezen a konferencián döntenek a Demokrata Párt elnökjelöltjéről. Jelenleg Joe Biden, az Obama-kormányzat egykori alelnöke a legesélyesebb jelölt, bár a versenyből még nem szállt ki vetélytársa, Bernie Sanders vermonti szenátor, de lényegében semmi esélye.
A republikánusok elnökjelölő konvenciójának augusztusi időpontját nem változtatták meg, augusztus 24. és 27. között, az észak-karolinai Charlotte városában tartják a gyűlést. Az országban a csütörtöki esti állapotok szerint 235 747 igazolt fertőzött van, 5624-en haltak és 10 324-en gyógyultak meg.
A járvány amerikai gócpontjában, New York államban egy nap alatt csaknem 9000-rel emelkedett a vírusfertőzéssel diagnosztizáltak száma, így 83 712 fertőzöttet tartottak számon. A halálos áldozatok száma is emelkedett az államban, meghaladta az 1900-at.
Már minden török tartományban jelen van az új koronavírus, meghaladja a 15 ezret a fertőzöttek száma, a haláleseteké 277. Továbbra is Iránban a legrosszabb a helyzet a Közel-Keleten, a halálesetek száma 3136-ra nőtt, a fertőzötteké meghaladta az 50 ezret.
Izraelben, ahol a fertőzöttek száma meghaladta a hatezret, fertőzött lett az egészségügyi miniszter is.
Az afrikai járványügyi központ adatai szerint csütörtökön a kontinensen több mint 6213 regisztrált fertőzöttről tudnak, a betegségbe, amely immár 49 afrikai országban van jelen, 221-en haltak bele.
Kínában tovább csökkent a napi új fertőzések száma, de sokan a járvány második hullámától tartanak,
ezért több helyen újabb korlátozásokat léptettek életbe. Az ázsiai országban a hivatalos adatok szerint eddig 81 589 esetet regisztráltak, 3318 haltak meg, és 76 408-an gyógyultak meg.
Délkelet-Ázsiában Malajziában a legtöbb a fertőzött (2908 fő), 45 ember halálát okozta a vírus, az ország szigorú óvintézkedéseket hozott a fertőzés terjedésének megakadályozására. A Fülöp-szigeteken, ahol 2311 fertőzöttet tartanak számon, az elnök, Rodrigo Duterte agyonlövéssel fenyegette meg a járvány miatti korlátozások megszegőit szerda éjjeli tévébeszédében.