2010 és 2019 között Magyarország rendkívül sikeres gazdaságtörténeti korszakot élt - kezdte a tájékoztatót Matolcsy György.
Nagyon nagy sikert értünk el az elmúlt hét évben, de ez nem mentesített bennünket egy új támadás veszélye alól. Ott tartunk, hogy veszélybe kerültek ezek az eredmények, megtámadta Magyarországot, a kormányzat, az állam működését, a családokat a vírus
- mondta az MNB elnöke.
A keddi intézkedéssorozat a pénzügyi rendszert erősíti meg.
Az elmúlt hét évben az MNB szélesítette mozgásterét, kihegyezte eszköztárát, ezt akarjuk most teljes egészében kihasználni
- mondta a jegybank elnöke.
Az MNB elnöke bejelentette, újraindítják a Növekedési Hitelprogramot NHP Hajrá néven, ehhez 1000 milliárd forint új forrást rendeltek. Húsz évre emelik az NHP futamidejét és 10 milliárd forintra az elérhető összeget. Ezt az összes eddigi célra igénybe lehet venni: fejlesztésre, forgóeszközre, bérfizetésre is.
A hitelprogramban a maximális kamat továbbra is 2,5 százalék, de emellett a bankoknak ad az MNB 4 százalék kamattámogatást, vagyis ez 6,5 százalékos banki nyereséget állít elő. Viszont a jegybank arra hív fel mindenkit, hogy versenyezzen a jobb hitelfeltételekért.
A rendkívüli kamattámogatás 2021. június 30-ig él. Emellett az MNB előírja a bankoknak, hogy két hét alatt bírálják el a hitelkérelmet.
A második döntés a Növekedési Kötvényprogram "megjavítása", 10 helyett 20 év lesz a futamidő, és az MNB részvétele 20 helyett 50 milliárd forint lehet egy-egy kibocsátásban.
A 450 milliárdos forrás fele még megvan, ha ez elfogy, akkor készek emelni.
Matolcsy György beszélt arról is, hogy az MNB 250 milliárd forintos osztalékot fizet a költségvetésnek, ez elsősorban annak köszönhető, hogy az aranytartalékon 137 milliárdos nyereséget értek el. A Monetáris Tanács kedden megerősítette, hogy nullára viszik le a bankok kötelező tartalékát, ezzel 250 milliárd forint szabadul fel - sorolja Matolcsy.
Az ötödik mai lépés, hogy 1500 milliárd forinttal javították a bankrendszer likviditását, ez elsősorban az állampapír-kibocsátásokat segíti.
Összességében a Monetáris Tanács 3000 milliárd forint új forrást adott a gazdaságnak, ez az idei várható GDP 6 százaléka
- emelte ki Matolcsy György.
Az eddigi kormányzati és jegybanki intézkedések két B betűt már felrajzoltak, az egyik a biztonság, a másik pedig a bizalom. A kettő együtt meg kell hogy megteremtse a bizakodást is
- mondta az MNB elnöke. Hozzátette,
ők továbbra is abban hisznek, hogy Magyarország az idén is képes lesz 2-3 százalékkal növekedni.
A monetáris tanács
Kandrács Csaba alelnök szerint a pénzügyi rendszer összehasoníthatatlanul jobb állapotban van, mint 2013-ban, amikor az új MNB-vezetés felállt, vagy 2008-ban. A bankok tőkésítettsége 18 százalék körüli, a késedelmes hitelek aránya 5 százalék alatt van, és a felügyeleti eszközök garantálják, hogy ne épüljenek vissza a korábbi rendszerszintű problémák.
A minősített lakáshitelek állománya mintegy 1000 milliárd forint ma már, az új lakáshitelek döntő többsége fix kamatozású, a fogyasztóbarát lépések az otthonbiztosításokkal folytatódnak, és lesz a következő évtől fogyasztóbarát személyi kölcsön is.
A biztosítási szektor díjbevétele évi 8 százalék körül bővült az elmúlt években, eredményessége folyamatosan javul, tőkeszintje a duplája az Európában elvártnak, a pénztári szektor is jól teljesít - mondta Kandrács Csaba, az MNB alelnöke.
Patai Mihály alelnök arról beszélt, hogy nagyon jól sikerült az azonnali fizetési rendszer első hónapja.
Úttörő vállalkozás volt, hiszen a világon először egy bankrendszer egészét lefedi a szolgáltatás. Technikai és ügyfélélmény értelemben is kiválóan működik a rendszer, 9,3 millió átutalás volt egy hónap alatt, ez 1363 milliárd forint összvolument jelent, több mint 99,9 százalék az 5 másodpercen belüli átutalások aránya, 92 százalék pedig 2 másodpercen belül jutott el.
A rendszer sikeresebben startolt, mint a példaként előttünk álló Dániában vagy Szingapúrban - tette hozzá.