Kozma Ákos jelezte, a veszélyhelyzet alatti korlátozásokat az általánosan alkalmazandótól eltérő, más alkotmányos mérce szerint kell megítélni. "A különleges jogrend intézménye maga is az alapvető jogok, különösen az élethez való jog, illetve a testi és lelki egészséghez való jog védelmét szolgálja" - mondta.
Arra a kérdésre, hogy milyen panaszok érkeztek az ombudsmani hivatalhoz, elmondta: voltak, akik a munkavállalók jogairól vagy a munkáltatók által a veszélyhelyzetben gyűjthető adatok köréről érdeklődtek, mások a nehéz anyagi helyzetben élők gyermekeinek digitális oktatásának költségei miatti nehézségeiről tájékoztatták a hivatalt. Kozma Ákos közölte, hogy
az eltelt másfél hónapban nem állapítottak meg kifejezetten a járványügyi intézkedések végrehajtásával kapcsolatos jogsérelmet.
"Jelenleg több átfogó, illetve egyedi vizsgálat van folyamatban, de eljárási gyakorlatunk értelmében ezek részleteiről csak a jelentés kiadásával nyújtok majd tájékoztatást" - tette hozzá. "A kórháziágy-kapacitás felszabadításával összefüggésben eddig egyetlen beteg vagy hozzátartozó sem fordult a hivatalhoz azzal, hogy bár állapota ezt nem indokolta volna, mégis hazaküldték" - számolt be a lap kérdésére Kozma Ákos. "Kizárólag személyükben nem érintettek - országgyűlési képviselők, különböző szervezetek - keresték meg ebben az ügyben" - jegyezte meg.
Már korábban, hivatalból vizsgálatot indított, aminek első lépéseként megkereste a szaktárcát a kiadott utasítások pontos megismerése érdekében. "Ezt követően tud majd kérdéseket megfogalmazni egészségügyi szolgáltatóknak, hogy megismerje az utasítások nyomán kialakult gyakorlatot" - mondta az alapjogi biztos.