A Ripostnak sikerült megszólaltatnia a Pesti úti idősotthon egyik halálos áldozatának fiát. Az édesanyját gyászoló Cs. Krisztián több olyan állítást is tett a lapnak, amely tovább rontja a képet a főváros kezelésében lévő intézményről. Elmondása szerint
A Ripost természetesen megkérdezte Karácsony Gergelyt az elmondottakról, de válasz nem érkezett. Korábban az Origo is többször beszámolt a Pesti úti idősotthonban tapasztalt döbbenetes állapotokról. Megírtuk, hogy a Pesti úti idősotthonból kórházba küldött betegek 70-80 százaléka rühes. Ami azért is
döbbenetes, mert a rühatka lassan terjed, ahhoz, hogy valaki rühes legyen, az kell, hogy hetekig, de inkább hónapokig ne tisztálkodjon. Vagyis ennyire elhanyagolták az embereket a Pesti úti idősotthonban.
Ezt megerősítette Sásdi Antal, a Péterfy Kórház főigazgatója, aki a Mandiner kérdésére ezt írta: „Ma (április 5-én jelent meg a cikk - a szerk.) de. tartott igazgatói értekezleten
az Országos Traumatológiai Intézet igazgatójától azt a választ kaptam, hogy a Pesti úti szocotthonból beérkező betegek általában elhanyagolt állapotban érkeznek traumás sérüléssel, ilyen eset volt tegnap is, és becslés szerint harmaduknál észlelhető rühesedés.
A Cs. Krisztián által elmondottak után különösen figyelemre méltóak a főigazgató szavai. Azt mondta ugyanis, hogy a fővárosi idősotthonból érkező betegek
"elhanyagolt állapotban érkeznek traumás sérüléssel", vagyis nem Cs. Krisztián édesanyja volt az egyetlen, aki ismeretlen eredetű sérüléseket szenvedett az intézetben.
A rendőrség nyomozást is indított, miután a kórház hatósági eljárást kezdeményezett - hivatalosan - rendkívüli halál gyanúja miatt (egyébként róla is megállapították, hogy rühes volt). Ő azután halt meg, hogy az otthonban állítólag elesett - érdekes, hogy Cs. Krisztián édesanyja is ezért került kórházba. Két esetből nem lehet feltétlenül általánosító következtetéseket levonni, de a Péterfy igazgatójának válasza után elgondolkodtató, hogy egyelőre összesen két eset van, amely részletesebben ismert, és mind a kettőben azt mondták az ápolók, hogy az idős ember elesett, az egyik ügyben pedig már nyomoz is a rendőrség.
Mint ismert, a főpolgármester két nappal ezelőtt a Népjóléti Bizottság ülésén még azt állította, hogy az orvosi ellátás szempontjából is minden rendben volt az otthonban. Ezt Farkas Örs, a Kormányzati Tájékoztatási Központ szóvivője Facebook-oldalán szembe állította az idős nő hozzátartozójának beszámolójával.
A Pesti úti idősotthon lakói közül mindezidáig 34-en haltak meg, és 321-en (295 gondozott, 26 dolgozó) fertőződtek meg a koronavírus-járvány miatt. Ezzel az intézmény továbbra is a legnagyobb gócpont az idősotthonok között.
Természetesen azt eddig is tudtuk, hogy a Pesti úton a koronavírus-járvány kirobbanásakor nem volt főállású orvos, ezt az Operatív Törzs, az országos tisztifőorvos és a kormányhivatal vizsgálatai egyértelműen bizonyították. Karácsony Gergely azonban soha nem reagált érdemben, akárhány bizonyíték került elő, mindig csak azt hajtogatta, "de volt orvos", miközben ez nyilvánvalóan nem volt igaz.
Április 9-én Müller Cecília országos tisztifőorvos személyesen tartott ellenőrzést az idősotthonban, és megállapította, hogy nincs folyamatos orvosi ellátás, ezért felszólította az intézmény vezetését, hogy gondoskodjon erről. Karácsony erre azt mondta, "de volt orvos", pedig akkor is tudnia kellett, hogy ez nem igaz, hiszen korábban nyilvánosságra került az intézmény vezetőjének levele, amelyben orvost kér.
Április 20-án Müller Cecília az Operatív Törzs sajtótájékoztatóján azt mondta, a kormányhivatal által átadott dokumentumok szerint "legalább egy hétig fizikailag nem volt" az intézményben jelen orvos. Bizonyosan nem tudta helyben a gondozottakat vizsgálni. Karácsony erre is csak azt hajtogatta: de, volt orvos. Bizonyítékot azonban ezúttal sem mutatott, ahogy egyszer sem, hiszen ez nem volt igaz.
Április 21-22-én a kormányhivatal háromszor tartott ellenőrzést az otthonban, és egyszer sem volt orvos. Később még kétszer, és abból is csak egy alkalommal találták meg. Karácsony ekkor arra hivatkozott, hogy az orvos karanténban van, de megint azt hajtogatta, hogy végig volt orvos, de megint nem bizonyította az állítását.
Tehát, eddig is tudtuk, hogy a főváros nem biztosított orvost. Ugyanakkor most egy drámaian közelien érintett tanú személyesen is megerősítette ezt, és beszélt édesanyja torokszorító haláláról, amitől az eddigieknél is személyesebb, drámaibb a történet. Ráadásul kiderült az is, hogy Karácsonyék a választás után egy idősotthonban - nyilvánvalóan politikai célú - tisztogatást hajtottak végre, veszélybe sodorva a gondozottak életét és biztonságát. November óta gyakorlatilag magukra hagyták az idős embereket.
A személyes történet ismeretében még megdöbbentőbb Karácsony Gergely azon védekezése, amivel az ATV-ben kétszer is próbálkozott. A baloldali (a szavak szintjén az egész világgal hihetetlenül szolidáris) főpolgármester arról beszélt, hogy mindenütt nagyon sokan halnak meg idősotthonokban - természetesen ez önmagában nem igaz, van ország, ahol igen, van, ahol nem -, vagyis voltaképpen mindegy is, hogy van-e főállású orvos vagy nem, ez sajnos egy elkerülhetetlen dolog. Mármint, hogy rengeteg idős ember hal meg egy általuk felügyelt otthonban.
Amíg a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor az elmúlt hetekben sorra látogatta a kórházakat, akár az ország legtávolabbi pontjain is, Karácsony Gergely főpolgármester a pesti XVII. kerületig nem volt képes elmenni, hogy megnézze, legalább egyszer, mi van az idősotthonban. Nem nehéz megállapítani: Karácsony Gergelyt egyáltalán nem érdekli, hogy vannak ezek az idős emberek, nem akarja személyesen megnézni azt az otthont, ahol már 34 ember halt meg koronavírusban.
Az Origo megkereste Karácsony Gergely főpolgármestert és a Gyurcsány-párti helyettesét, Gy. Németh Erzsébetet. Kérdéseket tettünk fel nekik Cs. Krisztián nyilatkozatával kapcsolatban.
Megkérdeztük Karácsony Gergelyéktől:
Eddig nem válaszoltak - nyilván nem véletlen -, ha megteszik, megírjuk.
Azért felmerül bennünk még egy kérdés:
hogy lehet, hogy Karácsony Gergely egyszer sem megy el a Pesti útra, hogy lehet az, hogy ennyire nem érdekli, hogy mi van ott az idős emberekkel?
Jelentős késéssel érkezett válasz e-mail kérdéseinkre egy sajtóreferenstől, erről szóló cikkünket itt olvashatják.