Egy édesanya emlékeiben felejthetetlen az a nap, amikor gyermeke a világra jön. Ezzel valószínűleg az az anyuka is így lesz, aki múlt csütörtökön adott életet újszülöttjének. Az ő helyzete azonban komplikáltabb, ugyanis koronavírus okozta megbetegedésre utaló tünetek, illetve koraszülés veszélye miatt szállították át egy fővárosi kórházból a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájára, amely a koronavírusos betegek ellátására kijelölt intézmény.
A gyanú a szülés előtt beigazolódott, a kismama megfertőződött a koronavírussal.
A várandósság 31. hetében, 1450 grammal, császármetszéssel jött világra a lány, akinek az édesanyjánál ugyan kimutatták a koronavírus-fertőzést, de a gyerek két tesztje is negatív lett. Ennek a szakemberek szerint az az oka, hogy a vírus sem a méhlepénnyel, sem a vérrel nem terjed.
Az anyuka a klinika Covid-osztályán fekszik. Addig mindenképp ottmarad, amíg panaszai meg nem szűnnek. A hölgy egyelőre nem találkozhat a babával, hiszen jelenleg több száz méter választja el őket egymástól, a csecsemő ugyanis a koraszülött intenzív osztályon van megfigyelés alatt. Ha az anyukának megszűnnek a panaszai, és több PCR-tesztje is negatív lesz, akkor már meglátogathatja az újszülöttet
– mondta el a Borsnak dr. Bánhidy Ferenc, a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának igazgatóhelyettese, aki hozzátette: Bár az anyuka szépen gyógyul, egyelőre az állapota sem teszi lehetővé, hogy meglátogassa a gyermekét. Korábban volt oxigénigénye is, ma már szerencsére erre sincs szüksége.
Mivel az anyuka fiatal és alapvetően egészséges, abban bíznak, hogy néhány nap alatt felépül a betegségből.
A koraszülött csecsemőket általában akkor szokták hazaengedni, amikor elérik a kétkilós súlyt. A kislány még hetekig az osztályon marad, hogy fejlődhessen.
A kicsi jó állapotban van, csak az a dolga, hogy szépen gyarapodjon. Az inkubátor feladata az, hogy kizárja a környezeti tényezőket, hiszen a koraszülött gyermekek nehezebben viselik a kinti körülményeket
- mondta el dr. Bánhidy Ferenc.
A koraszülött csecsemőknél még fontosabb az anyatej, amit ebben az esetben is meg kell oldani. Felmerül a kérdés, hogy a koronavírusos anya megfertőzheti-e azzal a gyermekét.
A nemzetközi tanulmányok azt mutatják, hogy anyatejen keresztül nem adható át a vírus. A fertőzött anya csak a kilélegzett levegővel adhatja át azt újszülöttjének
- magyarázta az igazgatóhelyettes, aki azt is elmondta a napilapnak, hogy az orvosok ötlete volt a bekamerázás. A szülők így folyamatosan láthatják gyereküket.