Nem lehet sokat hozzátenni Wolfgang Schüssel nyilatkozatához, az egykori osztrák kancellár véleménye is egyértelműen alátámasztja, hogy Donald Tusk volt az, aki felrúgta a Fidesz és az Európai Néppárt korábbi vezetése közötti megállapodást, miszerint közösen fogalmaznak meg ajánlásokat a jövőbeli kapcsolatról – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Deutsch Tamás azzal kapcsolatban, hogy Schüssel egy friss lapinterjúban csalódottan elárulta:
Donald Tusk, a pártcsalád elnöke gyakorlatilag megszüntette a néppárti bölcsek munkáját, pedig azok konstruktív tárgyalásokat folytattak a Fidesszel.
– Amikor 2019 tavaszán felfüggesztettük a tagságunkat a néppártban, megállapodtunk arról, hogy a bölcsekkel közösen fogalmazunk meg ajánlásokat. Tusk tavaly novemberben a néppárt élére került, majd próbálta ráerőltetni a saját álláspontját a bölcsekre.
A Wolfgang Schüssel, Herman van Rompuy és Hans-Gert Pöttering alkotta néppárti testület hiába mondta, hogy jó úton haladnak a dolgok, az Európai Néppárt elnöke szélnek eresztette őket
– mondta a Fidesz–KDNP európai parlamenti delegációjának a vezetője, emlékeztetve: pár hónapja arra is fény derült, hogy Tusk hiába terjesztette, hogy a bölcseknek a magyar kormánypártról szóló jelentése már az asztalán van, végül mindössze egy szóbeli egyeztetés történt velük.
Ismert az a bölcsesség, hogy vagy a probléma része vagy, vagy a megoldásé. Egészen nyilvánvaló, hogy Donald Tusk a probléma része, nem a megoldásé
– szögezte le Deutsch Tamás, aki szerint „mióta néppárt a néppárt, ilyen nem fordult elő", nem volt még példa arra, hogy
az elnök inkább tehertételt jelent a pártcsaládnak, mintsem lendítőerőt.
A Fidesz egyik alapítója az elmúlt hetek eseményeire reagálva felhívta a figyelmet: az Európai Néppárt elnöke nyilvánvaló hazugságokat állítva támadta a magyar vírustörvényt, majd odáig ment, hogy lenácizta a magyar kormányfőt, sőt a friss nyilatkozatai alapján továbbra sem enged a Magyarországot támadó hangnemből.
– Orbán-fóbiában szenved, és a Kaczyński ellen folytatott politikai dzsihádjában minden erejével a magyar miniszterelnököt támadja. Sajnos a néppárt működését is ennek, a lengyel belpolitikai csatározásnak rendeli alá – húzta alá. Az EP-képviselő elárulta azt is, hogy még Manfred Weber, a néppárt parlamenti frakciójának vezetője is az uniós joggal összeférőnek ítélte meg a magyar rendkívüli jogrendet.
– Pedig rá sem mondanánk, hogy imádja Orbán Viktort! – tette hozzá. A kérdésünkre, hogy a bölcsek munkájának vége egyúttal a Fidesz hasonló testülete (tagjai: Novák Katalin, Varga Judit és Szájer József) megbízatásának végét is jelenti-e, Deutsch Tamás elmondta: a Fidesz tárgyalódelegációjának feladata a néppárti bölcsekkel való kapcsolattartás, így ők bármikor készen állnak a konstruktív párbeszédre.
– Intenzív, érzelmes és egyúttal vitás megbeszéléseket folytattunk, amelyek véleményem szerint eredményre vezettek. Aztán jött Donald Tusk, és egyszerre vége lett mindennek – nyilatkozta az osztrák Die Pressének Wolfgang Schüssel. A osztrák exkancellár kijavította az újságírót, miszerint már csak „volt" tagja a Fidesszel tárgyaló néppárti bölcseknek, pedig korábban Joseph Daul kérte fel őt a feladatra. – Csalódott vagyok a történtek miatt – hangoztatta, hozzátéve, hogy
az igazságügyi, illetve az Európai Bíróság joghatóságát érintő kérdésekben is megtalálták a kompromisszumot a Fidesszel.