Furcsa módon én is a sajtóból tájékozódom az Index helyzetéről, nincsenek extra információim, tíz év sok idő - álszent módon így kommentálta az Index körüli huzavonát Uj Péter, Index-alapító, aki 2011 környékén hagyta ott az Indexet, majd létrehozta Soros blogját.
Uj Péter puccsszerűen távozott a laptól, magával vitt több vezető munkatársat. Akkoriban sok indexes azt mondta: Uj abban bízott, hogy a lap összeomlik néhány nap alatt. Uj Péter mostani megszólalásának az időzítése és a tartalma is érdekes: azt állítja, hogy semmiről nem tud, de ez kizárható, hiszen még mindig dolgozik a lapnál több olyan ember, aki Uj Péter bizalmasa volt.
A mostani belháború tehát
egyértelműen a Bodolai vezette régi indexesek és az eddigi vezérigazgató és főszerkesztő fémjelezte újak között tört ki.
Uj Péter is elérkezettnek látta az időt, hogy kívülről beleszóljon az Index életébe.
Mint ismert, vasárnap este egy drámai hangvételűnek szánt közlemény jelent meg az Index főszerkesztőjétől. Most bizony azt érezzük, hogy a szerkesztőségünk veszélyben van - írták egy belső információkat és munkahelyi titkokat is magában foglaló cikkben. Hogy pontosan miért, és mitől lenne veszélyben a lap, arra máig nem válaszolt senki. Ami kiderült, hogy
a pazarlóan működő és egyre kevesebb bevételt termelő Index súlyosan veszteséges, még saját hirdetésszervezőjének is százmilliós összeggel tartozik.
Ez vezetett - állítólag - oda, hogy Gerényi Gábor, a régiek embere, akit Bodolai külsős tanácsadónak nevezett ki, egy átalakítási tervet közölt az Index.hu Zrt. igazgatósági tagjaival. A történet meglehetősen zavaros, hiszen azóta a kuratórium elnöke szerint a tervet elvetették, Gerényi meg már nem tanácsadó.
Az elmúlt 24 óra leforgása alatt ketten is távoztak az Index.hu Zrt. igazgatóságából.
Elsőként a lap főszerkesztője, akit Bodolai László, a céget tulajdonoló Magyar Fejlődésért Alapítvány (MFA) kuratóriumi elnöke hívott vissza, amiért a 24-en nyilvánosságra kerültek a lapot érintő, illetve a vezetői ülésen elhangzott belső információk. A cégvezető azért döntött így, mert a főszerkesztőt "minimum közvetve felelősnek tartja" a szivárogtatásért. Így egészen speciális helyzet alakult ki: a főszerkesztőt ugyan kirakták az igazgatóságból, a szerkesztőségben viszont megtarthatta (egyelőre) vezetői tisztségét. Ezzel Bodolai kifejezetten megalázó helyzetbe hozta beosztottját.
A főszerkesztőt kedden követte Pusztay András, az Index volt vezérigazgatója is, aki - legalábbis az indoklás szerint - azért nyújtotta be a lemondását, mert nem ért egyet a cég igazgatóságában kialakult helyzettel. Ő viszont az Indextől is távozik. Utódjául Ződi Zsoltot jelölte meg Bodolai, akiről legfőbb pozitívumaként azt tartotta fontosnak közölni, hogy a barátja.
Egyelőre megjósolhatatlan, hogy a belháború kinek a javára dől el. Az azonban már most látszik, hogy a baloldali pártok féltik befolyásukat a legnagyobb propagandalapjukban. Ezt mutatja az is, hogy Gyurcsány Ferenc pártja azonnal hisztérikusan reagált, egy zavaros közleményben börtönnel fenyegetőzött.
Abban persze biztosak lehetünk, bárki nyeri a belháborút, azonnal hűségesküt fog tenni Gyurcsányéknak.