Trianon 100: Mi otthon vagyunk a Kárpát-medencében, és ezen kár megsértődni

HISTOIRE ET POLITIQUE TRAITE DE TRIANON DEMANTELEMENT HONGRIE SEANCE TRIANON-PALACE TRAITE DE PAIX TABLE DELEGATION DELEGUE PREMIERE GUERRE MONDIALE
Traité de Trianon, traité de paix consacrant le démantčlement de la Hongrie. Séance au Trianon-Palace de Versailles (Yvelines). Juin 1920. RV-064429
Vágólapra másolva!
Még ma is nagyon sok emberben az él, hogy az urak és az elitek dolga volt Trianon, ugyanis ez volt évtizedekig a kommunista olvasat. Ezzel szemben minden magyar embert érintett a békediktátum, mindenkinek rossz volt, már csak azért is, mert egy működő gazdasági térséget szakított szét - mondta Máthé Áron az Origónak A beszéd - Apponyi a magyar ügy védelmében című történelmi drámá kapcsán (csütörtökön 20.15-kor lesz látható a Duna TV-n). A Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnökhelyettese szerint azok az országok, ahol győzelemnek élik meg Trianont, elfelejtik azt, hogy a mi térségünk igazából akkortól kezdve vált függővé Nyugat-Európától, és mindez a mai napig fennmaradt.
Vágólapra másolva!

- mondta Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának az elnökhelyettese az Origónak A Beszéd című film kapcsán. Kifejtette, hogy a XX. századdal foglalkozókat értelemszerűen foglalkoztatja, mivel az egész évszázad nyitánya volt Magyarországon. Önmagáról szólva elmondta, hogy régóta foglalkoztatja az egész kérdéskör, és nagyon fontos újramesélni ezt a történetet, és ezért vállalta el a Megafilm felkérését.

Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezet Bizottság (NEB) elnökhelyettese szerint most is lehet újat mondani Trianonról Forrás: MTI/Máthé Zoltán

Nincs hőseposzunk

Ráadásul nekünk sajnos nincs olyan hőseposzunk, mint a lengyeleknek a „visztulai csoda", amikor megállították Szovjet-Oroszországot 1920-ban, vagy mint a törököknek az, amikor a görögöket legyőzték Ankara előtt 1921-ben.

Nekünk a tárgyalóterem maradt, és itt Apponyi keményen helyt állt. A lehetetlent is megkísérelte. 1924-ig bezárólag apróbb korrekciókat sikerült is elérni – igaz ezek „morzsák" voltak, de akkor is, ez a történet arról szól, hogy a padlóról fel kell állni, és az utolsó négyzetkilométerért is meg kell küzdeni.

Máthé Áron szólt arról is, hogy most is lehet újat mondani Trianonról. Ezt saját tapasztalatból is tudja, mivel korábban egy olyan tanárképzési programon is részt vett oktatóként, amelyre még az első világháborús kormánybiztosság szervezésében került sor.

Mai napig döntő hatása van Magyarországra a trianoni diktátumnak Forrás: AFP/Peter Kohalmi

Mintha egy számítógépes játékkal játszanának

De például most jelent meg egy dokumentumkötet az amerikai béke-előkészítő bizottságról a Lendület Kutatócsoport gondozásában.

Talán mégis a legérdekesebb a Trianon arcai című kötet. Eddig mindenki el volt foglalva azzal, hogy nagypolitikai szinten próbálta az akkor történteket értékelni. Nagyon kevesen foglalkoztak azzal, hogy az egyszerű emberek számára mit jelentett Trianon.

- tette hozzá.

Így darabolták fel Magyarországot Forrás: Origo

A magyar elit 1918 őszén nem tudta a nemzetet mozgósítani

Két felfogás ütközik össze azzal kapcsolatban, hogy miért nem volt komoly fegyveres harc az utódállamok törekvéseivel szemben, kivéve az egy szem északi hadjáratot.

- mondta Máthé Áron. Az előbbi közelebb, az utóbbi pedig távolabb esik az igazsághoz mérten. A hangsúlyt viszont inkább oda érdemes tenni, hogy a magyar elit 1918 őszén nem tudta mozgósítani a nemzetet az önvédelmi harcra. Nemcsak azért nem tudta mozgósítani, mert éppen kicsúszott a lába alól a talaj, hanem egy évtizedek óta húzódó ügy miatt sem.

A nép nagyrészt belefáradt az I. világháborúba, nagyon rossz körülmények voltak, rendszeres volt az éhezés és a teljes nélkülözés – mondta a történész. De ez persze nem azt jelenti, hogy ne lehetett volna legalább megpróbálni a fegyveres ellenállást, 1918 végéig még jó esély is lett volna nekilátni.

Máthé Áron elmondta, hogy az akkori szociáldemokrata mozgalom egy marxista ellenkultúrát dolgozott ki, együtt mozogtak a Galilei Körrel és a Martinovics-páhollyal, és nekik az volt a projektjük, hogy a történelmi Magyarországnak meg kell szűnnie. A területi integritás és a nemzeti érdekérvényesítés kérdésében nyugodtan nevezhetjük őket botfülűnek.

A Kis-Trianon palota Forrás: Origo

Függőség

A szakember arról is beszélt, hogy ezután Trianon felé haladva már csak rosszul és még rosszabbul járhattunk volna. Így a szerbeknél később fel is merült, hogy a szláv tengerben lévő „magyar oázist" meg kell szüntetni. Voltak tervek arra nézve, hogy Csehszlovákia a Balatonig terjedjen, míg a románok Győrig és Veszprémig szállták meg az országot, és ha rajtuk múlott volna, akkor ott is maradnak – tette hozzá.

Máthé Áron szólt arról is, hogy

- tette hozzá. Azok az országok, ahol győzelemnek élik meg Trianont, elfelejtik azt, hogy a mi térségünk igazából akkortól kezdve vált függővé Nyugat-Európától, és mindez a mai napig fennmaradt. A „jönnek a nyugatiak, és itt megvalósítják az igazságos rendezést" attitűd ettől kedve alakult ki. Száz éve ünneplik a környező országokban, hogy elüldözték úgymond a magyar urakat, de helyettük sokkal veszélyesebb külső erőket kaptak a fejük fölé. Máthé Áron szerint, amit a határon túli magyar közösségek az anyaország támogatásával ki tudnak harcolni, az lesz az övék.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!