A VII. kerületi önkormányzat még a fideszes Vattamány Zsolt polgármestersége alatt öt töltőállomás kialakítására pályázott a Jedlik Ányos Terv keretében sikeresen. Több mint 13 millió forint támogatást kaptak a projektre, amelynek teljes költsége 28,3 millió forint volt.
Így 2019 június-júliusa között megkezdődhetett a Bajza utcában, a Sajó utcában, a Wesselényi utcában, és a Kertész utcában kiépített öt töltőállomás üzembe helyezése. A fejlesztés még az önkormányzati választás alatt megvalósult, amit bárki ingyenesen igénybe vehetett. Egészen mostanáig, ugyanis
Niedermüller váratlanul a töltőállomások ingyenes használatának visszavonását kezdeményezte a mai testületi előtt.
Azt nem kell különösebben magyarázni, hogy a döntés miért súlyos probléma egy zöldszólamokkal kampányoló politikustól: az elektromos autóknak minden kétséget kizáróan fontos szerepe lesz a jövőben a kitűzött környezetvédelmi célok elérésében.
Az előterjesztésben így nem is sikerült kézzelfogható magyarázatot adnia az önkormányzatnak a lépésre. Niedermüller Péterék többek között azzal érveltek, hogy sokba kerül a töltőállomások fenntartása, és amúgy is egyre több helyen teszik fizetőssé ezeket.
Ennek megfelelően nagy vita alakult ki a mai, rendkívüli képviselő-testületi ülésen. "Az előző vezetésnek egyik fontos zöld intézkedése volt, hogy a töltőállomásokat létrehozta, illetve az elektromos áramot ingyenesen biztosította. A véleményünk az, hogy a zöld belváros érdekében ezeket továbbra is ingyenesen kell biztosítanunk a polgárok számára" - jelentette ki Vattamány Zsolt.
A Fidesz benyújtott egy módosító indítványt annak érdekében, hogy legalább a helyiek használhassák ingyen a töltőállomásokat. Ebbe végül belement a testület baloldali többsége, azonban mindenki másnak innentől kezdve fizetnie kell a használatért.
Jól mutatja a baloldalnak a környezetvédelemhez való hozzáállását, hogy Ujvári-Kövér Mónika, DK-s alpolgármester azzal érvelt az ülésen, hogy ezeknek a töltőállomásoknak a fenntartása évente 30-40 millió forintjába kerül az önkormányzat. "Mérlegelnünk kell, hogy ennek a 30-40 millió forintnak máshol jobb helye lehet-e" - mondta a politikus.
Visszavonulót fújtak
Mindeképpen érdekes: miután tegnap megírtuk, hogy két, Jakab Péterrel szembenálló, jobbikos politikus felügyelőbizottsági tisztségéből való visszahívását is tárgyalta volna a testület, szerdán ezek váratlanul kikerültek a napirendi pontok közül.
A lépés azért is lett volna visszás, mert az eredeti tervek szerint a helyükre a pártelnök bizalmi embereit ültették volna. Ezzel pedig a VII. kerületi önkormányzat a nevét adta volna egy jobbikos belső konfliktushoz.
Nem ez volt az első alkalom, amikor kiderült: a baloldal közel sem tartja annyira fontosnak a környezetvédelmet, mint amennyire azt a kampányban hangoztatta. Az Origó számolt be róla elsőként, hogy Karácsony Gergelynek a veszélyhelyzet alatt az volt az egyik legfontosabb dolga, hogy 85 fa kivágásáról döntsön. Pedig választási programjában többek között az szerepelt, hogy "vegyük vissza a tiszta levegőt, a fákat, a parkokat, amiket lassacskán mind elvesznek. Ez a kötelességünk, különben a gyerekeink már egy olyan városba fognak születni, ahol nem jó élni."