Tehát volt olyan tulajdonosa, amikor én odakerültem, a Wallis, akit ebben a leegyszerűsítő felsorolásban komcsiztak, ugye. Abban az időben a vezérigazgató Bajnai Gordon volt személyesen, és amennyire én újságíróként (nem menedzserként) tudom, a Wallis-csoporton belül az ő reszortja volt kb. az Indexszel való foglalkozás
- árulta el Szily László abban a beszélgetésben, amit Gerényi Gáborral folytatott az Indexről a Reaktoron.
Bajnai Gordon 2009-2010-ben volt az ország baloldali miniszterelnöke. Nevéhez köthető az elmúlt 20 év legnagyobb megszorítása.
Szily tehát (nyilvánvalóan tudatosan) leleplezte saját volt munkahelyét azzal, hogy elismerte, a baloldali Bajnai irányított, amíg a Wallisnak volt befolyása az Index felett. Természetesen senki nem gondolta eddig sem, hogy az Index nem a baloldal médiuma - nézzük csak a baloldali kamuvideó gátlástalan propagálását -, de az az állítás, hogy Bajnai Gordon foglalkozott az Indexszel, elég sajátos bizonyíték, mennyire volt mindig is "függetlenobjektív" az Index. Semennyire.
Ez a megjegyzése Szilynek azért is érdekes, mivel éppen arról vitázott Gerényivel, hogy ki milyen befolyást gyakorolt az Indexre. Persze később - álságosan - megpróbálta Szily elmagyarázni, hogy miért is független az Index. Azt mondta, hogy
nyilván valamilyen szinten egyéni befolyást elképzelhető, hogy tudott gyakorolni, de összességében nem tudott befolyást gyakorolni.
Teljesen világos. Mint ismert, a magát "blogminiszternek" hívató Szily és főnöke, Uj Péter 444-főszerkesztő aggódást színlelve próbál minél többet ártani az Indexnek. Azon kívül, hogy ennek lehetnek érzelmi okai (nem kedvelik egykori munkahelyüket), de elsősorban - persze - pénzről van szó. Az sem véletlen, hogy ma a 444 arról ír, hogy az Index nem mondott igazat Simicska Lajossal kapcsolatban. Persze, hogy tulajdonos volt. Az Origo erről többször írt, a baloldal mindig tagadta, Soros blogja most elismerte.
Ahogy tegnap megírtuk, egymással vitázott két régi indexes, Gerényi Gábor és Szily László a Reaktoron. És mint arról korábban beszámoltunk, belháború tört ki az Indexben a régiek és az újak között, miután a tulajdonos a súlyosan veszteséges és pazarlóan működő lap racionalizálásra dolgoztatott ki tervet az Index egyik alapítójával. Ennek eredményeként lemondott az újakat képviselő Pusztay András vezérigazgató, majd a helyére érkezett új vezérigazgató is, az Indexet tulajdonló kuratórium elnökének, Bodolai László ügyvédnek a közeli barátja. A helyzet az Indexen belül annyira eldurvult, hogy a régi indexesek táborához tartozó, mindig és mindenkit kiszolgáló
Bodolai már csak közleményekben kommunikál saját beosztottaival:
Ződi Zsolt lemondását ugyanabban a közleményben és ugyanakkor jelentette be a lap munkatársainak, mint amikor azt kiküldte a sajtónak. Ahogy írtuk: nyilvánvaló, hogy nem bízott meg saját beosztottaiban, attól félt, hogy még azelőtt kiszivárogtatják az új indexesekkel együtt mozgó 24-nek vagy hvg-nek a hírt, mielőtt ő közzétenné. Vagy megírná - másképp - a régi indexeseket képviselő 444.