Korábban Bíró László, a baloldali pártok országgyűlési képviselőjelöltje a szerencsi és környékbeli szállodákban lakó izraeli, oroszországi, lengyelországi (általa vélelmezetten) zsidó turistákról a következőket írta a Facebook-oldalára: „A kutyám majd megveszik, amikor a <
Vagyis a baloldali pártok jelöltje ocsmány, antiszemita stílusban beszélt a zsidókról.
Egy másik bejegyzésben Bíró arról értekezett, hogy „kikapcsolták a zsidó uzsora-banktőkét a gazdaságból, megszüntették a háborús jóvátételként eufeminizált kozmopolita rablás kifizetését" majd egy következő hozzászólásában ezt írta: „A Szent Koronára letett eskü meg smafu. Mifelénk két új alapszervezet is alakult, engem ez jobban érdekel, mint Judapest".
A magyar fővárost „Judapestnek" minősíteni tipikus antiszemita toposz.
Bíró pártja, a balra tolódott, Gyurcsány-szövetségessé vált Jobbik maradt antiszemita párt, ez pedig láthatóan nem zavarja sem Gyurcsányékat, sem az MSZP-t, sem a Momentumot, sem az LMP-t.
Így a baloldali pártok a Borsod-Abaúj-Zemplén Megye 6. számú országgyűlési egyéni választókerületében Bíró Lászlót nevezték meg közös képviselőjelöltjüknek. A voksolás október 11-én lesz.
A Jobbik még augusztus 18-án kérelmezte, hogy vegyék nyilvántartásba jelölőszervezetként.
Az egyéni választókerületi választási bizottság nyilvántartásba vette jelölőszervezetként a Jobbikot, a Fidesz azonban fellebbezést nyújtott be a Nemzeti Választási Bizottsághoz (NVB) , amely augusztus 24-én a korábbi döntést megváltoztatva
visszautasította a Jobbik jelölőszervezetként való nyilvántartásba vétele iránti kérelmet.
A Jobbik az NVB döntése ellen felülvizsgálati kérelemmel fordult a Kúriához, mely azonban augusztus 28-án elutasította a kérelmet és helybenhagyta az NVB második határozatát. A Kúria indoklása többek között arra mutatott rá: mivel a Jobbik nem volt képes új vezetőit eddig a napig bejegyeztetni, így a párt nem jeelölhet képviselőt. A Jobbik érvelésének - mely a vészhelyzetre vonatkozott - nem volt jelentősége, mert a vezteőket már a vészhelyzet előtt megválasztották. A Kúria indoklása azt is megállapította, hogy nincs jelentősége annak, hogy a képviselői megbízás a kérelem benyújtásához képest mennyivel korábban járt le.
Az NVB döntésében azt emelte ki, hogy a Jobbik nyilvántartásba vételi kérelmét olyan törvényes képviselő nyújtotta be, akinek a képviseleti joga jelenleg nem hatályos.
A Mandiner információi alapján a nyilvántartásba vételi kérelem jobbikos belháború miatt hiúsult meg.
Ugyanis mivel
a januárban megválasztott Jakab Pétert nem jegyezték be, Sneider Tamás mandátuma pedig május 12-én lejárt, így a Jobbiknak jelenleg nincs elnöke. Ugyanez érvényes Gyöngyösi Márton elnök-helyettesre, aki az előző testületben is ugyanezt a posztot töltötte be. Az a mandátuma ugyanis már lejárt, az új pedig - bejelentés hiányában - nem kezdődött el.
A Mandiner jobbikos informátorai szerint
a bíróság azért nem vette még Jakab elnökségét nyilvántartásba, mert valamelyik politikus a végzéssel szemben fellebbezhetett (esetleg többen is).
Bíró így az MSZP, a DK, Párbeszéd, a Momentum, az LMP és a Márki-Zay-féle mozgalom közös jelöltjeként kezdhette meg az ajánlások gyűjtését, ezek a pártok fogják majd finanszírozni a kampányát is, vélhetően nem kis összegekkel. A Nemzeti Választási Iroda honlapja szerint Bírót még nem vették nyilvántartásba, vagyis eddig még nem gyűjtötte össze az 500 aláírást.
Két jelölt van nyilvántartásba véve, a kormánypárti Koncz Zsófia (az előző képviselő, Koncz Ferenc lánya), és Tóth Ádám, aki függetlenként méretteti meg magát, de a Szanyi Tibor-féle ISZOMM helyi politikusa.
Írtunk róla, hogy Michael Roth német szociáldemokrata (SPD) külügyi államtitkár a t-online.de nevű német hírportálnak adott, augusztus 21-i interjújában
az antiszemitizmus igaztalan vádjával illetve Magyarországot, és elsősorban ezzel indokolta a valótlanságoktól hemzsegő, Soros-Sargentini jelentés alapján megindított, hetes cikkely szerinti eljárás szükségességét.
Nem mellesleg: Soros és Roth között kiváló a személyes kapcsolat.
Roth eddig nyilvánosan nem mondott véleményt arról, hogy a magyar baloldali pártok Bíró László személyében egy antiszemita és rasszista politikust indítanak Szerencsen, ráadásképpen
a jelölő pártok közül kettő, az MSZP és a DK a német SPD testvérpárjai, és még a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D) EP-frakcióban is együtt politizálnak.
A téma kapcsán az Origo e-mail-en keresztül megkereste a német külügyi államtitkárt. Emlékeztettük őt Bíró antiszemita Facebook-bejegyzéseire, a zsidó turisták becsmérlésétől, a rasszista összeesküvés-elméletek terjesztésén át egészen a „Judapest" kifejezésig.
Megírtuk, hogy a baloldali pártok mindezek ellenére támogatják őt.
Megkérdeztük, hogy mi erről a véleménye, illetve tervezi-e elítélni a baloldali pártokat Bíró támogatása miatt. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy az SPD a Bíró-ügy kapcsán esetleg megszakítja-e a kapcsolatait az MSZP-vel és a DK-val.
Választ egyelőre nem kaptunk, amennyiben megérkezik, természetesen közöljük.