A bemutató előtt Lakatos Tibor, rendőr ezredes, az Operatív Törzs ügyeleti központjának vezetője az Origónak elmondta: a gyors reagálású járványügyi bevetési egységet azért hozta létre a kormány, hogy a járványügyi készültség időszakában a koronavírus elleni védekezéssel kapcsolatos feladatokat koordinálja olyan esetekben, amikor azonnali intézkedések bevetésére van szükség.
Például fertőző gócpont alakul ki, vagy olyan tömeges megbetegedés jelenik meg bárhol az országban, amikor azonnali, gyors és hatékony intézkedések szükségesek.
A gyakorlaton azt mutatták be, hogyan működik együtt a mentőszolgálat, a kórházak, a kórházparancsnoki rendszer, a rendőrség, a katasztrófavédelem, a honvédség és az Állami Egészségügyi Központ – vagyis minden szervezet, amely részt vesz a járványügyi bevetési egység munkájában. Azt szimulálták, hogy a kialakult járványügyi eseményre milyen gyorsan és hatékonyan tudnak reagálni.
Lakatos Tibor azt is hozzátette, hogy
a járványveszély nem múlt el, a vírus jelen van az ország minden területén, és fontos készülni azokra az eseményekre, amikor például valahol tömeges megbetegedések történnek.
A bemutató előtt Szabó Enikő helyettes országos tisztifőorvos ismertette a kitalált esetet, amit gyakoroltak az egységek.
A történet szerint magyar turistákkal teli busz indult el Görögországból. Néhány utas rosszul lett, a tünetek alapján koronavírus-fertőzésre gyanakodtak.
A sofőr ezt jelezte az utazási irodának, amely azonnal értesítette a járványügyi hatóságot, az pedig az Operatív Törzset.
Az a döntés született, hogy a határátlépés után az autóbusz a legközelebbi kórházba menjen. A határon már két mentőautó várta a buszt, amellyel a legsúlyosabb betegeket tovább vitték – előtte pedig megvizsgálták a többi utast is. Még akkor kiderült, hogy további két embernek láza van, ezért őket külön mentőautóval vitték a kórházba. A többi utas a buszban maradt – így utaztak a kijelölt egészségügyi intézményig. A gyakorlat minden mozzanatát rögzíthették a fotósok és az újságírók.
Amikor a mentő megérkezett, az egyik súlyos beteget már vitték is a kórházba.
A többi fertőzésgyanús embert ellátták. Külön kórtermekben helyezték el őket.
A kórtermek jól felszereltek – ágy, mosdó, vécé, hűtőszekrény és wifi is van. Ezenkívül pszichológust is biztosítanak a fertőzésgyanús embereknek.
A tünetmentes utasokat sorban megvizsgálták.
Lázat és vérnyomást mértek és tesztelték őket.
Végül a buszt is fertőtlenítették.
A másfél órás gyakorlatot az Észak-Közép-budai Centrum Új Szent János Kórház és Szakrendelő Kútvölgyi tömbjében tartották.