„A HIV terjedésére is hatással lehet a COVID-19 vírus”

SZLÁVIK János
Budapest, 2020. április 22. Szlávik János infektológus főorvos, a Dél-Pesti Centrumkórház-Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetében Budapesten 2020. április 22-én. A kórház látja el elsődlegesen a koronavírusos betegeket. MTI/Koszticsák Szilárd
Vágólapra másolva!
A HIV és a koronavírus elleni harcban a szűrővizsgálat a legfontosabb eszköz, ezáltal ugyanis mindkét vírus esetén megakadályozható a terjedés. Egyebek mellett ez is elhangzik a szeptemberben induló Köszi, jól vagyok! című podcast első epizódjaiban, ahol dr. Szlávik Jánossal, a Dél- Pesti Centrum Kórház Országos Haematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezető főorvosával a XXI. század két legismertebb vírusának terjedéséről, megelőzési, és gyógyítási lehetőségeiről, illetve a vírusok lehetséges kapcsolatáról is beszélgetnek.
Vágólapra másolva!

A kiszűrt HIV-fertőzötteknél a gyorsan megkezdett, rendszeres, előírásnak megfelelően alkalmazott antiretrovirális gyógyszeres kezelés hatására, a HIV vírus szintje olyan alacsonyra csökkenthető a vérben, hogy legnagyobb valószínűséggel az érintettek már nem tudják átadni azt másoknak sem szexuális úton, sempedig a szülés és a szoptatás során. Ehhez azonban arra van szükség, hogy a fertőzöttek folyamatosan, megszakítás nélkül minden nap, ugyanabban az időben szedjék gyógyszereiket.

A világon jelenleg kb 38 millió HIV fertőzött él, többségük (67,8 százalék) Afrikában.

A koronavírus járvány sújtotta fekete-Afrikában azonban sokan késve, vagy egyáltalán nem jutnak hozzá a HIV gyógyszereikhez a területet érintő különböző gyártási- és ellátási-nehézségek miatt.

Ez a vírus felerősödését, és az AIDS miatti halálozások növekedését jelentheti szerte a világon, elsősorban az afrikai régióban - mondja a podcast interjúban dr. Szlávik János, aki szerint emiatt az is előfordulhat, hogy éppen a koronavírus járvány lesz a megakasztója az évek óta tartó pozitív ütemű HIV elleni nemzetközi harcnak.

Szlávik: Világszerte megnőtt a szexuális úton terjedő fertőzések száma Forrás: MTI/Koszticsák Szilárd

Dr. Szlávik János mindezek mellett hangsúlyozta, Magyarországon biztosított a HIV-vel élők megfelelő kezelése: „a világ fejlettebb részein, így itthon sem észleltek eddig semmilyen fennakadást a HIV-vel élők gyógyszerellátásban”.

Magyarországon kb 4000 HIV fertőzött él, és évente 2-300 új fertőzöttet regisztálnak. A rendszerbe kerülők 5-10 százaléka heteroszexuális lány és fiú. (2019-ben legalább 28 heteroszexuális fertőződött meg Magyarországon HIV vírussal) Dr Szlávik János szerint ez is azt mutatja, hogy a fertőzés Magyarországon sem csak a homoszexuálisokat érinti, sőt azt is, hogy a fiatalok a nemzetközi helyzethez hasonlóan hazánkban is könnyelműen, gyakran védekezés nélkül létesítenek kapcsolatot. Ezzel pedig az egyéb nemi betegségeknek is kiteszik magukat. Világszerte megnőtt a szexuális úton terjedő fertőzések száma (szifilisz, HPV, gonorrhea) az előző években.

A „Köszi, jól vagyok!” a GlaxoSmithKline Kft vadonatúj, egészséggel foglalkozó podcast sorozata. Az első adásokból kiderül, miért nincs hatásos védőoltás a HIV ellen és milyen lehet a COVID-19 elleni vakcina.

Megdöbbentő, érdekes és hasznos információk hangzanak el a fertőző betegségekkel, gyógymódokkal kapcsolatban, valamint arról, miért nem számít Magyarország a vírusok szempontjából igazán rizikós helyzetű országnak itt, Európa közepén.

A Köszi, jól vagyok podcast sorozatban 2 hetente újabb és újabb beszélgetéseket hallhatnak egészség, betegség, gyógyítás, megelőzés témában orvosok, egészségügyi szakemberek és páciensek tolmácsolásában, őszintén és közvetlen stílusban. A podcastot megtalálják a legnagyobb podcast elosztókon: a Spotifyon, az Apple és a Google podcast felületein.

Ez az anyag a GlaxoSmithKline Kft. közreműködésével jött létre.

http://koszijolvagyok.buzzsprout.com/

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!