Ahogy arról korábban az Origo is hírt adott, az Alapjogokért Központ augusztus 20-án indította el többhetes szemléletformáló kampányát „Igazság, erő, felemelkedés – együtt tesszük naggyá a Kárpát-medencét" címmel. Szánthó Miklós, a Központ igazgatója a Magyar Hírlapban megjelent, szombati interjújában elmondta:
a kampány lényegi eleme, hogy fogja át minden nap a tudatunkat, hogy a sokszor szenvedéstörténetnek hitt magyar sors nem volt hiábavaló, célja volt, céllal maradtunk meg.
A „megfélemlítő" kampányvideó alább tekinthető meg:
A valóban ritkaságszámba menően látványos felvételekből álló kisfilmmel robbant be a kampány, melyet az elmúlt napokban a nyomtatott és online sajtóban – nálunk is –, valamint közterületeken megjelenő elemek támogatnak, mint amilyen ez is:
A valóban a „magyar érzésre" fókuszáló projekt a balliberális oldalt is megérintette – már persze nem abban az értelemben, ahogy gondolnánk. Egyik „neves" megmondóemberük, György Péter az egészet „giccsesnek", „naivnak" és „történelmietlennek" nevezte – holott nem egy dokumentumfilmről, hanem egy szemléletformáló kampányról van szó –, de hiányolta a kisfilmből a családot, és hogy „nem épülnek benne városok, nem épülnek benne utak, nincsenek benne hidak". (Miközben a film Magyarország történetét egy családtörténet allegóriájával futtatja végig, a második felében pedig több város, autópálya- és hídépítést mutatnak).
Szánthó éppen erre reagálva mondta az említett Hírlap-interjúban, hogy „
Én tényleg sajnálom. Végtelenül sajnálom és szomorúnak tartom, hogy az ellenzék képtelen megélni a saját magyarságát.
A kampány azonban ma egy újabb, nem várt – vagy éppen előre tudható – helyről kapott újabb támadást. A Párbeszéd nevű párt mai posztja szerint ugyanis a kampány „megfélemlítő" hatású – itt egy, a filmben is szereplő, egy I. világháborús magyar kitörést mutató hirdetésre utalnak –, mert „katonásdit játszik". A Központ szintén a Facebookon közzétett reakciójában tömören annyit jelzett:
A nemrégiben még >>judapestező<< és >>tetűcsúszdásozó<< politikust jelölő Párbeszéd szerint a mi kampányunk a >>megfélemlítő<<. Aha.
A Központ reakciója valóban érzékeny pontra tapint rá a Párbeszéd esetében. Nem pusztán arról van ugyanis szó, hogy a Párbeszéd „támogatja" azt a jobbikos Bíró Lászlót, aki korábban Budapestet „Judapestnek" nevezte, „zsidó uzsora-banktőkéről" beszélt, az izraeli turistákra pedig – nyelvtanilag hibásan – mint „tetűcsúzdásokra" utalt. Ugyanis bár formálisan a tiszaújvárosi időközi választáson Bíró László – sorrendben – a Párbeszéd, az MSZP, a DK, a Momentum és az LMP közös jelöltje (a Jobbiknak ugye nem sikerült magát jelölőszervezetként nyilvántartásba vetetnie), eljárásjogi értelemben ilyenkor mindig az a párt „veszi a nevére" a jelöltet, amely az első helyen szerepel, és a többiek kvázi „csatlakoznak" a jelöléshez: így tehát nem áll távol a valóságtól azt mondani, hogy az állítása szerint „apátiából zsidózó" Bíró elsősorban a Párbeszéd jelöltje.
A szavakban az antiszemitizmus ellen rendszeresen fellépő balliberális oldaltól más esetekben sem áll persze távol a nyílt vagy burkolt zsidóellenesség – még napjainkban sem.
Csak hogy egy pár emlékezetes esetet felelevenítsünk a közelmúltból: 2004-ben az akkor még ifjúszocialista Zuschlag János a Duna-parton élcelődött a zsidó áldozatokon a ma a DK-ban politizáló Arató Gergely társaságában; Kende Péter élő, egyenes tv-adásban zsidózta le Majtényi Lászlót; Karácsony Gergely egy HírTV-s adásban azt mondta még tavaly is, hogy szerinte országgyűlési képviselőket zsidó származásuk alapján listázni „önmagában nem nácizmus"; az SZDSZ-es Haraszti Miklós pedig a Klubrádióban igyekezett Bírót mosdatni.
Megkerestük az ügy kapcsán Szánthó Miklóst is, aki azt mondta, hogy éppen azért „
operál a kampány erős, küzdelmeket és harcot bemutató vizuális elemekkel, mert küzdelemről szólt a magyarság történelme is. Azt, hogy ezt ma >>militánsnak<< nevezik, a balliberális érzékenyítőkultúra sajátossága, mely szavakban a kompromisszumkeresést, a konszenzusos politikát, a puhány szépelgést hirdeti, miközben üdvrivalgásban tör ki és szabadságküzdelemnek láttatja, mikor fekete és migránshátterű csoportok törnek-zúznak, járókelőket lőnek le, boltokat gyújtanak fel Nyugat-Európában és az USA-ban.
Arról, hogy az őket kritizáló Párbeszéd egyébként Bírót indítja a választáson, a Központ igazgatója csak annyit mondott: „őszintén szólva hátborzongató, hogy a baloldalon azt vallják: az ő antiszemitájuk valójában jó antiszemita."