A mentőszolgálat közleményében az áll, hogy egy kamu cég annak ellenére végez fizető betegszállítást kórházakból, hogy nem szerepel a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő szolgáltatói listáján, de még a cégjegyzékben sem.
Autójukon nincs engedély megkülönböztető jelzésre, sőt még a forgalmijuk is lejárt.
Kocsijuk tetejéről levált a matrica, az oldalán különböző színű betűből és számból van felragasztva a nem létező cég neve. A laikusnak legfeljebb az tűnhet fel, hogy a 'mentőautó' kívül-belül elhasznált de ennél jóval nagyobb a baj!
Szakszerű személyzet hiányában ugyanis a betegszállításból is komoly baj lehet,
arról nem is beszélve ha egy rendezvény biztosítását vállalják vagy egy balesetbe futnak bele a felszerelés és szaktudás nélkülöző, mentőnek látszó autóval" - írták, majd hozzátették, hogy ők
mélyen felháborodtak és lépéseket sürgetnek az álmentősökkel szemben.
Ahogy mi is megírtuk a Ripost információi alapján, a magát Szent Borbála Sürgősségi szolgáltatónak nevező cég és a munkatársai elsősorban a közösségi oldalakon hirdetik magukat. A "mentőshiénák", ha lell,
injekciót is beadnak a betegnek.
Az autójuk felszereltsége nem felel meg az előírásoknak, és amellett, hogy nincsenek a nyilvántartásban, a sofőr sem vezethetne. Az is kiderült már, hogy a rendszám alapján az autó, amivel járnak, korábban karambolozott, a műszaki engedélye pedig március 28-án lejárt, tehát megkülönbözető jelzést nem használhatna,
sőt, nem is közlekedhetne az utakon.
Mára újabb érdekességek derültek ki a kamu betegszállítókról. A Ripostban azt írják, ha nincs elég páciensük, akkor a rendelőintézetekben vagy a kórházakban szó szerint levadásszák őket. Ilyenkor azt használják ki, hogy a hazaszállításra várni kell. Egy legális betegszállító tulajdonosa azt mondta a lapnak, bemennek a váróba és megkérdezik, ki az, aki betegszállítóra vár, majd aki jelentkezik, annak megígérik, hogy azonnal elviszik. Előfordul, hogy ingyenesen járna a szállítás a betegnek, és csak otthon derül ki számára, hogy így viszont fizetnie kell.
Ráadásul a hivatásos betegszállítók dolgát is nehezítik, mert ilyenkor pecsétes orvosi igazolást kell beszerezniük arról, hogy a beteg már távozott, csak úgy mehetnek a következő címre.
A helyzetet bonyolítja, hogy
az egészségügyi dolgozók közül is van olyan, aki pénzért segít nekik a beteglopásban.
A lapban azt írják, egyszerűen közlik a mentőre várakozóval, hogy van egy fizetős szolgáltatás, ami egy órán belül hazaviszi, és megadják a hiénák telefonszámát. De az is előfordul, hogy a lefizetett jelentkezik a cégnél, hogy kiért jöhetnek.
Egy ilyen információért kétezer-háromezer forintot kapnak.
A kórházakban nem tudják ellenőrizni, hogy van-e engedélye a betegszállítónak, aki a betegért jött, mivel több ilyen vállalkozás van.