Magyarországnak ezért szüksége van azon európai országok együttműködésére, amelyek érzékenyek a nemzeti identitásukra, valamint büszkék a vallási, történelmi és kulturális örökségükre, márpedig San Marino ilyen ország - mondta Szijjártó Péter az MTI-nek, miután egyeztetett Luca Beccarival, a miniállam külügyi államtitkárával.
Szijjártó leszögezte: fontos érdek a politikai-gazdasági együttműködés elmélyítése és a társulási megállapodás mihamarabbi megkötése San Marino és az Európai Unió között.
Ha ez így lesz, akkor lesz még egy olyan állam, amellyel össze tudunk fogni a nemzeti érdekek, a nemzeti identitás, a vallási, kulturális és történelmi örökség megőrzése tekintetében
- fogalmazott.
A miniszter arról számolt be, hogy az oktatási együttműködést helyezik a kétoldalú kapcsolat alapjává, ezért évi tíz San Marinó-i ösztöndíjas hallgatót fogadnak majd a magyarországi egyetemeken 2021-től. Emellett pedig haladéktalanul megkezdik a tárgyalásokat a két ország közötti beruházásvédelmi megállapodásról.
Szijjártó Péter délután megbeszélést folytat a pénzügyekért és közlekedésért, a turizmusért, valamint az iparért és kereskedelemért felelős államtitkárokkal is.
Az Olaszországba ékelődő, 34 ezres lakosságú San Marino a világ legrégebbi - 301-ben alapított - ma is fennálló köztársasága, Európa harmadik legkisebb állama a Vatikán és Monaco után.