A több, mint 800 oldalas vádirat szerint egy népszerű webáruházat üzemeltető cégnél dolgozott egy férfi beszerzést és értékesítést koordináló képviselőként. A férfi kapcsolatba került és megállapodott szervezett bűnözői csoportokkal, amelyek költségvetési csalás elkövetésére specializálódva belföldi és külföldi cégekből álló, többszintű cégláncolatokat működtettek, és a bűnös kapcsolatért cserébe vesztegetési pénzt fizettek neki.
A cégláncolatok az Európai Unióból szereztek be árut, főleg műszaki cikkeket, amelyeket aztán belföldön adtak el, az áfa fizetését viszont törvénytelen módszerekkel elkerülték.
A webáruház a cégláncolatok segítségével szerezte be bizonyos termékeit, úgy, hogy a cég vezetői nem tudtak a törvénytelen tevékenységről.
A cégláncolatok tagjai az adóbevallási kötelezettségüknek nem tettek eleget, vagy hamis adatokkal nyújtották be azokat, amivel összesen több, mint ötmilliárd forint kárt okoztak az államnak.
A cégeket „strómanok", többségében külföldön élő magyarok nevére jegyeztették be, akik végrehajtható vagyonnal nem rendelkeztek, a cégalapítással vagy átruházással kapcsolatos iratokat kizárólag pénzért írták alá.
A webáruházat üzemeltető cég vezetői nem tudták, hogy a nevükre számlázó beszállító cégek hamis tartalmú állítanak ki számlákat, és azt sem, hogy a számla általános forgalmi adótartalmát a cégláncolatokhoz tartozó egyik cég sem fizette meg.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal sikeres nyomozása során 2017 novemberében megszakította a szervezett bűnözők "munkáját".
A vagyonbiztosításban a Nemzeti Nyomozó Iroda Vagyonvisszaszerzési Hivatala szakértői segítettek.
A Fővárosi Főügyészség költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt negyvenkét ember ellen emelt vádat a Fővárosi Törvényszéken, emellett kilenc céggel szemben javasolta a büntetés kiszabását.
A legsúlyosabb bűncselekményt a törvény – a bűnszervezeti elkövetést is figyelembe véve – öttől húsz évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegeti - írja az Ügyészség oldala.