Sopron a hűség és a kilátók városa – tartják sokan, de az előbbi, ismert jelző mellett, utóbbira is rászolgált a nyugat-magyarországi város:
ez az egyetlen olyan hely az országban, ahol ilyen kis területen ennyi kilátóval találkozhat az erdőjáró, ráadásul mind ugyanazon helyen magasodik jelenleg is, ahova eredetileg emelték.
A Várhely-kilátó például Európa egyik legmagasabb sáncrendszerével körülvett földvárából emelkedik ki az ország egyik legszebb fából készült kilátójaként, s talán innen a legszebb a panoráma a Sopront övező erdőségekre.
A Béke-kilátó lenyűgöző kilátást nyújt a Görbehalomra, Brennbergbányára és Ausztriára is, míg a Ház-hegyi kilátót a falu lakosai társadalmi munkában építették, és belátni innen az egész községet, a Soproni-hegységet, a szomszédos osztrák falvakat, még a somfalvi síkságot is.
A táj felfedezése közen nem érdemes kihagyni a Szalamandra-tavat, és az oldalában található, a közelmúltban felújított, friss, bővizű Természetbarát-forrást sem.
A tóhoz Bánfalva felől autóval is be lehet hajtani: piknikezésre, sütögetésre keresve sem található ideálisabb hely a Soproni-hegységben. A közeli Alpesi út mintegy 400 m magasságban kanyarog, és a térság leghangulatosabb turistaútjának hírében áll: a gyönyörű fenyvesekkel tarkított úton hamisítatlan alpesi környezetben érezhetik magukat a kirándulók, innen is az elnevezés.
A táj részeként érdemes megtekinteni a fertőrákosi Ásványmúzeumot is. Gyűjteményének érdekessége, hogy egyetlen ásvány, a kalcit változatait mutatja be, melyek mindegyike magyarországi lelőhelyekről származik.
A művészet kedvelői számára a zsirai Gyülevizy-Pejacsevich-kastély dísztermében és könyvtártermében falfestmények megtekintése ajánlott, de az ebédlő gazdag belsőépítészeti kialakítása is érdekes látnivaló lehet.
Vas megye híres kultúrájának ékes bizonyítéka, hogy hazánkban itt található a legtöbb arborétum és kastélypark, mint a körmendi várkert, amelyről az első adat 1620-ból származik. A Batthyány-várkastély főépületében található továbbá a Rába Helytörténeti Múzeum, mely a Körmend városalapításának 750. évfordulójára létrehozott Nemzedékek Öröksége címmel állandó kiállítása a régészeti, várostörténeti, kézműves emlékeken kívül a települést körülölelő természeti értékeket is bemutatja.A geológiailag rendkívül sokszínű Vas-hegy- csoportot a Pinka völgyét kísérő apró, változatos formájú hegyek alkotják.
A sokféle kőzet sokféle felszínalaktani formát, meszes és savanyú talajokat, és ennek megfelelő gazdag vegetációt hozott létre, de a hegy sokszínűségét az apróparcellás szőlőművelés, és a mozaikos földhasználati mintázat is fokozza.
A terület jelentőségét a közelmúlt építészeti stílusát őrző felsőcsatári és vaskeresztesi borpincék, valamint az értékes régészeti leletek is hangsúlyozzák.
Római kori emlékek, kelta temetkezési szokások és Európa legnagyobb földvárrendszerének maradványai is bemutathatók itt.
Több érdekes szokás mint a rozmaringolás, vagy a májusfaállítás, ma is él Felsőcsatáron
– áll a helyi turizmust népszerűsítő oldalon.
Alpokalja büszkesége, az országszerte híres Írott-kő Natúrparkban számtalan lehetőség van az aktív kikapcsolódásra, ráadásul több országos és regionális túraútvonal, helyi séták és nemzetközi utak, mint az Alpannonia és a Mária út is itt találkozik.
A túrák a Kőszegi-hegység nevezetes kirándulóhelyeit is érintik, mint a Hétforrást, az Óház-kilátót, vagy az Írott-kő csúcsát, mely a Kőszegi-hegység és a Dunántúl legmagasabb pontja és az Országos Kéktúra kezdőpontja is egyben. A közelben található Kalapos-kő, Cáki pincesor és a hegytetőre épült, Szent Vid kápolna is különleges látnivalók.
Kőszeg Magyarország egyik titkos ékszerdobozaként ismert, amely főként annak köszönhető, hogy megőrizte középkori városmagját, így jelenleg is hazánk műemlékekben egyik leggazdagabb települése.
A szombathelyi Kámoni Arborétumban minden évszak és hónap új természeti kincsekkel örvendezteti meg látogatóit, de a városban még számos park – a Gayer-park a szélén csordogáló Gyöngyös patakkal, sportpályákkal, vagy a Brenner-park, melynek legfőbb vonzereje egy Kresz-park – várja a tartalmas kikapcsolódásra vágyókat, de a történelem iránt érdeklődőknek is minden bizonnyal élményt jelentenek a római kori Savaria romjai, illetve az egykori Borostyánkő út egyik szakasza.
Szentgotthárd egyik legszebb éke a Máriaújfalu településrész szélén elterülő Hársas-tó, mely horgászok, fürdőzők és kirándulók körében egyaránt kedvelt célpont. A tóparti sétány mellett épült ki a Hársas-tó tanösvény, amely a tó élővilágát, a vidék építészeti értékeit mutatja be.
Magyarország legnyugatibb városa a közel 800 éves történelme alatt is meg tudta óvni egyedülálló természeti értékei, így az itt élők és a városba látogatók is élvezhetik a hűvös erdők csendjét, a gyógynövényekkel teli mezők és a Hársas-tó harmóniáját.
Épített örökségünk, lenyűgöző környezetünk, kulturális kínálatunk és a szentgotthárdiak vendégszeretete garancia arra, hogy az ide érkezők kellemes élményekkel térnek haza. Azon és azért dolgozunk, hogy a városlakók, az itt dolgozók és a hozzánk látogatók is jól érezzék magukat Szentgotthárdon!
– fogalmaz Huszár Gábor polgármester. Szentgotthárdot nem véletlenül nevezik az Őrség kapujának: bár a város nem része az Őrségnek, de környező falvak már igen.
Szelíd lankák, jó levegő, kiépített túra utak, történelmi hangulatot árasztó falusi templomok, középkori emlékek várják felfedezőiket, és a táj gasztronómiai különlegességei, a dödölle, a tökös-mákos rétes hamisítatlan íze is számos helyi étteremben fellelhetők.
Az Alpokalján több ismert termálfürdő is várja a turistákat, európai hírű Bükfürdő, Sárvár, Kapuvár, Csorna, Lenti termálvize is.