Az elmúlt években soha nem volt olyan fontos a munkahelyek védelme, mint most, a koronavírus-járvány idején. Ha Európa egészét nézzük, akkor látható, hogy a pandémia következtében sokan elvesztették az állásukat, sorra mentek tönkre a vállalkozások, és családok kerültek nehéz helyzetbe. Éppen ezért a mostani helyzetben a legfőbb elvárás egy felelős politikussal szemben, hogy a választópolgárok érdekeit szem előtt tartva a maga eszközeivel megpróbáljon segíteni a gazdasági szereplőkön, dolgozókon.
Éppen ez az új helyzet adja a borsodi időközi választás tétjét: melyik jelölt tud jobban megfelelni a járvány okozta új elvárásoknak, melyikük lesz képes megvédeni a munkahelyeket?
Mint ismert, Koncz Ferenc fideszes képviselő halála miatt október 11-ére időközi választást írtak ki a tiszaújvárosi-szerencsi körzetben. A Fidesz Koncz Zsófiát, a meghalt politikus lányát indította, a baloldal a jobbikos Bíró László mellett döntött. A Jobbikon belül kialakult káosz miatt a párt nem jelölhette Bírót, így az antiszemita - judapestező és tetűcsúszdázó - politikus hivatalosan is a többi baloldali párt jelöltje lett.
Bíró antiszemita botránya mellett hasonlóan meghatározó az egykori cégei körüli ügy, ami rámutat arra, hogyan viszonyul a baloldal jelöltje
a munkavállalókhoz, a munkahelyteremtéshez, a munkahelyek megőrzéséhez.
A Jobbikot 2010 óta a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei közgyűlésben szolgáló politikus 2014 augusztusa és 2016 júliusa között igazgató-elnökként vezette a Hegyalja-Mix Szociális Szövetkezetet. Egy kis Borsod megyei településen, Csernelyen 1972-től működött varroda, az évek során többféle vállalati, vállalkozási formában. 2014-től a Bíró vezette szövetkezet vette át az azóta már nem működő üzem irányítását. A cég irányítása alatt mintegy ötvenmillió forintnyi vissza nem térítendő támogatást kapott az államtól, értelemszerűen a munkahelyteremtést segítette ezzel a kormány.
Csakhogy a politikus a komoly támogatás ellenére csődbe vitte a Hegyalja-Mixet: 2016-ban egy olyan vállalkozóhoz került a cég, akinek egyetlen dolga volt: bezárni az üzemet. A cégadatbázis adatai szerint Bíró utódja pályafutása során kilenc vállalkozást tett tönkre, és jelenleg is el van tiltva a cégvezetéstől.
A baloldali politikus az eset nyilvánosságra kerülését követően azzal védekezett, hogy amikor végrehajtás alá helyezték vállalkozását, már nem ő volt a vezető. Kiderült, ezúttal sem mondott igazat: a kiszivárgott dokumentumok szerint a Hegyalja Mix felszámolását már 2016 februárjában elrendelte a NAV, ekkor pedig még az irányítása alatt állt a cég. A történet azért lényeges, mert Bíró ezzel indokolta meg, miért nem fizette ki munkavállalóit.
Ez egyébként onnan derült ki, hogy (először névtelenül, majd arccal) több varrónő elmondta a történteket a Hír TV-nek. Állításuk szerint a mai napig nem kapták meg bérüket a jobbikos politikustól. Közülük van olyan, akinek Bíró jelenleg is több százezer forinttal tartozik. Ezzel még közel sincs vége a botránynak: ugyanis az elmondása szerint
a baloldal borsodi jelöltje puskával kezdett el fenyegetőzni, amikor számonkérték rajta az elmaradt fizetéseket.
A Hír TV kamerái előtt az alkalmazottak később személyesen mesélték el, hogy együtt hívták fel a parlamenti képviselőjelöltet, aki azt mondta: ha még egyszer megkeresik, lelövi őket. Arról is beszámoltak, hogy Bíró egyszer személyesen, a varroda közepére állva is megfenyegette őket. Magyarán a baloldali jelölt két alkalommal is lelövéssel fenyegette meg volt beosztottjait.
Ez azért is különösen súlyos botrány, mert a jobbikos politikus olyan helyi kisvállalkozónak állította be magát kampányában, aki a tisztességesen dolgozóknak tisztességes munkakörülményeket és bért adna.
Előkerültek egyébként hivatalos iratok is, amelyek azt bizonyítják: Bíró cége jelentős munkabértartozást halmozott fel. Az egyik ilyen dokumentumban az olvasható, hogy a Hegyalja-Mix kényszertörlése közben a Fővárosi Törvényszék Cégbírósága bérgarancia biztos kijelöléséről döntött. Ezenkívül több hivatalos dokumentum is a bérek kifizetésének elmaradását igazolta.
A történtek kapcsán számos olyan kérdés felmerül, ami kihatással lehet az időközi választásra.
Hogyan tudná megvédeni a munkahelyeket az a politikus, aki saját dolgozóit sem fizette ki, sőt, lelövéssel fenyegette meg őket?
Különösen aktuális a felvetés most, amikor a járványhelyzet miatt a munkahelyek védelme kiemelten fontos.
Jó lenne-e a szerencsieknek, tiszaújvárosiaknak, ha ilyen politikus képviselné őket a parlamentben? Nyilvánvalóan nem.
Szemben Bíró Lászlóval, Koncz Zsófia a munkahelyek megőrzésének és a térség fejlődésének fontosságát helyezte előtérbe kampánya során. A kormánypárti politikus több helyen, több alkalommal elmondta, amennyiben bizalmat szavaznak neki a körzet polgárai, akkor
szorosan együtt fog működni a kormánnyal.
Ezt támasztja alá, hogy a Fidesz jelöltje ott volt a Szerencsi Bonbon Kft. és Hell Energy Magyarország Kft. tejeskávétöltő-üzemének átadásán is szeptemberben. A 8 milliárdos beruházásból épült üzem munkahelyeket teremt, és a környékbeli termelők megélhetését is segíti a tej felvásárlásával.