Eddig összesen hét beteg kapja a magyar gyártású remdesivirt a Semmelweis Egyetemen - derül ki az egyetem hétfő reggeli közleményéből. Mint írják, a Richter Gedeon Nyrt. gyógyszergyára által gyártott koronavírus elleni szert október 14-én adták be az első betegnek a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikáján.
– A 75 éves, súlyos állapotú nőbeteg aznap érkezett az intézmény COVID-19-betegeket ellátó osztályára – mondta el dr. Müller Veronika, a klinika igazgatója. A magyar koronavírus-gyógyszerrel kapcsolatos klinikai vizsgálatban az egyetem három klinikája vesz részt: a Pulmonológiai, az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás, valamint a Belgyógyászati és Hematológiai Klinika.
A közleményben arra is emlékeztetnek, hogy magát a remdesivir nevű hatóanyagot - annak az amerikai változatát - már eddig is alkalmazta az egyetem a standard terápia részeként.
– Az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinika valamennyi lélegeztetett, illetve oxigénterápiára szoruló COVID-19-betege kapja ezt a hatóanyagot is a komplex terápia részeként, az első adagolására augusztus 8-án került sor – közölte Gál János klinikaigazgató. Mint kiderült: azóta
a három egyetemi ellátóhelyen 15 beteget kezeltek ezzel a szerrel
jellemzően 5, esetenként 10 napon át.
A közleményben arra is kitérnek, hogy ezek mellett a kezelés szerves része a vérplazma-terápia is:
a gyógyult koronavírus-fertőzöttek véréből előállított szérumot eddig 57 beteg kapta meg.
– Ezek mellett 2020 áprilisától a lélegeztetett betegek komplex terápiás protokolljának kötelező eleme a dexametazon adagolása. Több tanulmány szerint is bizonyos kortikoszteroidok, így a dexametazon az immunválasz csökkentésével hozzájárulhatnak a terápia sikeréhez. Az új evidenciák ismeretében az oxigént igénylő esetekben is kiegészítő terápiaként alkalmazzák ezt az egyetemen a COVID-betegek esetében – írja közleményében a Semmelweis Egyetem.
A magyar gyártású remdesivirrel kapcsolatos klinikai vizsgálat a hét elején kezdődött meg Magyarországon, amelyben mind a négy orvosképző egyetem részt vesz.