Schanda Tamás szerdán újabb gazdaságvédelmi intézkedéseket jelentett be a munkahelyek védelme érdekében. Ennek egyik legfőbb oka, hogy szerdától újabb korlátozások léptek életbe, és ezeknek a jelentős része a szolgáltatószektort érinti. Mivel a korlátozások egyelőre harminc napig vannak érvényben, az új támogatások, mentesítések november hónapra vonatkoznak. A vendéglátás és szabadidő ágazatban működő vállalkozásokat és az ott dolgozókat adókedvezményekkel és bértámogatással segítik.
A novemberi turistaforgalom egyébként hagyományosan a leggyengébb a januári és a februári után, a vendégek ilyenkor a rendezvények miatt és üzleti céllal érkeznek jellemzően, vagyis nem egy erős időszak semmisül meg, de a decemberi ünnepek belföldi turizmusa egyelőre nagyon is kétséges. Az év vége egy második szezon szokott lenni
– minderről már Szigetvári József, a Szállás.hu ügyvezetője beszélt a Világgazdaságnak. Arra számít, hogy amennyiben fel lehet oldani december 11-e után a jelenlegi korlátozásokat, akkor last minute formában még lehet év végén is belföldi szállásfoglalási piacról beszélni.
A kijárási korlátozások hétfői bejelentése és a részletszabályok keddi megjelenése után a Szállás.hu ügyvezetőjének tapasztalatai szerint a következő két-három hétben teljesen le fognak állni az előre foglalások, majd amennyiben a járvány kapcsán megindulnak a pozitív hírek, várható, hogy beindulnak a jövő tavaszi keresések.
A koronavírus-járvány itthoni megjelenését követően a nehéz helyzetben lévő szektorok azonnali segítséget kaptak a kormánytól. Még márciusban döntöttek arról, hogy
A cél az, hogy amennyi munkahelyet a vírus tönkretesz, annyi munkahelyet hozzunk létre –mondta az elmúlt hónapokban többször Orbán Viktor miniszterelnök. A legutolsó adatok alapján a kormányfői bejelentés eddig folyamatosan teljesül, mivel az álláskeresők száma októberben 5,3 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest,
a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) nyilvántartásában októberben 306 100 álláskereső szerepelt, 17 300-zal kevesebb a szeptemberben mért adatnál.
Az NFSZ szerint már negyedik hónapja tapasztalható a csökkenés, hiszen júliusban 2,8 százalékkal, augusztusban 5,8 százalékkal, szeptemberben pedig már 6,2 százalékkal mérséklődött az álláskeresők száma az előző hónaphoz viszonyítva. Az év tizedik hónapjában a nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 6,6 százalék volt, a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 4,6 százalék. A legalacsonyabb arányt Győr-Moson-Sopron megyében mérték.