Amikor a rendőrök november 28-án rajtaütöttek az állatkínzókon, azok pont kutyaviadalt tartottak. Az állatok tartására, kiképzésére és harcoltatására kialakított házban a 46 éves nyíregyházi férfi szervezte meg a viadalokat, amiken részt is vett.
A nap első viadalán harcoltatta a kutyáját, ami olyan súlyosan megsérült, hogy a helyszínen elpusztult.
A férfi olyan kegyetlenül készítette fel a kutyáit a harcokra, amikbe akár bele is pusztulhattak volna az állatok. Kifejezetten harcra vásárolta, tenyésztette és nevelte a kutyákat.
Az ismerőseivel a közösségi oldalain tartotta a kapcsolatot, a viadalt is az egyik társával, egy 42 éves kótaji férfival együtt szervezte. Ők a hasonlóan tartott kutyáikkal versenyeztek, más esetben bíróként vagy nézőként vettek részt. A viadalokra fogadásokat is kötöttek.
A rendőrök összesen hat férfit hallgattak ki állatviadal szervezése, valamint állatkínzás miatt. A helyszínen 25 kutyát foglaltak le és helyezték őket biztonságba - írja a Police.hu.
Lefoglaltak még az állatok felkészítéséhez használt eszközöket, például futópadokat, fecskendőket, teljesítményfokozó szereket, gyógyszereket, valamint a korábbi viadalokról készült felvételeket.
Schneider Kinga, a Noé Állatotthon Alapítvány munkatársa az Origónak elmondta, hogy a kutyaviadalokon használt kutyákat generációra szelektálják a szaporítók.
Azokat az állatokat szaporítják, akik jó harcosok. Ők már eleve olyan genetikát hoznak, hogy antiszociálisak legyenek, majd úgy is nevelik fel őket.
Kiskoruktól erre tréningezik őket, nem engedik az állatok közötti barátkozást, erősítik a dominancia hajlamot, olyan helyen tartják, hogy erősítsék benne a territórium védelmét. Kifejezetten azokra az ösztönökre szelektálják, azokat erősítik, amiktől jobb harcosok lesznek
– mondja Schneider Kinga, majd hozzáteszi, hogy többnyire bull típusú kutyákat használnak, amiknek magas a fájdalomtűrésük, erős ösztöneik vannak és nagyon kitartóak.
Elmondása szerint a kutyaviadalok a 90-es években voltak nagyon népszerűek, sokan foglalkoztak ezzel, de idővel lecsengett.
Az elmúlt 2-3 évben azonban úgy veszik észre, hogy megint előtérbe került.
Többnyire kétfelé lehet őket bontani, az egyik, ahol mélyszegénység van, és az emberek között máshogy alakul ki a hierarchia.
A helyi bandavezetők a saját kutyáikkal villognak. Ez nem olyan profi, többnyire a kutyákat sem erre nevelték. Itt nem is a pénz a mozgatóerő, hanem a menőség
– magyarázza Schneider Kinga.
A másik esetben direkt viadalokra szaporítják és nevelik a kutyákat, országszerte hozzák-viszik őket, majd
több millió forintos fogadásokat kötnek rájuk.
Állítása szerint ezeket a viadalokat általában a tanyavilágban vagy elhagyatott gyárépületekben tartják.
A kutyaviadalokon harcoló állatok gyakorlatilag arra vannak szelektálva, hogy veszélyesek legyenek más kutyákra. Schneider Kinga szerint
ezeknek a kutyáknak általában az emberekkel való kapcsolata rendben van, még családi kutyának is alkalmasak lehetnek, mert a legtöbbjük szereti a gyerekeket.
Nálunk azért szoktak ezek a kutyák beragadni itt a menhelyen, mert felelősséggel nagyon nehéz egy olyan kutyát kiadni, aki halálos veszélyt jelent más állatokra, elsősorban kutyákra
– teszi hozzá.
Elmondása szerint vannak olyan aktív rehabilitációval foglalkozó szervezetek, szakemberek, akik próbálják kezelni ezeket a kutyákat. Náluk még nem volt példa arra, hogy biztosan együtt lehetett volna tartani egy ilyen kutyát egy másik állattal, bár egy menhelyen ilyen szintű rehabilitációra nincs is lehetőségük. Hogy sikeres lehet-e egy olyan kutya kezelése, ami kutyaviadalon harcolt, az állatfüggő, látatlanban nem lehet megállapítani.