Az MSZP etikai bizottságának volt elnöke és a párt egykori országgyűlési képviselője még múlt csütörtökön bukott le azzal, hogy a határőrök hatalmas mennyiségű cigarettát találtak az ukrán–magyar határon megállított autójában. A politikus járművét azért állították félre a Beregsurány-Luzsanka határátkelőnél, mert gyanússá vált, hogy ukrajnai akkreditáció nélkül érkezett, és autóján nem volt diplomatarendszám, mégis diplomata-útlevelet mutatott fel.
Utóbb kiderült, hogy az igazolványt nem más igényelte neki a KKM-nél, mint a szocialista vezérkar. Legény lekapcsolása már önmagában véve sok kérdést felvetett, azonban a történet ezzel a fordulattal teljesen más megvilágításba került. Ugyanis felmerül a kérdés: miért volt érdeke az MSZP-nek, hogy ekkora szívességet kérjen egy cigarettacsempésznek - vagyis egy bűnözőnek?
Az ügy körül sokasodó kérdőjelek miatt az Origo a szocialisták sajtóosztályához fordult. Azt szerettük volna megtudni, hogy
Cikkünk megjelenéséig nem érkezett válasz, így továbbra sem derült ki, Tóth Bertalanék
A pártközpont hallgatásával csak erősíti a gyanút, miszerint
Legényen keresztül ismeretlen eredetű pénzek vándorolhattak a pártkasszába, és ilyen formában a pártvezetés tudott a piszkos ügyletekről.
"Nem lehet kizárni, hogy a cigarettacsempészéssel lebukott szocialista Legény Zsolt kapcsolatban áll valamiféle csempészcsoporttal, másképp mondva a maffiával, vagy olyan magánszeméllyel, aki hozzáfér ekkora mennyiségű dohányáruhoz - nyilatkozta az Origónak Georg Spöttle, biztonságpolitikai szakértő, amivel szintén új megvilágításba helyezte a botrányt.
A Nézőpont Intézet elemzője szerint egészen biztos, hogy van valamiféle "ukrán-szál" a történetben, hiszen a baloldali politikus enélkül nem tudott volna ekkora mennyiségű cigarettát beszerezni egy idegen országban. "Teljesen egyértelmű, hogy nem egy dohányboltban vásárolta fel ezt a hatalmas mennyiséget" - tette hozzá az előzőekhez.
A szakember arról is beszélt, hogy a hatalmas mennyiségű cigaretta átcsempészése nagy profittal járó üzletet jelent, és a munka elvégzésére szükség van orgazdára is, aki átveszi, majd értékesíti az árut. Azt, hogy a hasznot Legény orgazdája saját célokra használta volna fel, vagy az titkos csatornákon keresztül a pártkasszába vándorolt volna, Spöttle szerint nem lehet megmondani. A szakember úgy látja, hogy éppen ezért nem lehet teljességgel kizárni a tiltott pártfinanszírozást sem.