Az első oltóanyag-szállítmány szombaton reggel 6 órakor lépte át a hegyeshalmi határt. Onnan rendőrségi felvezetéssel viszik tovább.
Frissítés:
Megérkezett Budapestre a szállítmány.
A Pfizer-BioNTech vakcinájából elsőként a Dél-pesti Centrumkórházba, majd az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetbe, a Semmelweis Egyetem Klinikájára, a nyíregyházi Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházba és a Debreceni Egyetem Kenézy Gyula Egyetemi Kórházába szállítanak.
A Koronavírus Sajtóközpont csütörtökön az MTI-vel azt közölte: az Európában elsőként engedélyeztetett koronavírus elleni oltóanyag első szállítmánya
9750 adag oltóanyagot tartalmaz, amely 4875 egészségügyi dolgozó oltását teszi lehetővé,
tekintettel arra, hogy egy embernek - 21 napos eltéréssel - két oltást kell beadni.
Hozzátették: az első vakcinaszállítmányt a következő hetekben újabbak követik majd, és azokkal egy ütemben folytatódik több héten át az egészségügyi dolgozók beoltása.
2021 első felében várhatóan újabb vakcinák kaphatják meg a gyógyszerészeti hatóságok engedélyét, és akkor Magyarországra további vakcinák is érkezhetnek, amelyekkel megkezdődhet a lakosság tömeges oltása - közölte a sajtóközpont.
Müller Cecília országos tisztifőorvos korábban jelezte: az Európai Gyógyszerügynökség december 19-én Európára, így Magyarországra is kiadta az első oltóanyagra vonatkozó engedélyt. Az egyéni védelem a második oltás beadását követő hetedik napon válik teljessé, népegészségügyi szempontból jó eredmény, azaz a pandémia megfékezése a társadalom több mint 60 százalékának beoltásával érhető el - fogalmazott. A tisztifőorvos felhívta a figyelmet arra, hogy mivel 4-5 millió embert egyszerre nem, csak fokozatosan lehet védetté tenni, ezért továbbra is be kell tartani a higiéniai szabályokat, és "az ünnepeket is kellő mértékletességgel, a találkozások minimalizálásával kell eltöltenünk".
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára pedig arról beszélt, hogy változatlanul nagyon sokan keresik fel a www.vakcinainfo.gov.hu honlapot, ahol regisztrálni lehet az oltásra. Ugyanakkor elkezdtek megérkezni azok a regisztrációk is, amelyeket postán adtak fel – tette hozzá. Az oltás önkéntes lesz, így értelemszerűen nagyon nagy a jelentősége annak, hogy tudjuk, kik szeretnének élni ezzel a lehetőséggel, a regisztráció ebben segít - hangsúlyozta az államtitkár.
Azt javasolja a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa, hogy mindenki, aki teheti, kérje a koronavírus elleni védőoltást. Szlávik János azt mondta, minden oltást pártol, s ha egy betegség ellen kifejlesztenek egy vakcinát, azt mindenkinek érdemes beadatnia. Emlékeztetett, hogy
a fekete himlő éppen az oltás segítségével tűnt el, és hamarosan megszűnhetett a gyermekbénulás is.
Úgyhogy infektológusként csak azt mondhatom, hogy mindenki, aki teheti, adassa be magának a védőoltást, még akkor is, ha tudom, hogy ez a betegség igazából az idős, beteg emberekre veszélyes.
Az internetes regisztráció mellett minden 60. életévét betöltött nyugdíjas számára december 11-től kézbesítették a postások a Nemzeti Népegészségügyi Központ levelét Müller Cecília országos tisztifőorvos aláírásával.
A borítékban a tájékoztató mellett egy regisztrációs lap és egy válaszboríték található, amelynek kitöltésével és visszaküldésével a nyugdíjasok ilyen módon is tudnak regisztrálni a koronavírus elleni védőoltásra. A válaszboríték visszaküldése díjmentes.