Az orvosok és ápolók után a szociális dolgozók, utána a krónikus betegek, majd az idősek kaphatják meg a koronavírus elleni védőoltást

koronavírus, oltás, koronavírus elleni vakcina, Debrecen
Debrecen, 2020. december 27. Bálint Zoltán, a Debreceni Egyetem Kenézy Gyula Egyetemi Kórház Infektológiai Intézetének ápolója megkapja a koronavírus elleni oltóanyagot az intézet oltópontján 2020. december 27-én. Ezen a napon az Európai Unió (EU) tagállamaiban megkezdődött a lakosság koronavírus elleni összehangolt beoltása. Magyarországon elsőként az egészségügyi dolgozók kapják meg a Pfizer és a BioNTech által kifejlesztett vakcinát. MTI/Czeglédi Zsolt
Vágólapra másolva!
Egyre több koronavírusos betegeket kezelő orvos és ápoló kapja meg a védőoltást, amelyeket már 21 oltóponton adnak be, hangzott el az Operatív Törzs szerdai sajtótájékoztatóján. Müller Cecília országos tisztifőorvos beszélt az oltási tervről, és arról is, hogy nagyon biztonságosak a koronavírus elleni védőoltások, nem igaz, hogy a semmiből fejlesztették ezeket.
Vágólapra másolva!

Müller Cecília országos tisztifőorvos elmondta, a járványkezelés legkedvezőbb híre, hogy reggel 70 ezer vakcina érkezett, ez további 35 ezer egészségügyi dolgozó beoltását teszi lehetővé. A COVID-osztályokon dolgozók közül már sokakat beoltottak. Először 5 helyen kezdtük az oltást, 10 ezer adaggal, a mai naptól 21-re bővül az oltóhelyek száma - emelte ki.

Hozzátette, újabb körrel bővül a háziorvosok oltakozási lehetősége, mert ezt a vakcinaszám (70 ezer) lehetővé teszi. A vakcinainfo.gov.hu-n és a koronavirus.gov.hu-n teszik közzé az oltóhelyek számát. Néhány napon belül pedig újabb bővítés lesz,

jövő év legelején már 25 helyen fognak oltani,

és következnek a szociális intézményekben dolgozók, majd mások.

Az országos tisztifőorvos beszélt arról is, hogy már közel 600 ezren regisztráltak az oltásra. 462 ezren a honlapon, 136 ezer nyugdíjas pedig levélben. Aki még nem küldte vissza a levelét, az a jövőben is megteheti. Szigorú rendje van a védőoltás beadásának.

Aki jelentkezik, először kap egy kérdőívet. Ez arra szolgál, hogy van-e valami kockázata a védőoltás beadásának, például előző védőoltás reakciói, vagy alapbetegségek.

Ezek alapján dönt az oltóorvos a COVID-vakcina beadásáról. Továbbá az illetőnek alá kell írni egy papírt arról, hogy szeretné beoltatni magát.

Bálint Zoltán, a Debreceni Egyetem Kenézy Gyula Egyetemi Kórház Infektológiai Intézetének ápolója megkapja a koronavírus elleni oltóanyagot az intézet oltópontján, 2020. december 27-én. Forrás: MTI/Czeglédi Zsolt

Müller Cecília kiemelte, nem létezik olyan védőoltás, amelyik 100%-ban megvéd, de ennek ellenére ő javasolja a Covid-vakcina beadatását. Két oltás biztosítja az immunitás kialakítását, az első oltás után 21 nappal kell beadni a másodikat. A második beadása után 1 héttel alakul ki a majdnem teljes védettség.

Az országos tisztifőorvos véleménye szerint

nem kell tartani a védőoltástól.

A mostani oltásnak van előzménye, mert a SARS1 és a MERS-járvány idején sok kutatómunkát végeztek, tehát nem igaz, hogy a semmiből fejlesztették ki most a COVID-vakcinát. Majd külön köszönetet mondott a magyar Karikó Katalinnak, aki részt vett az oltás fejlesztésében. Minden védőoltásnak van mellékhatása, de ezek enyhék, pl. izomfájdalom, bőrpír, és maguktól elmúlnak. Nagyon ritkán fordul elő allergiás reakció, de erre is felkészültek az oltóhelyek, helyben ezt lehet kezelni. 3489 embert oltottak be az első 4 napon.

Müller Cecília köszönet mondott az oltást vállaló egészségügyi dolgozóknak. Hozzáfűzte: az oltás után 15 percet kell az oltóközpontban maradni, majd az oltásról egy kártyát kap a beoltott, amin szerepelnek a személyes adatai, és hogy mikor kell a második oltásra jelentkezzen.

Az országos tisztifőorvos ezután ismertette a napi adatokat. A reggeli adatok alapján 1972 személynél mutatták ki az új típusú koronavírus-fertőzést az elmúlt 24 órában, ezzel 319 543 főre nőtt Magyarországon az azonosított fertőzöttek száma. Meghalt 137, többségében idős, krónikus beteg, így a halottak száma 9429 főre emelkedett.

A gyógyultak száma is folyamatosan nő, jelenleg 144 234,

AZ AKTÍV FERTŐZÖTTEK SZÁMA pedig 165 880 FŐRE CSÖKKENT.

Müller Cecília beszélt arról is, hogy a higiénés szabályokat hosszabb ideig be kell tartani. Jó hír, hogy csökken az aktív fertőzöttek száma, ugyanakkor 425-en vannak lélegeztetőgépen és 6155-en pedig kórházban.

Debrecenben és Kaposváron nőtt a szennyvízben a vírus örökítőanyaga, Győrben csökkent.

Kiss Róbert, az Operatív Törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese elmondta, 227 személlyel szemben intézkedtek a maszkviselés szabályának figyelmen kívül hagyása miatt. Tegnap 189 személlyel szemben intézkedtek, akik a 10 ezer főnél nagyobb településeken nem tettek eleget a közterületi maszkviselési szabályoknak. 92 személyt figyelmeztettek, 41-gyel szemben helyszíni bírságot szabtak ki, 65-tel szemben szabálysértési feljelentést tettek.

Tegnap egy üzletet zártak be a szabályok megsértése miatt, így összesen 105-re emelkedett ez a szám. Az elmúlt 24 órában 333-an szegték meg a kijárási tilalmat, ketten kutyasétáltatás miatt. Összesen 18 705 személlyel szemben intézkedtek már.

Kiss Róbert kérdésekre válaszolva elmondta, hogy aki Németországból jön haza, az is hatósági házi karanténba kerül, függetlenül attól, hogy Németországban is megjelent a vírus mutációja.

Müller Cecília közölte,

a halottak átlagéletkora 76 év,

csupán 3 százalékuknál nem találtak kísérőbetegséget.

Az orosz vakcina érkezésével kapcsolatban kiemelte, a nemzeti oltóközpontban tárolják az orosz vakcinákat, ezeket vizsgálják.

Szintén kérdésre válaszolva, a Nagy-Britanniában megjelent új mutációról azt mondta, nem veszélyesebb annál, mint amit eddig észleltek, a gond az vele, hogy kétszer gyorsabban terjed, mint az ismert koronavírus, ezért főleg fiatalok adják át egymásnak, de nem okoz súlyosabb szövődményeket, mint az eredeti vírus.

Egyelőre nem találtak egy új fajta mutánsformát sem Magyarországon,

tehát a brit nincs jelen.

Az országos tisztifőorvos közölte, nincs influenzajárvány Magyarországon. Ez főleg annak köszönhető, hogy sokan oltatták be magukat influenza ellen, januártól pedig további mennyiség lesz elérhető.

Anafilaxia ellen minden oltóközpontban kell ellenszer, ez már eddig is így volt - mondta el Müller Cecília.

További kérdésre válaszolva beszélt arról, hogy aki allergiás valamilyen élelmiszerre, az nem azt jelenti, hogy a koronavírus ellen őt nem lehet beoltani. Az olthatóságot az orvos dönti el a helyszínen.

Az oltási tervvel kapcsolatban Müller Cecília azt mondta, hogy első körben az egészségügyi dolgozókat oltják be, majd a szociális dolgozókat, aztán a krónikus betegeket, majd az időseket, később mindenki mást. A konkrét oltási tervet nemsokára nyilvánosságra hozzák.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!