Az adventi időszakban az emberek hajlamosak kicsit idegesebben vásásrolni a megszokottnál, valamint több dolog van, ami elterelheti a figyelmünket, mint például a karácsonyi díszek és dekorációk.
Az elindulástól kezdve a vásárlásig több helyen kilophatják a zsebeinkből, táskáinkból, vagy akár az autónkból is az értékeinket.
Annak érdekében, hogy ezt elkerüljük, érdemes pár alapvető szabályt betartani, és a megszokottnál jóval óvatosabbnak lenni, valamint jobban figyelni az értékeinkre.
Ha tömegközlekedéssel megyünk vásárolni, akkor különösen a fel- és leszállásnál érdemes figyelni, a kézi táskát pedig magunkhoz szorítani.
Az értékeket, ha lehet ne a külső zsebeikben rakjuk, hanem inkább a belsőkben, így jóval nehezebben érhetik el a zsebtolvajok.
Abban az esetben, ha autóval megyünk, a parkolás után az utastérben, látható helyen ne hagyjunk semmilyen értéktárgyat.
Üres táskát sem érdemes elöl hagyni, mert kívülről nem látszik, hogy nincsen benne semmi.
Az autófeltöréseknél gyakran az autóban nagyobb kárt okoznak, mint a lopással. Ha csak pár perce szállunk ki az autóból, akkor is érdemes bezárni, és felhúzni az ablakokat, kapcsolni a riasztót.
Vásárlás közben se tartsuk az értékeinket a külső zsebekben, és ne tegyük rá a bevásárlókocsi, vagy kosár tetejére se.
Ne vigyünk magunkkal sok készpénzt, csak annyit, amennyi feltétlenül szükséges. Ha mégis sokat viszünk, akkor célszerű nem egy helyen tartani.
Fizetésnél ne tegyük a táskát, pénztárcát a pultra, és ne hagyjuk a bevásárlókocsiban se.
Miután fizettünk, mindig ellenőrizzük, hogy eltettük-e a bankkártyánkat és pénztárcánkat. A kártyát és a hozzá tartozó PIN-kódot nem szabad egy helyen tartani.
Minden vásárlásnál számlát kell kérni.
Ha az eladó nem tud számlát adni, akkor lehetséges, hogy az áru lopott.
Ezen kívül számla nélkül később nem tudjuk igazolni a vásárlást, valamint nem tudjuk visszavinni a terméket, ha esetleg valami gond lenne vele.
Ha kirabolnak minket, akkor minél hamarabb hívni kell a rendőrséget.
Ha a vagyon elleni támadás még tart, a bűncselekmény elkövetésén tetten ért személyt bárki elfoghatja és fel is tartóztathatja, de köteles őt haladéktalanul átadni a rendőrségnek. A jogos védelem nem csak a személyt ért támadásokra, hanem a vagyont ért támadásokra is igaz"
– mondta dr. Borbély Zoltán ügyvéd az Origónak.
Abban az esetben, ha csak később vesszük észre, hogy ellopták az értékeinket, polgárjogi igényt jelenthetünk be a büntetőeljárásban, ha elfogták a tolvajt. Ha a bíróság nem ítéli meg ezt az igényt, akkor egy idei törvény lehet a segítségünkre, a bűncselekménnyel okozott kárért való felelősség, ami egy gyorsított eljárás.