Most már többen gyógyulnak meg, mint ahányan megbetegednek, vagyis a fertőzöttek száma csökken. Van, ahol ilyenkor már örömtüzeket gyújtanak
– jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. A miniszterelnök felhívta a figyelmet, az élet újraindításának a feltételei megvannak,
de a védekezést nem lehet abbahagyni.
– Két héttel ezelőtt vidéken már enyhíteni tudtunk, most úgy látjuk, hogy Pest megye is a vidék sorsára juthat – mondta a kormányfő.
– A nagy kérdés, az Budapest, mert itt fertőződtek meg a legtöbben, és mert óriási a népsűrűség, szóval a döntések korrigálásának a lehetősége itt a legnehezebb.
Egy faluban, egy városban, vagy még egy járásban is aránylag könnyen tudunk korrigálni, de ha Budapesten nem vagyunk elég fegyelmezettek, és az enyhítés után ismét nőni kezd a fertőzés, akkor nem tudunk fizikailag kerületeket leválasztani, tehát akkor egész Budapesten korrigálni kell, tehát vissza fog jutni Budapest oda, ahonnan éppen el akarunk indulni.
Ezért kell Budapesten mindig másképpen gondolkodni – tette hozzá.
Az ország egyetlen metropoliszáról van szó, de kétségkívül a fertőzések számának alakulása azt mutatja, hogy az élet újraindításának a feltételei Budapesten is megvannak, csak mindannyiunknak felelősen kell viselkednünk.
Úgy látom, hogy most már nem az otthon maradás a felelős viselkedés, hanem a védőtávolság megtartása és a tömegközlekedési helyeken, tömegközlekedési eszközökön, valamint a vendéglátóipari helyeken az arc eltakarása, illetve a maszk viselése. Ha ez sikerül, akkor Budapesten sem lesz baj – közölte Orbán Viktor.
A kormányfő arról is beszélt, hogy dönthetnek a változtatások enyhítéséről a fővárosban. – Szeretnék beszélni a kormányon kívüli szakemberekkel, a kormányon belüliekét értelemszerűen pontosan ismeri az ember, de szombat délelőttre hívtam meg azokat a tanácsadókat, szakembereket, virológusokat, orvosokat, professzorokat, akiknek a véleményét még szeretném meghallgatni. A véleményüket megismertetem az operatív törzzsel, és szombat kora délután születik majd döntés – jelentette ki.
A játszótereket most vidéken kinyitjuk. A szülők a gyerekeket ki tudják vinni a játszóterekre, ez már nagy segítség.
Orbán Viktor úgy látja, hogy az ügyeletet a bölcsődékben és az óvodákban alakítanunk kell. Most az a helyzet, hogy ha be akarják adni az emberek a gyerekeket az óvodákba és a bölcsődékbe, akkor a kijelölt óvodákba és bölcsődékbe kell őket vinni, nem pedig a megszokott helyre. Ezért mindenki óvatos.
Ezek az intézmények, különösen az óvodák, az önkormányzatokhoz tartoznak, és itt ez az ő döntési felelősségük, ezt nem vehetjük el tőlük. Tehát azért az lenne jó, ha mindenki odavihetné beadni a gyerekét, ha így gondolja, ahova egyébként óvodába és bölcsődébe szokta vinni
– vélekedett.
Ezután következik csak szerintem az iskola, ott is először az alsó tagozat, aztán a felső tagozat, majd a középiskola.
De amíg az óvodák és a bölcsődék dolga nincsen rendben, addig nem ugorhatunk át fölöttük, és kezdhetjük ezt az iskolákkal. Azt, hogy ebben a tanévben ez sorra kerül-e még, erre ma élő ember választ adni nem tud, a helyzet néhány nap alatt is megváltozhat
– közölte a kormányfő.
Orbán Viktor kijelentette: készenlétre van szükség. Itt nagyon óvatos vagyok, mert a gyerekeknek valószínűleg nem lesz bajuk, tehát amit eddig láttunk a fertőzésben, ezt mutatja.
Ha nincs valami alapbetegsége a gyereknek, akkor valószínűleg nem lesz baja, de hazaviheti a fertőzést, és ha hazaviszi, akkor ott vannak a szülők, esetleg a nagyszülők, és a nagyszülők bajba kerülhetnek.
Tehát most azért kell a gyerekekkel is óvatosan bánnunk, nehogy a nagyszüleikkel vagy a szüleikkel legyen baj – hívta fel a figyelmet.
A védőtávolságot kötelező lesz betartani, ugyanakkor június 1-jétől 200 főnél kisebb létszámmal lehet már esküvőt tartani, a szállodák és a panziók is fogadhatnak majd vendégeket. Budapest lényegében kéthetes késéssel követi majd a vidéki változásokat.
Tehát ami vidéken megtörténik, az körülbelül két héttel később történhet meg Budapesten. Ha mindenki felelősen viselkedik, akkor tudunk áttérni a védekezés második szakaszára – húzta alá.
"Ez a polgármesterekre is, illetve a főpolgármester úrra is igaz, mert az idősotthonok működtetésével mégiscsak óriási felelősség nyomja a vállát" - mondta Orbán Viktor.
És nincs könnyű helyzetben. Vannak születetten elméleti emberek és vannak gyakorlati emberek. Az elméleti típusú ember a disznóvágáskor is csak a vacsorára jön, és ha vesz egy bútort, azt nem ő szereli össze. Az elméleti emberek kiváló tanulmányokat tudnak írni, és nem kételkedek abban, hogy Karácsony Gergely is kiváló tanulmányt tudna írni, de a jelenlegi helyzetben gyakorlati emberekre van szükség. A Pesti úti idősotthonban meghalt több mint 40 ember. Tehát, ha mondjuk Tarlós István típusú ember a polgármester, ő odamegy, beleáll, szervezi a védekezést és rendet tesz. Tehát azt kérem mindenkitől – az elméleti típusú polgármestereiktől is –, hogy most legyenek gyakorlatiasak, és vállaljanak gyakorlati felelősséget, mert ez a nyitás sikerességének az előfeltétele, senki sem veheti félvállról a felelősséget
– folytatta.
A miniszterelnök közölte, hogy az ipari teljesítményben az EU egészében 12 százalékot csökkent, míg nálunk 10 százalékos volt a visszaesés. Valahogy jobban vettük márciusban az akadályokat, mint mások.
Az áprilisi számok borzalmasak lesznek, és remélhetően júniustól kilövünk.
Orbán Viktor szerint a munkahelyek elvesztése a legfőbb probléma, képesnek kell lennünk arra, hogy minden tönkretett munkahely helyére egy új kerüljön.
A munkahelyteremtés felé fordulunk, és már korábban sikerült ezen politika révén kijutnunk a bajból
– mondta Orbán Viktor. Folyamatosan nézzük, hogy melyik eszköz mennyit hozott. A közfoglalkoztatás terén 200 ezer főig tudunk keretet nyitni most, a honvédség megkezdte a toborzást, bevezettük a bértámogatást. 5400 vállalkozás nyújtott be ilyen kérelmet, és ezek 74 ezer embernek segítenek.
A kormányfő szólt arról, hogy több jelentős adócsökkentés is történt az elmúlt időszakban.
A beruházások támogatásával és ezen munkahelyvédelmi eszközöknek az alkalmazásával sikerülhet annyi állást teremteni, amennyi elpusztult. A járvány elleni első csatát megnyertük
– mondta a kormányfő. A részadatok alapján sikerült a járványt megfékezni.
Orbán Viktor az uniós ügyekről azt mondta, hamarabb van meg az ítélet az EP-ben, mint hogy meghallgatnák a tanúkat. Az, hogy néhány liberális, frusztrált képviselő levezeti az indulatait, azt még el lehet viselni.
Ami igazán aggasztó, hogy egy világjárvány közepén vagyunk, és a brüsszeli bürokraták ahelyett, hogy a mi pénzünkből segítenének az európai embereknek, inkább azzal foglalkoznak, hogy a legsikeresebben védekező országot támadják.
Mi azért hoztuk létre az uniót, hogy segítsenek minket, és ne akadályozzák.
Összehangolt támadás zajlik Magyarország ellen, amit bizonyít a tranzitzónákról hozott ítélet is
– mondta a kormányfő. Továbbra is a migráció a brüsszeli bürokraták legfőbb terve, és szeretnék elérni, hogy valahogyan migránsokat hozzanak be Magyarországra. A kormányfő elmondta, hogy az uniós bíróság és a magyar alkotmány összeütközése látható most, és ebben az esetben a magyar alkotmány az irányadó.
A gyöngyöspatai döntésről azt mondta a kormányfő, hogy a kérdést elvi alapon kell megközelíteni. Orbán Viktor szerint a fő kérdés, hogy egy kisebbség képes-e egy olyan hálózatot felépíteni, ahol az rákényszeríti az akaratát a többségre. A többségnek is otthon kell éreznie magát - tette hozzá.
Látszik, hogy a Soros-szervezetek indították meg ezt az akciót, jól képzett jogászok sok pénzért. Ez a bírói ítélet úgy, ahogy van, nem igazságos. Nem látszik Gyöngyöspata igazsága, de mi meg fogjuk keresni azt
– mondta a kormányfő. Orbán Viktor elmondta, hogy a kormány mindent el fog követni, hogy ne forduljon elő olyan helyzet, ami Gyöngyöspatán kialakult.